Regulamin Walnego Zgromadzenia Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w Sopocie
Uchwalenie zmian do Regulaminu Walnego Zgromadzenia
§ 1
Walne Zgromadzenie działa na podstawie art. 35, 36–42 Ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo Spółdzielcze (Dz. U. nr 30 poz. 210 z późniejszymi zmianami), postanowień § 84–91 Statutu Spółdzielni i niniejszego Regulaminu.
§ 2
Zgodnie z postanowieniami art. 38 ww. Ustawy z dnia 16.09.1982 r. i § 85 Statutu Spółdzielni do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy:
- uchwalanie kierunków rozwoju działalności gospodarczej oraz społecznej i kulturalnej,
- rozpatrywanie sprawozdań Zarządu i Rady Nadzorczej, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i sprawozdań finansowych oraz podejmowanie uchwał co do wniosków członków Spółdzielni, Rady Nadzorczej lub Zarządu w tych sprawach,
- udzielanie absolutorium członkom Zarządu,
- rozpatrywanie wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności Spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie,
- podejmowanie uchwał w sprawie podziału nadwyżki bilansowej /dochodu ogólnego/ lub sposobu pokrycia strat,
- podejmowanie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej,
- podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania do innych organizacji gospodarczych oraz występowania z nich,
- podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni, podziału Spółdzielni albo likwidacji Spółdzielni,
- rozpatrywanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwał Rady Nadzorczej podjętych w I instancji,
- uchwalanie zmian Statutu,
- uchwalanie regulaminu obrad Walnego Zgromadzenia oraz regulaminu Rady Nadzorczej,
- oznaczenie najwyższej sumy zobowiązań, jaką Spółdzielnia może zaciągnąć,
- wybór członków i zastępców do Rady Nadzorczej.
1
§ 3
W Walnym Zgromadzeniu mają prawo brać udział z głosem decydującym członkowie Spółdzielni lub pełnomocnicy członków Spółdzielni.
§ 4
Każdemu członkowi lub pełnomocnikowi biorącemu udział w Walnym Zgromadzeniu przysługuje tylko jeden głos bez względu na ilość posiadanych udziałów.
§ 5
- Członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni obowiązani są uczestniczyć z głosem doradczym w Walnym Zgromadzeniu w pełnym składzie.
- W Walnym Zgromadzeniu mają prawo uczestniczenia z głosem doradczym przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielni oraz inne osoby zaproszone przez Zarząd w porozumieniu z Radą Nadzorczą.
§ 6
Walne Zgromadzenie jest zdolne do podejmowania uchwał niezależnie od liczby obecnych na nim członków.
§ 7
- Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny upoważniony przez przewodniczącego członek Rady Nadzorczej.
- Otwierający obrady zarządza wybór prezydium Walnego Zgromadzenia składającego się co najmniej z przewodniczącego obrad, zastępcy przewodniczącego, sekretarza, które kieruje obradami Walnego Zgromadzenia.
§ 8
- Po dokonaniu wyboru prezydium, przewodniczący Walnego Zgromadzenia zarządza głosowanie w sprawie przyjęcia porządku obrad.
- Walne Zgromadzenie nie jest władne uzupełniać porządku obrad innymi sprawami, może natomiast większością głosów – skreślić z porządku obrad poszczególne sprawy lub odroczyć ich rozpatrzenie do następnego Walnego Zgromadzenia, a także zmienić kolejność spraw objętych porządkiem obrad.
2
§ 9
Walne Zgromadzenie uchwala regulamin swoich obrad w drodze głosowania zarządzonego przez przewodniczącego Walnego Zgromadzenia.
§ 10
Członkowie obecni na Walnym Zgromadzeniu wybierają ze swego grona:
- Komisję Skrutacyjną w składzie 2-3 osób, której zadaniem jest:
- sprawdzenie listy obecności członków oraz przedłożenie Walnemu Zgromadzeniu odpowiedniego w tej sprawie sprawozdania,
- dokonywanie na zarządzenie przewodniczącego Walnego Zgromadzenia obliczania wyników głosowania i podawanie tych wyników przewodniczącemu oraz wykonywanie innych czynności technicznych związanych z przeprowadzeniem głosowania.
- Komisję Wnioskową w składzie 2-3 osób dla rozpatrzenia pod względem formalnym i rzeczowym zgłoszonych wniosków i przedłożenie ich Walnemu Zgromadzeniu do decyzji.
Każda komisja wybiera ze swego grona: przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza. Uchwały komisji zapadają większością głosów. Członek komisji ma prawo zgłosić do protokołu odrębne zdanie z prawem uzasadnienia swego stanowiska wobec Walnego Zgromadzenia.
§ 11
- Z czynności komisji sporządza się protokół. Protokoły podpisane przez przewodniczącego i sekretarza, przewodniczący komisji przekazują sekretarzowi Walnego Zgromadzenia.
- Przewodniczący komisji lub ich zastępcy składają Walnemu Zgromadzeniu sprawozdanie z czynności komisji i przedstawiają wnioski.
§ 12
Po przedstawieniu sprawy zamieszczonej w porządku obrad, przewodniczący Walnego Zgromadzenia otwiera dyskusję udzielając głosu w kolejności zgłaszania się. Na zarządzenie przewodniczącego zgłoszenia winny być dokonywane na piśmie z podaniem imienia i nazwiska. Za zgodą większości członków dyskusja może być przeprowadzona nad kilkoma punktami porządku obrad łącznie.
Poza kolejnością:
- przewodniczący ma prawo zwrócić uwagę mówcy, który odbiega od tematu dyskusji, lub przekracza czas ustalony dla przemówień. Nie stosującym się do uwag przewodniczący może odebrać głos;
przewodniczący może odmówić udzielenia głosu osobie, która w danej sprawie już przemawiała;
2. w sprawach formalnych przewodniczący udziela głosu poza kolejnością. Za wnioski w sprawach formalnych uważa się wnioski w przedmiocie sposobu obradowania i głosowania w szczególności dotyczące:
- głosowania bez dyskusji,
- przerwania dyskusji,
- zamknięcia listy mówców,
- ograniczenia czasu przemówienia,
- zarządzenia przerwy w obradach,
- kolejności i sposobu uchwalania wniosków.
W dyskusji nad sprawami formalnymi zabierają głos jedynie dwaj mówcy – jeden za i jeden przeciw wnioskowi.
Wnioski w sprawach objętych porządkiem obrad oraz oświadczenia do protokołu powinny być składane w formie pisemnej – z podaniem imienia i nazwiska wnioskodawcy – na ręce sekretarza Walnego Zgromadzenia.
Przewodniczący może zarządzić zgłaszanie wniosków do Komisji Wnioskowej w ustalonym czasie.
§ 13
Po zamknięciu dyskusji przewodniczący poddaje pod głosowanie poszczególne wnioski, przestrzegając zasady poddawania głosowaniu w pierwszej kolejności wniosków najdalej idących w danej sprawie.
Przed przystąpieniem do głosowania przewodniczący podaje do wiadomości jakie wnioski wpłynęły i ustala kolejność głosowania.
Poprawki do wniosku głównego głosuje się przed wnioskiem.
§ 14
Głosowanie odbywa się jawnie. Na żądanie 1/5 liczby członków obecnych na Walnym Zgromadzeniu zarządza się głosowanie tajne.
§ 15
- Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członkom. Zasada ta nie dotyczy uchwały o odwołaniu członka Zarządu, któremu Walne Zgromadzenie nie udzieliło absolutorium. 4
- Uchwałę uważa się za podjętą jeżeli za uchwałą opowiedziała się zwykła większość ogólnej liczby członków uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu lub większość kwalifikowana jeżeli ustawa lub statut tak stanowią.
§ 16
W sprawach dotyczących obradowania, a nie objętych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje prezydium Walnego Zgromadzenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami obradowania.
§ 17
Po wyczerpaniu porządku obrad Walnego Zgromadzenia przewodniczący ogłasza jego zamknięcie.
§ 18
- Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół, który podpisują Przewodniczący oraz Z-ca przewodniczącego względnie sekretarz Walnego Zgromadzenia.
- Protokół z Walnego Zgromadzenia powinien zawierać datę, porządek obrad, krótki opis przebiegu dyskusji, treść oświadczeń złożonych do protokołu, treść uchwał z dokładną informacją o przebiegu głosowania w sprawach będących ich przedmiotem oraz ze wskazaniem liczby osób wstrzymujących się od głosowania.
- Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
- Każdy członek Spółdzielni ma prawo do przeglądania protokołów Walnego Zgromadzenia.
§ 19
Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia przez Walne Zgromadzenie.