Protokoły Rady Nadzorczej

Protokół nr 8/2019/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 12-08-2019r.

Obecni:
Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny

Zaproszeni goście:
Wieczesław Augustyniak – przewodniczący Rady Miasta Sopotu

Z-ca Przewodniczącego Pan Lucjan Brudzyński otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia oraz przyjęcie protokołu nr 7/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 01.07.2019r.
2. Omówienie zaawansowania prac nad wykonaniem uchwały Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni w sprawie zagospodarowania tzw. pawilonów handlowych oraz uchwały nr 8/2019 Rady Nadzorczej.
3. Sprawy bieżące i wniesione przez członków NSM Sopot Dolny, RN NSM Sopot Dolny i Zarząd.

Ad.1.
Protokół nr 7/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 03.06.2019r. przyjęto 8 głosami za. Pan Jakub Pietraszek podczas głosowania nad przyjęciem protokołu nie był obecny na spotkaniu.
Do protokołu naniesiono poprawki w punkcie Ad.3.
Było:
„…Pan Prezes Stanisław Łupiński przedstawił zakres prac jakie zostały poczynione w sprawie pawilonów handlowych:
– zlecono zrobienie wyceny, operatu szacunkowego dwóch pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości 702 oraz 710….”
Jest:
„…Pan Prezes Stanisław Łupiński przedstawił zakres prac jakie zostały poczynione w sprawie pawilonów handlowych:
– zlecono zrobienie wyceny, operatu szacunkowego dwóch pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości 702 oraz 712…”
Było:
„…Pan Lucjan Brudzyński zasugerował, że w przypadku inwestycji związanej z pawilonami handlowymi należy być bardzo ostrożnym w podejmowaniu wszelkich kroków związanych z podpisywaniem umów, porozumień z oferentami, jak również przed podjęciem działań trzeba będzie konsultować umowy, porozumienia itp. z prawnikami. Ta sugestia związana z ostrożnością w działaniach została jednogłośnie przyjęta przez pozostałych Członków Zarządu i Zarząd….”
Jest:
„…Pan Lucjan Brudzyński zasugerował, że w przypadku inwestycji związanej z pawilonami handlowymi należy być bardzo ostrożnym w podejmowaniu wszelkich kroków związanych z podpisywaniem umów, porozumień z oferentami, jak również przed podjęciem działań trzeba będzie konsultować umowy, porozumienia itp. z prawnikami. Ta sugestia związana z ostrożnością w działaniach została jednogłośnie przyjęta przez pozostałych Członków Rady i Zarząd….”

Ad.2.
Pan Lucjan Brudzyński w imieniu członków Rady Nadzorczej poprosił Zarząd o podsumowanie czynności jakie zostały wykonane w sprawie uchwały nr 8/2019 z dnia 01.07.2019r. dotyczącej pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości w Sopocie.
Pan Prezes Stanisław Łupiński przedstawił zakres prac jakie zostały poczynione w sprawie pawilonów handlowych:
– zlecono zrobienie wyceny, operatu szacunkowego dwóch pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości 702 oraz 712.
– zlecono ocenę stanu technicznego, kondycji budynków, tak aby można było ocenić czy budynek jest na tyle w dobrym stanie lub na tyle w złym stanie technicznym, aby mogła być zrobiona nadbudowa, rewitalizacja.
– rozwiązanie kwestii parkingów i zapewnienia miejsc postojowych. W przypadku gdyby miasto wyraziło zgodę na budynek 6-kondygnacyjny parking musiałby być podziemny.
– we wszelkich wersjach budowy, rozbudowy, rewitalizacji zapewnienie montażu fotowoltaiki.
Pan Marian Jasiński zadał pytanie do Zarządu jaki jest odzew na zapytanie ofertowe? Pan Stanisław Łupiński odpowiedział, że oferta nie została umieszczona na stronie internetowej Spółdzielni ani też nie została ogłoszona do wiadomości publicznej ponieważ zgodnie z podjętą uchwałą najpierw miała być przedstawiona Radzie Nadzorczej.
Pani Irena Ellward zadała pytanie do Zarządu czy przeprowadzono ekspertyzę budowlaną? Pani Prezes Zofia Orłowska-Syc odpowiedziała, że zostało zlecone w dniu 20.07.2019 wykonanie ekspertyzy budowlanej do NOT-u w Gdańsku, koszt tego opracowania to 9840 zł. brutto natomiast czas na wykonanie ekspertyzy to 25 dni roboczych.
W trakcie omawiania zaproszenia do zgłaszania ofert dołączył na spotkanie Pan Jakub Pietraszek.
Pan Lucjan Brudzyński przedstawił zastrzeżenia do zapytania ofertowego. Według jego opinii zapytanie, które zostało nam przedstawiona nie zawiera informacji w jaki sposób mają być składane oferty, w jakim wariancie wyboru-czy tylko w jednym wybranym czy we wszystkich trzech, które są w ofercie? W zapytaniu ofertowym nie zostało ujęte co ma zawierać oferta: czy koncepcję architektoniczną, montaż finansowy, ponadto brakuje wzoru oferty. W jaki sposób mamy porównać oferty, która oferta jest lepsza? Pan Lucjan Brudzyński wyraził opinie, że zapytanie to zostało napisane w taki sposób, aby nikt nie złożył oferty. Pan Stanisław Łupiński poinformował, że nie było żadnych takich inklinacji, aby zapytanie było napisane tak, aby nikt na nią nie odpowiedział.
Pan Lucjan Brudzyński przypomniał również, że na posiedzeniu w dniu 01.07.2019, przy podejmowaniu uchwały nr 8/2019, zaproponowano Zarządowi pomoc w przygotowaniu oferty jednakże Zarząd nie oczekiwał pomocy ze strony Rady i nadal nie oczekuje.
Pan Piotr Łukawski poinformował, że naszym oczekiwaniem jest, aby ta sprawa ruszyła, chcemy, aby decyzje zapadały jak najszybciej ponieważ wstrzymujemy prace nad innymi inwestycjami, np. budową parkingu. W związku z oczekiwaną inwestycją nie chcemy podwójnie ponosić kosztów. Chcielibyśmy otrzymać materiał na podstawie, którego będziemy mogli otrzymać informację od mieszkańców w jakim kierunku mamy podążać, w jakim wariancie. Pan Piotr Łukawski poinformował, że w jego opinii sprawa pawilonów jest odwlekana ze spotkania na spotkanie, Pan Jakub Pietraszek również wyraził opinie, że działania są takie, aby coś się działo, ale aby się nie zadziało.
Pan Lucjan Brudzyński zadał pytanie Zarządowi jak została wykonana uchwała nr 8/2019, czy przedstawione zapytanie ofertowe jest wykonaniem tej uchwały?
Przypomniał treść uchwały: „działając na podstawie § 73 pkt 2 oraz 13 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zobowiązuje Zarząd Spółdzielni do opracowania zapytania ofertowego w zakresie prawnym, technologiczno-technicznych i finansowo-ekonomicznych w 6 wariantach rozwojowych:
– rewitalizacja z zachowaniem niezmienionej infrastruktury,
– rewitalizacja z opcją rozbudowy,
– rewitalizacja z opcja zmiany zagospodarowania,
– zniesienie obecnego stanu i odtworzenie budynków,
– zniesienie obecnego stanu i odtworzenie budynków z rozbudową,
– zniesienie obecnego stanu i zmiana koncepcji zagospodarowania.”
Zaś Pan Stanisław Łupiński potwierdził, że przedstawione zapytanie ofertowe jest wykonaniem uchwały nr 8/2018.
Na co Pan Lucjan Brudzyński potwierdził, że faktycznie w zapytaniu ofertowym widnieją warianty-zakres technologiczno-techniczny, natomiast brakuje aspektu prawnego oraz finansowo-ekonomicznego, nie ma wzoru oferty, wzoru montażu finansowego, nie ma wymienionych czynników na podstawie, których można by było porównać jedną ofertę z drugą.
Pan Piotr Łukawski powiedział, że w jego opinii mieszkańcy są niedoinformowani, nie wiedzą dlaczego pewne prace inwestycyjne zostały wstrzymane. Mieszkańcy oczekują od nas działań i irytują się, że nie widzą z naszej strony postępów. Pan Piotr Łukawski wyraził opinie, że może warto by było mieszkańców doinformować.
Pani Aneta Wasiłek przypomniała, że strona internetowa nadal nie działa i zadała pytanie jak ma być na niej umieszczone zapytanie ofertowe?
Zarząd po raz kolejny zaprzeczył, że strona nie działa. Pan Piotr Łukawski powiedział, że otrzymuje sygnały od mieszkańców o niedziałającej stronie internetowej. Pani Aleksandra Karaszewska pokazała Zarządowi i pozostałym członkom Rady, w czasie rzeczywistym, że strona nie działa. Być może strona działa tylko na komputerach stacjonarnych, a nie działa na urządzeniach mobilnych typu smartphone, tablet jednakże nie zmienia to faktu, że od maja Zarząd nie może uporać się z naprawą strony internetowej.
Odpowiadając na powyższe stwierdzenia, Pan Stanisław Łupiński powiedział, że bez analiz wstępnych nie da się pewnych działań uruchomić, najpierw należy poczekać na ekspertyzy, aby móc działać dalej. Co do kwestii prawnych wpłynęły do Zarządu informację , że właściciele lokali nie są skłoni partycypować w kosztach remontów i byliby skłonni sprzedać swój udział.
Podsumowując członkowie Rady stwierdzili, że zapytanie ofertowe nie zostało dobrze przygotowane, brakuje w nim aspektów finansowych i prawnych. Strona internetowa, na której zapytanie ma być umieszczone nadal na działa, zaś po miesiącu nadal stoimy w miejscu, sprawy nie poruszają się dalej.
Rada Nadzorcza wyraziła oczekiwanie od Zarządu, aby sprawa ta posuwała się dalej, aby na następnym spotkaniu zostały przedstawione Radzie Nadzorczej postępy w pracach.

Ad.3.
Sprawa chodnika wzdłuż pawilonów handlowych
Na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 01.07.2019r. członkowie Rady Nadzorczej w drodze uchwały nr 11/2019 podjęli decyzję, aby Zarząd Spółdzielni rozpoczął współpracę z miastem celem wykonania chodnika w ramach Budżetu Obywatelskiego, w ciągu pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości 702 oraz 712. W związku z wykonywaniem powyżej wskazanej uchwały na spotkanie dołączył Pan Wieczesław Augustyniak – Przewodniczący Rady Miasta Sopotu celem omówienia inwestycji remontu chodnika w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pan Wieczesław Augustyniak poinformował, że Budżet Obywatelski nie jest przenoszony na następne lata oraz nie przewiduje partycypowania w kosztach inwestycji na działkach (terenach) należących do Spółdzielni. Koszt inwestycji to 167000 zł. Powierzchnia chodnika znajdująca się przy pawilonach handlowych należąca do Spółdzielni to 330m² a dokładnie 253m² (77m² należy do właścicieli pawilonów gdzie znajdowała się min. firma Danex) natomiast powierzchnia należąca do miasta to 490m². Łącznie do wyremontowania jest 820m² chodnika gdzie udział miasta w inwestycji to 60% powierzchni, a Spółdzielni to 40% co daje nakład finansowy miasta w wysokości 100000 zł a Spółdzielni 67000 zł. Chodnik zostanie wykonany z kostki sopockiej przez PDiZ Sopot. Spółdzielnia może również wykonać remont chodnika na własną rękę, szukając własnego wykonawcy jednakże kwota 100000 zł, którą otrzymałaby od miasta na tą inwestycję byłaby obciążona 23% VAT-em. Prace nad remontem chodnika przewidziane są na październik 2019r.
Pan Tadeusz Kempiński przypomniał, że kwestia remontu chodnika, wynika przede wszystkim z zapewnienia mieszkańcom i pieszym bezpieczeństwa, piesi potykają się na tym chodniku, przewracają, w szczególności osoby starsze. Drugim elementem mniej istotnym niż bezpieczeństwo, ale też ważnym jest estetyka tego miejsca.
Pan Stanisław Łupiński poinformował, że w gestii Spółdzielni jest porozumienie się z właścicielami pawilonów celem partycypowania w remoncie chodnika zgodnie z ich udziałem (77m² z 330m² nie należy do Spółdzielni) jednakże partycypowanie tych właścicieli w tej inwestycji uznaje się za wątpliwe. W związku z tym członkowie Rady Nadzorczej wyrazili zgodę, aby NSM Sopot Dolny poniosła cały koszt inwestycji 67000 zł. Pan Stanisław Łupiński poinformował, że będzie starał się i rozmawiał z właścicielami lokali, aby jakąś część ze swojego udziału zapłacili.
W związku z zapewnieniem bezpieczeństwa dla pieszych podjęto ostatecznie decyzję w drodze uchwały nr 12/2019 o realizacji inwestycji. Za uchwałą oddano 8 głosów za, 1 głos wstrzymał się (Aneta Wasiłek).

 Uchwała nr 12/2019
z dnia 12.08.2019

Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny

Rada Nadzorcza działając na podstawie Statutu par. 73 pkt. 12 podjęła decyzję o wykonaniu remontu chodnika w ciągu pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości 702 oraz 712 w ramach Budżetu Obywatelskiego. Rada Nadzorcza wyraża zgodę na wydatkowanie przez Spółdzielnie kwoty 67000 zł, w tym partycypowanie w części nienależącej do Spółdzielni.

Za uchwałą oddano 8 głosów za, 1 głos wstrzymał się.

Sprawa zmiany Regulaminu Rozliczania Kosztów Gospodarki Zasobami

Pan Piotr Łukawski przeczytał członkom Rady Nadzorczej aneks nr 1/2019 do Regulaminu Rozliczania Kosztów Gospodarki Zasobami NSM Sopot Dolny.

Aneks nr 1/2019 do Regulaminu Rozliczania Kosztów Gospodarki Zasobami NSM Sopot Dolny.

  1. W § 3 dodaje się pkt. 4 i 5 w brzmieniu:
  2. Podstawę ustalenia wysokości opłat za użytkowanie lokali stanowi roczny plan gospodarczo-finansowy spółdzielni zatwierdzony uchwałą Rady Nadzorczej, sporządzony z zachowaniem rachunku ekonomicznego i gospodarczego.
  3. Rozliczenie kosztów i przychodów gospodarki zasobami mieszkaniowymi dokonywane jest w okresach rocznych poprzez sporządzenie sprawozdania finansowego. W trakcie roku obrachunkowego sporządzane są na 30 czerwca i 31 grudnia każdego roku, półroczne sprawozdania z wykonania kosztów i przychodów.
  4. W § 5 pkt. 1 dodaje się pkt. 1.1, pkt.1.2 oraz pkt. 1.3 w brzmieniu:

1.1 Ewidencję i rozliczanie kosztów i przychodów eksploatacji na działalności lokale mieszkalne i lokale użytkowe, Spółdzielnia prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości. Ostateczne rozliczenie następuje na koniec roku obrachunkowego i uwzględnia wszystkie wpływy i wydatki na poszczególnych nieruchomościach budynkowych.

1.2 Ustalanie wysokości stawki eksploatacyjnej na działalności lokale mieszkalne, następować będzie na kolejny rok, na postawie faktycznie poniesionych kosztów na poszczególnych nieruchomościach w poprzednim roku obrachunkowym.

Różnica między kosztami i przychodami na danej nieruchomości zwiększa odpowiednio jej koszty lub przychody w roku następnym.

1.3 Opłata miesięczna przypadająca na lokal mieszkalny, może być pomniejszona o udział przysługujący członkom spółdzielni z majątku wspólnego na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia.

Pozostałe postanowienia Regulaminu pozostają bez zmian.

Za uchwałą oddano 8 głosów. Wstrzymał się 1 głos (Aneta Wasiłek).

Uchwała nr 13/2019 z dnia 12.08.2019

Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny

Rada Nadzorcza działając na podstawie Statutu par. 73 pkt. 13 uchwala aneks nr 1/2019 wprowadzający zmiany do REGULAMINU ROZLICZANIA KOSZTÓW GOSPODARKI ZASOBAMI NAUCZYCIELSKIEJ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ SOPOT DOLNY.

Uchwała wchodzi w życie z dniem 12.08.2019r.

Za uchwałą oddano 8 głosów. Wstrzymał się 1 głos.

Pan Lucjan Brudzyński opuścił spotkanie o czym poinformował na wstępie.

Sprawa parkingu budynków 698, 708, 710 oraz parkowania w ogólności

Pan Piotr Łukawski odczytał pismo od Pana Roberta Kowalskiego – Przewodniczącego Komitetu Domowego budynku przy Al. Niepodległości 708 w Sopocie – skierowane do Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny w sprawie braku zaplanowanego wykonania parkingu z miejscami postojowymi dla mieszkańców budynków przy Al. Niepodległości 698, 708, 710, przewidzianego między budynkami 698 i 708 wraz z prośbą o podjęcie działań zmierzających do niezwłocznej realizacji tej inwestycji.
Pan Robert Kowalski przytoczył kilka aspektów związanych z potrzebą szybkiego podjęcia prac w celu uniknięcia niedogodności jakim jest notoryczny brak miejsc postojowych dla mieszkańców, co przy trwałym zwiększaniu ruchu pojazdów na osiedlu, co raz bardziej niekorzystnie wpływa na komfort mieszkańców.
Pan Piotr Łukawski jako mieszkaniec budynku przy Al. Niepodległości 710 gdzie również płaci podwyższoną składkę na fundusz remontowy z przeznaczeniem na budowę parkingu nie zgodził się z treścią pisma, że wykonanie parkingu było wolą mieszkańców. Pan Piotr Łukawski nie przypomina sobie, aby ktokolwiek zapytał się jego czy chce robić parking, nikt do niego nie przyszedł zapytać o zdanie i opinie. Również Komitet Domowy tego budynku nie zatwierdzał tej inwestycji. Są osoby, które nie mają samochodów i nie zgadzały się z większą płatnością na fundusz, a zostały postawione przed faktem dokonanym.
Pan Robert Kowalski napisał o co raz bardziej wzmożonym ruchu samochodowym jednakże Pan Piotr Łukawski przypomniał, że ponad trzy lata temu to Pan Robert Kowalski przewodniczył w Radzie i wyraził zgodę na oddanie placu parkingowego przy pawilonie handlowym 712 firmie B&B Molo gdzie zostało zabranych ok. 8 miejsc parkingowych.
Pan Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM, będący jednocześnie prekursorem budowy parkingu w tej lokalizacji, przedstawił jakie były w tamtym czasie realia, co się zmieniło, jak sytuacja wygląda dzisiaj. Z racji tego, że parking przy pawilonie handlowym przy Al. Niepodległości 712 w Sopocie został wynajęty dla hostelu B&B Molo zwielokrotniły się trudności z parkowaniem samochodów dla mieszkańców. Było to motywem do budowy parkingu dla samochodów wyłącznie dla mieszkańców tych budynków. Założenia przewidywały budowę parkingu na 22-24 samochody i taki projekt został wykonany. W między czasie ustawą zmieniono szerokość pasów do parkowania na parkingach z 2 do 2,5m co spowodowało niezamierzony efekt gdzie z 22-24 planowanych miejsc parkingowych powstałoby tylko 17. Szacunkowy koszt budowy parkingu to 150-200 tyś. zł. Każdy z tych trzech budynków wykazuje ujemne saldo na funduszu remontowym. Mając na uwadze istotne inwestycje związane z pawilonami handlowymi, jak również zmniejszoną liczbą miejsc parkingowych po nowelizacji ustawy, Pan Marian Jasiński, jak również pozostali członkowie Rady Nadzorczej wyrazili opinię o zawieszeniu prac nad budową parkingu jednocześnie szukając rozwiązań jakie można wprowadzić na chwilę obecną. Temat budowy tego parkingu był również omawiany na wcześniejszych spotkaniach Rady Nadzorczej gdzie właśnie podjęto decyzję o zawieszeniu prac.
Pani Zofia Orłowska – Syc po raz kolejny przypomniała o terminie ważności projektu budowy parkingu i pozwoleniu na budowę. Termin ważności projektu mija za dwa lata.
Na chwilę obecną uporządkowano teren pod względem oznakowania poprzez umieszczenie znaków i tablic informacyjnych, wprowadzono regulamin parkowania, do regulaminu parkowania uchwalono aneks wprowadzający opłatę 50 zł za wydanie duplikatu identyfikatora „GOŚĆ”. Pan Marian Jasiński podkreślił, że należy jeszcze wymalować przy wjeździe odpowiednie znaki poziome, w miejscach parkingowych umieścić tablice informujące o zakazie parkowania osobom nieuprawnionym natomiast Pan Jakub Pietraszek po raz kolejny proponuje umieszczenie dodatkowo tabliczek informujących o możliwości odholowania auta. Docelowo należy pomyśleć nad zainstalowaniem szlabanów, w szczególności szlabanu na wjeździe od ulicy Kochanowskiego, jednakże ze względu na pawilony handlowe i ich zaplecze od strony parkingu szlaban taki byłby w ciągłym ruchu/użytkowaniu.
Pan Piotr Łukawski i pozostali członkowie RN poprosili Zarząd, aby odpowiedział na pismo do Przewodniczącego Komitetu Domowego przy Al. Niepodległości 708 informując o decyzji członków RN o zawieszeniu prac nad budową parkingu a także o rozwiązaniach jakie zostały dotychczas zrobione.
Przy okazji, gdy Pan Marian Jasiński wymienił salda na funduszu remontowym, Pani Aleksandra Karaszewska zapytała jaka kwota została uzbierana na budowę parkingu? Okazało się, że pomimo tego, że mieszkańcy tych trzech budynków, którzy podjęli decyzję o podwyższeniu składek na fundusz remontowy celem wybudowania dodatkowych miejsc postojowych (co również przytacza w piśmie Pan Robert Kowalski) Spółdzielnia nie prowadzi oddzielnego funduszu remontowego-celowego dla tych trzech nieruchomości na cel związany z budową parkingu. Cała składka ewidencjonowana jest na jeden fundusz remontowy przypisany do danego budynku i wydatkowana na cele remontowe.
Pan Piotr Łukawski był oburzony tą informacją ponieważ był przekonany, że mieszkańcy byli informowani, że odprowadzają większą składkę na fundusz remontowy celem budowy parkingu a okazało się, że nie ma wydzielonego funduszu remontowego-celowego i nie ma oddzielnych, zgromadzonych środków na budowę parkingu, a nieruchomości wykazują salda ujemne.
Również Pani Aleksandra Karaszewska, przy okazji omawiania tematu budowy parkingu na wcześniejszych spotkaniach, zrozumiała, że mieszkańcy odprowadzają dodatkowe środki na budowę parkingu stąd też zadała pytanie ile na ten parking uzbierano dotychczas środków.

Sprawa zamiany w Regulaminie Parkowania Pojazdów

W celu poprawy sytuacji związanej z parkowaniem samochodów Pan Prezes Stanisław Łupiński przedstawił członkom Rady Nadzorczej projekt aneksu nr 1/2019 do Regulaminu Parkowania Pojazdów na terenie Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny w Sopocie.

W § 2 dodaje się pkt. 17 w brzmieniu:
W przypadku zagubienia przez właściciela lokalu mieszkalnego, względnie właściciela lub najemcę lokalu użytkowego, identyfikatora z oznaczeniem „GOŚĆ” przed wydaniem duplikatu wymagane będzie wpłacenie do kasy Spółdzielni kwoty 50 zł.
Uzyskane z tego tytułu wpłaty przeznaczone będą na remonty dróg osiedlowych i parkingów w obrębie budynków przy Al. Niepodległości 690-712 w Sopocie.
Pozostałe postanowienia Regulaminu pozostają bez zmian.
Podjęto uchwałę gdzie za uchwałą oddano 6 głosów. Wstrzymały się 2 głosy (Aneta Wasiłek, Jakub Pietraszek).

Uchwała nr 14/2019 z dnia 12.08.2019

Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny

Rada Nadzorcza działając na podstawie Statutu par. 73 pkt. 13 uchwala aneks nr 1/2019 wprowadzający do REGULAMINU PARKOWANIA POJAZDÓW NA TERENIE NAUCZYCIELSKIEJ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ SOPOT DOLNY W SOPOCIE przy Al. Niepodległości 702.

Uchwała wchodzi w życie z dniem 12.08.2019r.

Za uchwałą oddano 6 głosów. Wstrzymały się 2 głosy.

Sprawa zawiązania Komitetu Domowego – Kościuszki 33c. Gratulujemy!

Pani Prezes Zofia Orłowska-Syc poinformowała, że do Zarządu i Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny wpłynęło pismo od Komitetu Domowego budynku przy ul. Kościuszki 33c w Sopocie. W piśmie tym zawarte są informacje o składzie nowo powstałego w dniu 01.06.2019r. Komitetu Domowego (do tej pory budynek ten nie miał przedstawicieli w formie Komitetu Domowego). Nowo zawiązany Komitet Domowy wystosował postulaty do Zarządu Spółdzielni w zakresie wzajemnej współpracy przy wszystkich pracach remontowych, eksploatacyjnych i serwisowych. Przedstawiciele Komitetu Domowego zadali również trzynaście pytań do Zarządu NSM Sopot Dolny dotyczący konkretnie ich nieruchomości, a także umieścili wykaz prac eksploatacyjnych, o jakich wykonanie wnoszą do końca lipca 2019r. Komitet przedstawił również wykaz prac remontowych i modernizacyjnych z prośbą o wskazanie możliwego terminu ich realizacji. Pani Zofia Orłowska-Syc poinformowała, że na pismo to Zarząd udzielił obszernej odpowiedzi ustosunkowując się do postulatów jak również odpowiadając na pytania dotyczące nieruchomości wraz ze wskazaniem lipcowych terminów prac eksploatacyjnych na nieruchomości oraz przedstawiając koszty prac remontowych i modernizacyjnych, o które wniósł Komitet wraz z podaniem terminu ich realizacji.

Sprawa dzierżawy placu na potrzeby budowy biurowca „696”

Pani Zofia Orłowska-Syc poinformowała również, że do Spółdzielni wpłynęło pismo z firmy Ekolan zajmującej się budową biurowca przy Al. Niepodległości 696 w Sopocie o wydzierżawienie od 15 sierpnia, na okres 4 miesięcy, do 15 grudnia 2019r. placu należącego do Spółdzielni o powierzchni 126m² za 20zł/m² znajdującego się na granicy z działką gdzie powstanie biurowiec. Poproszono Zarząd, aby postarał się wynegocjować z Ekolanem wyższą stawkę jak również, aby w umowie dzierżawy była zawarta informacja co będzie składowane na tym placu wraz z uporządkowaniem placu po zakończeniu dzierżawy i doprowadzeniu go do stanu pierwotnego, sprzed dzierżawy. Pan Jakub Pietraszek zaproponował, że może pomóc Zarządowi w negocjacjach nad stawką.

Sprawa połączenia lokali użytkowych

Pani Orłowska-Syc poinformowała, że do Spółdzielni wpłynęło również pismo od najemców lokalu handlowego przy Al. Niepodległości 712 w Sopocie (sklep monopolowy działający pod szyldem Bimbeer) o możliwość wynajęcia od października 2019 sąsiadującego lokalu, w którym obecnie działa kiosk ruchu i połączenia tych dwóch lokali w jeden celem rozszerzenia asortymentu min. o piwa regionalne. 7 członków Rady Nadzorczej było przeciwko wyrażeniu zgody na wynajem dodatkowego lokalu tej firmie i połączenie tych dwóch lokali w jeden natomiast 1 osoba wstrzymała się (Tadeusz Kempiński).

Sprawa wyznaczenia osób do komisji przetargowej dot. remontu dachu – Poznańska 2

Pani Zofia Orłowska-Syc poprosiła również o wyznaczenie dwóch osób z Rady do otwarcia ofert przetargowych na remont dachu przy ulicy Poznańskiej 2 w Gdańsku. W otwarciu ofert wezmą udział Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM oraz Irena Ellward – Członek Komisji GZM.

Na tym Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie Rady Nadzorczej.

Protokół nr 7/2019/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 01-07-2019r.

Obecni:
Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny

Z-ca Przewodniczącego Pan Lucjan Brudzyński otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia oraz przyjęcie protokołu nr 6/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 03.06.2019r.
2.Omówienie i przyjęcie planu prac Rady Nadzorczej na drugie półrocze 2019r.
3.Omówienie i realizacja zadań w sprawie pawilonów handlowych oraz podjęcie uchwał 8/2019, 9/2019, 10/2019, 11/2019.
4.Sprawy bieżące i wniesione przez członków NSM Sopot Dolny i RN NSM Sopot Dolny.

 Ad.1.
Protokół nr 6/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 03.06.2019r. przyjęto:
– 7 głosami za,
– 2 głosy wstrzymały się (Aneta Wasiłek, Irena Ellward).

Ad.2.
Pan Lucjan Brudzyński przedstawił plan prac Rady Nadzorczej na drugie półrocze 2019r. wraz z propozycją terminów spotkań. W planie prac ujęto nowy element jakim jest analiza kosztów eksploatacyjnych jako koszyka gwarantowanego czyli porównanie składników, które wchodzą w skład stawki eksploatacyjnej do innych, trójmiejskich spółdzielni. Pan Tadeusz Kempiński dodatkowo poprosił o włączenie do planu prac Rady Nadzorczej na 2019r. przegląd wszystkich umów najmu z najemcami wraz z reklamami.
Jednogłośnie przyjęto propozycję planu prac Rady Nadzorczej na drugie półrocze 2019r.

 Ad.3.
Pan Lucjan Brudzyński w imieniu członków Rady Nadzorczej poprosił Zarząd o podsumowanie czynności jakie zostały wykonane  w sprawie uchwały dotyczącej pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości w Sopocie.
Pan Prezes Stanisław Łupiński przedstawił zakres prac jakie zostały poczynione w sprawie pawilonów handlowych:
– zlecono zrobienie wyceny, operatu szacunkowego dwóch pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości 702 oraz 712. Łączna wartość rynkowa obydwóch pawilonów to 19.669.103,00 zł w tym część przypadająca na NSM Sopot Dolny to 15.192.791,00 zł.
–  ocena stanu technicznego, kondycji budynków.
– równolegle działania w kierunku przedłożenia ofert przez firmy remontowo-budowlane, architektoniczne na opracowanie analiz. W szczególności analiza winna dotyczyć aspektów prawnych, technologiczno-technicznych i finansowo-ekonomicznych wszelkiego rodzaju prac na tym majątku w 6 wariantach rozwojowych:
– rewitalizacja z zachowanie niezmienionej infrastruktury
– rewitalizacja z opcją rozbudowy
– rewitalizacja z opcja zmiany zagospodarowania
– zniesienie obecnego stanu i odtworzenie budynków
– zniesienie obecnego stanu i odtworzenie budynków z rozbudową
– zniesienie obecnego stanu i zmiana koncepcji zagospodarowania.
Pan Lucjan Brudzyński zadał pytanie do Zarządu czy zgodnie z naszą prośbą została umieszczona na stronie internetowej Spółdzielni oferta o wykonanie analiz oraz czy została umieszczona do wiadomości publicznej. Pan Prezes Stanisław Łupiński odpowiedział, że oferta nie została umieszczona na stronie internetowej Spółdzielni ani też do została ogłoszona do wiadomości publicznej. Oferta była kierowana bezpośrednio do wybranych firm.
Pan Lucjan Brudzyński zaproponował członkom Rady Nadzorczej podjęcie uchwały o opracowanie przez Zarząd zapytania ofertowego w zakresie prawnym, technologiczno-technicznych i finansowo-ekonomicznych w 6 wariantach rozwojowych oraz podjęcie uchwały o wykonanie przez Zarząd czynności upublicznienia zapytania ofertowego. Do czasu wykonania tych czynności Rada Nadzorcza prosi Zarząd o niezawieranie umów z żadnym z oferentów.
Pan Lucjan Brudzyński poprosił Zarząd, aby przed upublicznieniem zapytania ofertowego było ono przekazane do konsultacji z Radą Nadzorczą.

Uchwała  nr  8/2019
z dnia  01.07.2019
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni  Mieszkaniowej Sopot Dolny

Działając na podstawie § 73 pkt 2 oraz 13 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zobowiązuje Zarząd Spółdzielni do opracowania zapytania ofertowego w zakresie prawnym, technologiczno-technicznych i finansowo-ekonomicznych w 6 wariantach rozwojowych:
– rewitalizacja z zachowaniem niezmienionej infrastruktury,
– rewitalizacja z opcją rozbudowy,
– rewitalizacja z opcja zmiany zagospodarowania,
– zniesienie obecnego stanu i odtworzenie budynków,
– zniesienie obecnego stanu i odtworzenie budynków z rozbudową,
– zniesienie obecnego stanu i zmiana koncepcji zagospodarowania.
Rada Nadzorcza zobowiązuje Zarząd Spółdzielni do przedstawienia pisemnie do konsultacji z Radą Nadzorczą zapytania ofertowego do dnia 30.07.2018.

Za uchwałą oddano 9 głosów.

Uchwała  nr  9/2019
z dnia  01.07.2019
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni  Mieszkaniowej Sopot Dolny

Działając na podstawie § 73 pkt 2 oraz 13 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zobowiązuje Zarząd Spółdzielni do wykonania czynności upublicznienia zapytania ofertowego, między innymi na stronie internetowej Spółdzielni.

Za uchwałą oddano 9 głosów.

Pan Prezes Stanisław Łupiński przedstawił członkom Rady Nadzorczej tabelę z wykazem lokali w budynkach przy Alei Niepodległości 702 oraz 712 wraz z przychodami brutto i netto z tych lokali w 2019r. Pan Lucjan Brudzyński zaproponował, aby podjąć uchwałę celem wykonania przez Zarząd tabeli, która ma pokazać wszelkie utracone korzyści z lokali użytkowych  przy Alei Niepodległości 702 oraz 712 a także reklam, ogłoszeń, bankomatu itp. uwzględniając faktyczne dochody po opodatkowaniu, nakładach inwestycyjno-remontowych.

Uchwała  nr  10/2019
z dnia  01.07.2019
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni  Mieszkaniowej Sopot Dolny

Działając na podstawie § 73 pkt 2 oraz 13 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zobowiązuje Zarząd Spółdzielni do wykonania zestawienia tabelarycznego przychodów z lokali użytkowych przy Alei Niepodległości 702 oraz 712 za ostatnie trzy lata (2019,2018,2017) z uwzględnieniem minimum: przychodu rocznego brutto, przychodu rocznego netto, dochodu po opodatkowaniu, dochodu z uwzględnieniem poniesionych nakładów inwestycyjnych.

Za uchwałą oddano 9 głosów.

Pan Lucjan Brudzyński zadał pytanie do Zarządu jaki jest odzew z rynku w sprawie przeprowadzania analiz związanych z pawilonami handlowymi. Pan Prezes Stanisław Łupiński odpowiedział, że zainteresowanie jest bardzo duże. Pan Lucjan Brudzyński zasugerował, że w przypadku inwestycji związanej z pawilonami handlowymi należy być bardzo ostrożnym w podejmowaniu wszelkich kroków związanych z podpisywaniem umów, porozumień z oferentami, jak również przed podjęciem działań trzeba będzie konsultować umowy, porozumienia itp. z prawnikami. Ta sugestia związana z ostrożnością w działaniach została jednogłośnie przyjęta przez pozostałych Członków Rady i Zarząd.

Przy okazji omawiania  tematu związanego z rewitalizacją pawilonów handlowych Pan Piotr Łukawski zapytał Zarząd czy odbyły się rozmowy z miastem w sprawie remontu chodnika  w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pan Prezes Stanisław Łupiński poinformował, że odbyły się rozmowy z przedstawicielem Zarządu Dróg i Zieleni oraz Przewodniczącym Rady Miasta Panem Wieczesławem Augustyniakiem jednakże miasto nie wyraziło zgody na przesunięcie środków na remont chodnika z funduszu Budżetu Obywatelskiego. Przypomniano, że NSM Sopot Dolny partycypuje w koszcie remontu w wysokości ok.123000zł. Członkowie Rady Nadzorczej w drodze uchwały podjęli decyzję, aby miasto wykonało chodnik w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Uchwała  nr  11/2019
z dnia  01.07.2019
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni  Mieszkaniowej Sopot Dolny

Działając na podstawie § 73 pkt 2 oraz 13 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zobowiązuje Zarząd Spółdzielni do współpracy z miastem Sopot celem realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego jakim jest remont chodnika ciągu pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości 700,702,712.

Za uchwałą oddano:
– 6 głosów za
-1 głos wstrzymał się (Aneta Wasiłek)
-2 głosy przeciw (Aleksandra Karaszewska, Lucjan Brudzyński).

Pan Stanisław Łupiński zadał pytanie jakie mają być podjęte działania w zakresie budowy parkingu przy Alei Niepodległości 708-710 w Sopocie. Według opinii Pana Stanisława Łupińskiego można by było rozpocząć prace związane z budową parkingu natomiast Pan Przewodniczący Piotr Łukawski zadał po raz kolejny pytanie czy jest sens na chwilę obecną szukać wykonawcy robót, robić remont parkingu czy nie lepiej jest poczekać na koncepcje dotyczące zagospodarowania terenu gdzie obecnie znajdują się lokale usługowe w Sopocie przy  Al. Niepodległości 702 i 712.

Ponownie kładziono nacisk na to, aby remonty były przeprowadzone z głową, porządnie i rzetelnie, tak, aby nie wykonywać dwa razy tej samej pracy i ponosić podwójnie koszty.

Pani Zofia Orłowska-Syc poinformowała, że szacowany koszt budowy parkingu na 14 miejsc postojowych to 150-200 tys. zł. Pan Lucjan Brudzyński zasugerował, że w przypadku gdy koszt budowy jednego miejsca parkingowego wynosiłby ponad 10000 zł to czy nie lepiej wykupić od zieleni miejsca na pasie do parkowania przy Armii Krajowej. Pan Tadeusz Kempiński zasugerował, że na drodze za pawilonem chińskim, na części należącej do Spółdzielni można teren uporządkować i zrobić miejsca parkingowe na ok. 8 aut.

Pan Stanisław Łupiński przypomniał, że projekt wykonania parkingu ważny jest 3 lat (w tym roku mija drugi rok ważności projektu) oraz, że jest jeszcze jedno rozwiązanie w postaci instalacji szlabanów.

Zasugerowano Zarządowi, aby szlabany były bezpieczne, otwierane na kod oraz dla pogotowia, straży pożarnej, policji, gazowni i innych służb.

Pan Lucjan Brudzyński zaproponował, że na następnym spotkaniu Rady Nadzorczej w dniu 12.08.2019r. zostanie podjęta decyzja odnośnie parkingu i zamknięcia go szlabanami oraz poprosił, aby zastanowić się w jaki sposób ograniczyć liczbę aut po ustanowieniu szlabanów (przykładowo na jedno mieszkanie jeden kod wjazdowy, na każde następne auto roczna opłata).

Ad.4.

W sprawach bieżących i wniesionych przez członków NSM Sopot Dolny i RN NSM Sopot Dolny  nie wpłynął żaden wniosek od członka Spółdzielni.

W sprawach wniesionych przez członków Rady Nadzorczej Pan Lucjan Brudzyński odczytał oświadczenie Pani Ireny Ellward kierowane do Zarządu i Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny w sprawie wycofania podpisu jako sekretarza Walnego Zgromadzenia z protokołu Walnego Zgromadzenia. Zgodnie ze sprostowaniem do protokołu nie zostały poprawione ani zaparafowane uchwały nr 3 i nr 4 w protokole Walnego Zgromadzenia dotyczące absolutorium członków Zarządu.

W przypadku uchwał absolutoryjnych Pan Lucjan Brudzyński poinformował, że nastąpił błąd w odczytaniu wyników przez prezydium Walnego Zgromadzenia w składzie: Lucjan Brudzyński, Katarzyna Gebert, Irena Ellward, a konkretnie przez Pana Lucjana Brudzyńskiego. Głosy zostały prawidłowo policzone przez członków Komisji Skrutacyjnej jednakże zostały błędnie przypisane tj. liczba głosów oddana dla Pani Zofii Orłowskiej – Syc- Z-cy Prezesa NSM Sopot Dolny została przypisana Panu Stanisławowi Łupińskiemu- Prezesowi NSM Sopot Dolny natomiast liczba głosów oddana dla Pana Stanisława Łupińskiego- Prezesa NSM Sopot Dolny została przypisana  Pani Zofii Orłowskiej – Syc- Z-cy Prezesa NSM Sopot Dolny.

Ostatecznie większością głosów „za” w liczbie 79 głosy Pani Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny otrzymała absolutorium za 2018r. natomiast większością głosów „za” w liczbie 59 głosów Pan Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny otrzymał absolutorium za 2018r.

Pan Lucjan Brudzyński poinformował, że do protokołu z Walnego Zgromadzenia został sporządzony protokół-sprostowanie podpisany przez Prezydium Walnego Zgromadzenia.

Pan Prezes Stanisław Łupiński potwierdził, że protokół z Walnego Zgromadzenia wraz z protokołem-sprostowaniem o prawidłowe przypisanie liczby głosów został złożony do KRS.

Jedyną możliwością poprawy treści uchwały nr 3 i nr 4 poprzez skreślenie błędnie przypisanej liczby głosów, wpisanie poprawnej liczby głosów i zaparafowanie poprawek jest odczytanie poprawnych uchwał na następnym Walnym Zgromadzeniu (w obecności Członków Spółdzielni). Do planu posiedzenia następnego Walnego Zgromadzenia można dodać punktu o sprostowaniu oczywistej omyłki poprzedniego Walnego Zgromadzenia.

Pani Prezes Zofia Orłowska-Syc przedstawiła wstępny kosztorys prac remontowych balkonów przy Alei Niepodległości 692 w Sopocie. Prace te wykonałaby firma Jarbud, która wyceniła je na kwotę 330000 zł (płatne w dwóch ratach). Prace rozpoczęłyby się 15.07.2019 z terminem zakończenia 30.09.2019. Pan Tadeusz Kempiński poinformował, że Komitet Domowy zapoznał się z tą wyceną i wyraził zgodę na przeprowadzenie prac remontowych przez firmę Jarbud. Członkowie Rady Nadzorczej jednogłośnie zaakceptowali przeprowadzenie prac remontowych przez firmę Jarbud.

Pani  Prezes Zofia Orłowska-Syc poinformowała również, że na stronie internetowej Spółdzielni zostało umieszczone zapytanie ofertowe na przeprowadzenie kapitalnego remontu dachu przy ulicy Poznańskiej 2  w Gdańsku.

Pani  Prezes Zofia Orłowska-Syc poinformowała, że w sprawie inwestycji (budowy biurowca) przez firmę Ekolan przy Alei Niepodległości 696 w Sopocie wjazd do budynku, który powstanie będzie tylko od Alei Nieodległości i nie będzie przechodził przez tereny należące do Spółdzielni ponadto na czas budowy obiektu wjazd na budowę będzie również tylko od Alei Niepodległości (nie będzie przebiegał wzdłuż ulicy Długosza od Armii Krajowej).

Pani Aneta Wasiłek i Pan Piotr Łukawski zadali po raz kolejny pytanie w sprawie niedziałającej poprawnie strony internetowej. Strona internetowa w obecnym stanie nie działa poprawnie ponadto wiedząc, że została zaatakowana wirusami mieszkańcy boją się wchodzić na niezabezpieczoną stronę. Pan Prezes Stanisław Łupiński poinformował, że strona działa jednakże będzie zmieniana platforma do obsługi tej strony. Pani Aneta Wasiłek i Pan Piotr Łukawski poinformowali, że strona nie działa, tak chodząca strona jest nieczytelna i nie można powiedzieć, że ona działa.

Pani Aneta Wasiłek podziękowała za bardzo dobre wsparcie w zakresie usług kominiarskich i fachowe sprawdzenie przewodów kominowych.  Pani Prezes  Zofia Orłowska-Syc poinformowała, że została zmieniona firma świadczącą usługi kominiarskie.

Na tym Pan Lucjan Brudzyński zakończył posiedzenie Rady Nadzorczej.

Protokół nr 6/2019/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 03-06-2019r.

Obecni:
Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny

Z-ca Przewodniczącego Pan Lucjan Brudzyński otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił porządek posiedzenia:

1.Otwarcie posiedzenia oraz przyjęcie protokołu nr 5/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej  w dniu 06.05.2019r.
2.Podsumowanie przebiegu Walnego Zgromadzenia oraz omówienie uchwał Walnego Zgromadzenia.
3.Uchwalenie nowego Regulamin Porządku Domowego NSM Sopot Dolny oraz podjęcie uchwały 7/2019 z dnia 03.06.2019r.
4.Omówienie sytuacji finansowej i gospodarczej NSM Sopot Dolny, w tym środków pieniężnych.
5.Sprawy bieżące i wniesione przez członków NSM Sopot Dolny i RN NSM Sopot Dolny.

Ad.1.

Protokół nr 5/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 06.05.2019r. przyjęto:
– 8 głosami za,
– 1 głos wstrzymał się (Lucjan Brudzyński).

Ad.2.

Pan Lucjan Brudzyński poinformował, że wszystkie sprawozdania w formie uchwał Walnego Zgromadzenia zostały przyjęte. W przypadku sprawozdań Zarządu oraz Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny z działalności za 2018 rok Pan Lucjan Brudzyński zwrócił uwagę, aby na następne posiedzenie Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni były również uwzględnione kwestie czego nie udało się zrobić w danym roku sprawozdawczym, co należy poprawić. Pani Aleksandra Karaszewska zwróciła również uwagę na to, aby sprawozdanie Zarządu było prezentowane poprzez wyświetlanie najważniejszych kwestii w formie prezentacji oraz złożyła propozycję, aby treść uchwały, która jest brana pod głosowanie przez Członków Walnego Zgromadzenia dodatkowo była wyświetlana.

W przypadku uchwał absolutoryjnych Pan Lucjan Brudzyński poinformował, że nastąpił błąd w odczytaniu wyników przez prezydium Walnego Zgromadzenia w składzie: Lucjan Brudzyński, Katarzyna Gebert, Irena Ellward, a konkretnie przez Pana Lucjana Brudzyńskiego. Głosy zostały prawidłowo policzone przez członków Komisji Skrutacyjnej jednakże zostały błędnie przypisane tj. liczba głosów oddana dla Pani Zofii Orłowskiej – Syc- Z-cy Prezesa NSM Sopot Dolny została przypisana Panu Stanisławowi Łupińskiemu- Prezesowi NSM Sopot Dolny natomiast liczba głosów oddana dla Pana Stanisława Łupińskiego- Prezesa NSM Sopot Dolny została przypisana  Pani Zofii Orłowskiej – Syc- Z-cy Prezesa NSM Sopot Dolny.
Ostatecznie większością głosów „za” w liczbie 72 głosy Pani Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny otrzymała absolutorium za 2018r. natomiast większością głosów „za” w liczbie 59 głosów Pan Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny otrzymał absolutorium za 2018r.
Udzielenie skwitowania (absolutorium) za rok 2018.r powoduje, że Zarząd nie ponosi odpowiedzialności osobistej za ewentualne szkody, uchybienia powstałe w poprzednim roku sprawozdawczym.
W kwestii uchwały dotyczącej pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości w Sopocie zwrócono uwagę, że kierunki działań Spółdzielni i jej rozwoju leżą w gestii Walnego Zgromadzenia co jasno wynika ze Statutu Spółdzielni (§65, pkt.1 Statutu NSM Sopot Dolny). Zarząd Spółdzielni musi mieć zgodę Członków Spółdzielni w formie uchwały Walnego Zgromadzenia na podjęcie prac związanych z rozwojem Spółdzielni. Uchwalono, że Zarząd, w pełnej współpracy z Radą Nadzorczą NSM Sopot Dolny, podejmie prace nad przeprowadzeniem i sporządzeniem zbiorczej informacji w przedmiocie analizy możliwości rozwoju NSM Sopot Dolny w aspekcie wykorzystania majątku określonego zbiorczo mianem „pawilony handlowe” przy al. Niepodległości w Sopocie. W szczególności analiza winna dotyczyć aspektów prawnych, technologiczno-technicznych i finansowo-ekonomicznych wszelkiego rodzaju prac na tym majątku w wariantach rozwojowych:
– rewitalizacja z zachowanie niezmienionej infrastruktury
– rewitalizacja z opcją rozbudowy
– rewitalizacja z opcja zmiany zagospodarowania
– zniesienie obecnego stanu i odtworzenie budynków
– zniesienie obecnego stanu i odtworzenie budynków z rozbudową
– zniesienie obecnego stanu i zmiana koncepcji zagospodarowania.
Przypomniano również, że między budynkami przy Alei Niepodległości 698 a 708 w Sopocie znajduje się budynek parterowy (magazynowo-gospodarczo-warsztatowy) należący do Spółdzielni, który również można byłoby zrewitalizować, tak, aby wykorzystać tą przestrzeń i dodatkowe pomieszczenia przykładowo na siedzibę Spółdzielni.
Pan Lucjan Brudzyński wyraził opinię, że w przeprowadzaniu analiz nie powinny brać udział osoby współpracujące ze Spółdzielnią. Spółdzielnia powinna umieścić na stronie internetowej otwarte zapytania oraz wystosować ogłoszenie do mieszkańców Spółdzielni, którzy mogą mieć w swoim kręgu osoby-specjalistów od przeprowadzenia analiz, projektów. Najlepiej gdyby byli to architekci z uprawnieniami wykonawczymi.
85 osób na Walnym Zgromadzeniu poparło uchwałę dotyczącą przeprowadzenia analiz związanych z pawilonami handlowymi. Oznacza to, że zdecydowana większość osób jest za zmianami zważywszy na fakt, że z przebudowy pawilonów, podwyższenia ich standardu i znacznie większej konkurencyjności na rynku wynajmu lokali skorzystają wszyscy członkowie Spółdzielni.

Ad.3.

Członkowie Rady Nadzorczej podjęli uchwałę 7/2019 z dnia 03.06.2019r. w sprawie przyjęcia nowo brzmiącego Regulaminu Porządku Domowego NSM Sopot Dolny.
Członkowie Rady Nadzorczej mówili propozycje zmian w Regulaminie Porządku Domowego NSM Sopot Dolny biorąc pod uwagę sugestie i propozycje zmian w regulaminie, między innymi na wniosek mieszkańca Spółdzielni z dnia 01.03.2019, w szczególności w kwestii związanej z remontami mieszkań. Proponowane zmiany zostały przygotowane przez Panią Aleksandrę Karaszewską.

Uchwała  nr  7/2019
z dnia  03.06.2019
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni  Mieszkaniowej Sopot Dolny

Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny uchwala  nowy Regulamin Porządku Domowego NSM Sopot Dolny.

Uchwała  wchodzi w życie z dniem 04-06-2019r.

Za uchwałą oddano 9 głosów.

Ad.4.

Prezes NSM Sopot Dolny Pan Stanisław Łupiński w obecności Z-cy Prezesa NSM Sopot Dolny Pani Zofi Orłowskiej – Syc omówił sytuacji finansową i gospodarczą NSM Sopot Dolny, w tym stan środków pieniężnych na lokacie, koncie obrotowym i w kasie spółdzielni. Spłata zobowiązań wobec wykonawców usług przebiega prawidłowo, zgodnie z harmonogramem, wszelkie zobowiązania regulowanie są terminowo i na bieżąco. Wskaźnik spłaty zobowiązań na koniec maja 2019r. wynosi 1,86 i jest wyższy niż w roku bilansowym 2018.

 Ad.5.

W sprawach bieżących i wniesionych przez członków NSM Sopot Dolny i RN NSM Sopot Dolny Pan Piotr Łukawski poinformował, że nie wpłynął żadne wniosek od członka Spółdzielni.
Pan Stanisław Łupiński poinformował, że w przypadku budynku przy Kościuszki 33 w Sopocie, gdzie na Walnym Zgromadzeniu była zgłaszana konieczność naprawy schodów, schody te zostaną naprawione w tygodniu 4-8 czerwiec, do wymiany są 3-4 płytki typu gres. Pan Stanisław Łupiński poinformował również, że w budynku tym został wybrany, w sobotę 01.06.2019, 5-osoby Komitet Domowy.

Pan Piotr Łukawski zgłosił po raz kolejny, że przez cały dzień palą się reflektory na budynku przy Alei Niepodległości w Sopocie. Jest to strata energii i dodatkowe koszty ponoszone przez Spółdzielnią. Poprosił Zarząd o jak najszybszą naprawę tych lamp i czujników ruchu. Zarząd zapewnił, że jest w trakcie naprawy tych lamp i wymiany czujników.

Pan Tadeusz Kempiński zadał pytanie do Zarządu czy jest w planach uzupełnianie stropów na czterech wieżowcach „kulkami” ze styropianu za pomocą nadmuchów. Pani Zofia Orłowska-Syc  poinformowała, że w 2018r. była kontrola wypełnień stropów i na chwilę obecną nie zdiagnozowano ubytków w styropianie i nie ma konieczności uzupełnia stropów o brakujący stropodach wentylowany.

Pan Piotr Łukawski zadał pytanie w sprawie niedziałającej strony internetowej. Pan Stanisław Łupiński poinformował, że zmieniono informatyka na bardziej dyspozycyjnego. Obecnie trwa przywracanie zawartości strony internetowej jednakże nie wszystkie dane w niej zawarte uda odzyskać się także część informacji, których nie można było odzyskać należy wgrać ręcznie.

Pani Aneta Wasiłek po raz kolejny zgłosiła problem z firmą kominiarską, która stwierdziła w jej mieszkaniu jest niedrożny przewód wentylacyjny, a nic z tym się dzieje. Pani Zofia Orłowska-Syc poinformowała, że nie posiada w protokole od firmy kominiarskiej stwierdzonej niedrożności w przewodzie wentylacyjnej, jedynie są zalecenia. Do wszystkich gdzie były zalecenia zostało wystosowane pismo. Pani Zofia Orłowska-Syc poinformowała, że zostanie jeszcze raz sprawdzona sprawa niedrożności w wentylacji.

Pani Aneta Wasiłek poprosiła również Zarząd o wyjaśnienie błędnie zaksięgowanych faktur za prace remontowe przy ulicy Mściwoja II 52 w Gdańsku. Faktury te zostały zaksięgowane na poczet budynku przy ul. Mściwoja II 50 w Gdańsku. W przypadku faktury za podnośnik do remontu tynku na kwotę ok. 900zł. nieprawidłowość ta została wykryta przez pracownika technicznego i pomyłka została naprawiona natomiast w przypadku faktury na kwotę 627zł za przeciek z pionu wodnego na klatkę nieprawidłowość ta nie została wykryta. Pomyłka została naprawiona po interwencji komitetu domowego przy ul. Mściwoja II 50 w Gdańsku. Pomyłki zostały naprawione i dwie faktury zostały przeksięgowane na saldo budynku ulicy Mściwoja II 52. Osobą odpowiedzialną za weryfikację faktur w Spółdzielni jest Pani Zofia Orłowska- Syc. Poprosiliśmy i uczulamy Zarząd, aby praca pracowników technicznych była bardziej kontrolowana, zwłaszcza w budynkach oddalonych od siedziby Spółdzielni.

Pani Aneta Wasiłek poprosiła Zarząd o wywieszenie grafików sprzątania gospodarzy domów oraz zadała pytanie w jaki sposób ich praca jest kontrolowana. Przy ul. Berka-Joselewicza w Sopocie, klatka nie była sprzątana codziennie, pomimo zgłoszeń do Spółdzielni, również nie zostały wysprzątane wszystkie piętra. Zwrócono uwagę i dano Zarządowi sugestię, aby praca gospodarzy była bardziej kontrolowana, zwłaszcza w budynkach oddalonych od siedziby Spółdzielni.

Pan Lucjan Brudzyński w imieniu członków Rady Nadzorczej poprosił Zarząd o przedstawienie propozycji wykonania uchwały dotyczącej pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości w Sopocie w zakresie 6 wariantów lub więcej jeżeli będzie więcej pomysłów w 3 aspektach   prawnym, technologiczno-technicznym i finansowo-ekonomicznym, najlepiej w formie tabeli krzyżowej.

Pan Lucjan Brudzyński również poprosił Zarząd, aby w pracach nie brały udział osoby współpracujące ze Spółdzielnią. Spółdzielnia powinna umieścić na stronie internetowej otwarte zapytania oraz wystosować ogłoszenie do mieszkańców Spółdzielni.

Wstępnie ustalono, że jeżeli prace pójdą sprawnie to zwołanie nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni odnośnie dyskusji i wyboru kierunki rozwoju w zakresie pawilonów handlowych mogłoby odbyć na pod koniec listopada, na początku grudnia 2019r.

Na tym Pan Lucjan Brudzyński zakończył posiedzenie Rady Nadzorczej.

Protokół nr 5/2019/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 06-05-2019r.

Obecni:

Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Nieobecny usprawiedliwiony:

Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny

Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny

Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia oraz przyjęcie protokołu nr 4/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej  w dniu 15.04.2019r.
2.Sprawy bieżące i wniesione przez członków NSM i RN NSM.
3.Podjęcie uchwały 6/2019 z dnia 06.05.2019r.
4.Ustalenie terminu spotkania członków RN NSM z Komitetami Domowymi.
5.Omówienie porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków NSM.

Ad.1.

Protokół nr 4/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 15.04.2019r. przyjęto:
– 7 głosami za,
– 1 głos wstrzymał się (Irena Ellward).

Ad.2.

W sprawach bieżących Pan Piotr Łukawski odczytał wniosek mieszkańca Spółdzielni kierowany do Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Piotr Łukawskiego z dnia 05.05.2019r. w sprawie usunięcia strony internetowej zawierającej protokoły z posiedzeń RN i uchwał, inwestycji w pawilony handlowe przy Alei Niepodległości 702 w Sopocie, umieszczenia dyskusji na temat tejże inwestycji pod koniec obrad Walnego Zgromadzenia, kosztu wynajmu busa na Walne Zgromadzenie oraz wynajmu lokali użytkowych przez członków Rady Nadzorczej. Poproszono Zarząd jako organ, który kieruje działalnością Spółdzielni, aby w imieniu Rady Nadzorczej odpowiedział na pismo.
Pan Piotr Łukawski odczytał wniosek Komitetu Domowego budynku przy Alei Niepodległości 710 w Sopocie z dnia 06.05.2019r. kierowany do Zarządu NSM i Rady Nadzorczej w sprawie wprowadzenia do regulaminu Spółdzielni zakazu palenia na balkonach i wspólnych korytarzach oraz zakazu umieszczania skrzynek z kwiatami na zewnątrz balkonów. Ustalono z Panią Ireną Ellward – członkiem Komitetu Domowego i RN oraz Panem Marianem Jasińskim – Przewodniczącym Komisji GZM, że zostaną wprowadzone zmiany do regulaminu. Zmiany do regulaminu będą omawiane na spotkaniu z Komitetami Domowymi. Również Pani Aleksandra Karaszewska poinformowała, że przygotuje dla Pana Mariana Jasińskiego proponowane zmiany do regulaminu, które będą do omówienia z członkami Komitetów Domowych i członkami RN.
Pan Piotr Łukawski odczytał pismo Komitetów Domowych budynku przy ulicy Mściwoja II 50 i Mściwoja II 52 w Gdańsku  kierowane do Zarządu NSM Sopot Dolny z dnia 02.05.2019 w sprawie podania kosztów wynajmu auli na Wydziale Ekonomicznym UG w Sopocie oraz kosztów wynajmu autokaru oraz w jaki sposób koszty te zostaną rozliczone.
Pan Piotr Łukawski odczytał pismo Komitetów Domowych budynku przy ulicy Mściwoja II 50 i Mściwoja II 52 w Gdańsku  kierowane do Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny z dnia 06.05.2019 w sprawie nowo obowiązującej od 01.08.2019r. stawki eksploatacyjnej oraz inwestycji w pawilony handlowe przy Alei Niepodległości 702 i 712.
Pismo w sprawie stawki eksploatacyjnej, które zostało skierowanie do członków Spółdzielni (załączone wraz z nowo naliczonym czynszem) według opinii Pana Mariana Jasińskiego jak również Pana Tadeusza Kempińskiego jest tendencyjne. Z kolei Pani Aneta Wasiłek przypomniała, że większość członków Spółdzielni to emeryci, czy udźwigną taką podwyżkę w tak krótkim czasie? Pan Tadeusz Kempiński przypomniał, że nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych obowiązuje od września 2017r., mijają prawie dwa lat i nikt wcześniej nie pochylił się nad stawką eksploatacyjną i jej dofinansowaniem z pożytków z lokali usługowych. Pożytki z lokali użytkowych powinny być przeznaczone przede wszystkim na remont tych lokali. Pani Irena Ellward przypomniała, że składała wniosek na Walne Zgromadzenie, aby 20% z pożytków lokali użytkowych przeznaczyć na remont tych lokali jednakże  członkowie na Walnym Zgromadzeniu odrzucili ten wniosek.
Pan Piotr Łukawski odczytał pismo Komitetów Domowych budynku przy ulicy Mściwoja II 50 i Mściwoja II 52 w Gdańsku  kierowane do Przewodniczącego Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny z dnia 02.05.2019 w sprawie usunięcia strony internetowej zawierającej protokoły z posiedzeń RN i uchwał.
Poproszono Zarząd jako organ, który kieruje działalnością Spółdzielni, aby w imieniu Rady Nadzorczej odpowiedział na pisma Komitetów Domowych budynku przy ulicy Mściwoja II 50 i Mściwoja II 52.

Ad.3.

Na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 15.04.2019r. Radca Prawny zaproponował, aby prawnie umocować poprzez uchwałę Zarząd do udostępniania Członkom Spółdzielni na ich wniosek, protokołów i nagrań z posiedzeń Rady Nadzorczej. Podjęto uchwałę 6/2019.

Uchwała  nr  6/2019
z dnia  06.05.2019
Rady Nadzorczej
Nauczycielskiej Spółdzielni  Mieszkaniowej
Sopot Dolny

Zgodnie z Regulaminem Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny § 4 pkt. 5 oraz pkt. 6 posiedzenia Rady Nadzorczej są protokółowane. Po zatwierdzeniu protokołu przez Radę Nadzorczą protokół zostanie opublikowany na stronie internetowej Spółdzielni. Posiedzenia Rady Nadzorczej są nagrywane i archiwizowane.

Na podstawie § 14 pkt. 5 Statutu Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny, Członkowi Spółdzielni przysługuje prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez Spółdzielnię z osobami trzecimi. Koszty sporządzania odpisów i kopii tych dokumentów, z wyjątkiem statutu i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek Spółdzielni.

Rada Nadzorcza zobowiązuje Zarząd Spółdzielni NSM Sopot Dolny do udostępnienia, na wniosek Członka Spółdzielni, protokołów z obrad Rady Nadzorczej oraz odsłuchania nagrań z posiedzeń Rady Nadzorczej.

Uchwała  wchodzi w życie z dniem 07-05-2019r.

Za uchwałą oddano 8 głosów.

Ad.4.

W obecności Zarządu ustalono termin spotkania przedstawicieli Rady Nadzorczej z przedstawicielami Komitetów Domowych na dzień 20.05.2019r., godz. 18:00.

Ad.5.

W obecności Zarządu, po zapoznaniu się z wnioskiem mieszkańca NSM w sprawie punktu 11 „Zamierzenia inwestycyjne dotyczące pawilonów handlowych przy Al. Niepodległości 702, 712”w planie posiedzenia Walnego Zgromadzenia zostanie złożony wniosek na Walnym Zgromadzeniu o przesunięcie punktu 11 obrad na początek posiedzenia Walnego Zgromadzenia. Wniosek o przesunięcie zostanie poddany pod głosowanie obecnych na Walnym Zgromadzeniu Członków Spółdzielni. Członkowie Rady Nadzorczej są jak najbardziej przychylni do przesunięcia tego punktu obrad i nie widzą żadnych przeszkód w tym, aby dyskusja odbyła się wcześniej.
Zarząd dodatkowo poinformował, że w przypadku strony internetowej Spółdzielni wystąpiła awaria w okresie długiego weekendu majowego a informatyk był na urlopie i nie był wstanie tego naprawić. Zbiegło się to z poinformowaniem mieszkańców o Walnym Zgromadzeniu jednakże nie  były to żadne działania celowe Zarządu, aby utrudnić mieszkańcom zapoznanie się z dokumentami przed Walnym Zgromadzeniem. Awaria wystąpiła z przyczyn niezależnych od pracy Spółdzielni. Poproszono Zarząd, aby na stronie internetowej, w zakładce protokoły zostało umieszczone wyjaśnienie.
Zarząd podał również koszt wynajmu auli na Wydziale Ekonomicznym UG w wysokości 615zł brutto/h oraz koszt wynajmu autokaru na 600zł brutto/4h.

Na tym Przewodniczący Rady Nadzorczej  Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie.

Protokół nr 4/2019/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 15-04-2019r.

Obecni:

Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska – Główna Księgowa

Zaproszeni goście:

Marek Grabowski – Radca Prawny
Tomasz Dusza – Komendant Straży Miejskiej w Sopocie
Paweł Zgliński – Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Sopocie

Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił porządek posiedzenia:

1.Otwarcie posiedzenia oraz przyjęcie protokołu nr 3/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej   w dniu 18.03.2019r.
2.Sprawy bieżące i wniesione przez członków NSM.
3.Przedstawienie Sprawozdania Finansowego za rok 2018 i podjęcie uchwały 4/2019 z dnia 15.04.2019r.
4.Stawka eksploatacyjna na działalności – lokale mieszkalne, wariant II i podjęcie uchwały 5/2019 z dnia 15.04.2019r.
5.Ustalenie terminu Walnego Zgromadzenia oraz innych spraw operacyjnych i porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków NSM.
6.Przedstawienie sprawozdań przez Komisję GZM oraz Komisję OS NSM Sopot Dolny.

Ad.1.

Protokół nr 3/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 18.03.2019r. przyjęto:
– 6 głosami za,
– 3 głosy wstrzymały się (Irena Ellward, Krystyna Bonarska, Tadeusz Kempiński).

Pan Stanisław Łupiński wniósł zastrzeżenie do protokołu 3/2019/VI, do punktu 6 w brzmieniu „…Pan Piotr Łukawski poinformował członków Rady Nadzorczej, że w związku z trudnościami we współpracy z Prezesem Panem Stanisławem Łupińskim, Pan Marcin Kaniewski – architekt zawiesił współpracę ze Spółdzielnią…”. W nowym brzmieniu: Pan Stanisław Łupiński poinformował, że po swojej stronie przygotował wszystkie wymagane dokumenty, umowę oraz zaproponował Panu Marcinowi Kaniewskiemu symboliczne wynagrodzenie jednakże po próbach kontaktu     Pan Kaniewski nie odezwał się. Pan Stanisław Łupiński poinformował Pana Piotra Łukawskiego – Przewodniczącego Rady Nadzorczej, że ma problem z kontaktowaniem się z architektem. Nie odbyły się dalsze rozmowy i spotkania, ale to nie z winy Pana Stanisława Łupińskiego.

Ad.2.

W obecności Prezesa NSM Sopot Dolny Pana Stanisława Łupińskiego oraz zaproszonych przez niego przedstawicieli Straży Miejskiej w Sopocie omówiono kwestię parkowania przy Alei Niepodległości 690, 692, 694, 698, 708, 710 w Sopocie.
Pan Piotr Łukawski – Przewodniczący Rady Nadzorczej NSM zadał pytanie do zaproszonych gości ze Straży Miejskiej w Sopocie jak jest egzekwowane parkowanie na ternie osiedla, w jaki sposób Straż Miejska reaguje na te osoby, które stawiają auta bez uprawnień, dlaczego nie widać, aby auto miało wystawiony mandat, założoną blokadę czy było odholowane?
Pan Tomasz Dusza – Komendant Straży Miejskiej w Sopocie poinformował, że po unormalizowaniu zasad wjazdu na osiedle i parkowania Straż Miejska wystawiła na terenie osiedla 80 różnych zawiadomień o wykroczeniu, które pozostawiane są za wycieraczkami. Najpierw są pouczenia, a dopiero gdy trafi się po raz drugi ta sama osoba, która nie dostosowała się do pouczenia wystawiany jest mandat. Pan Komendant poinformował, że Straż Miejska jest organem wspomagającym prace policji oraz jej działanie zależy od dostępności siły i środków w danym momencie. Może być tak, że radiowóz będzie raz w tygodniu na ternie osiedla, może być tak, że 2-3 razy w ciągu tygodnia. Wszelkie zgłoszenia trafiają do dyżurnego, który rozdziela zadania jednakże zawsze najważniejsze będzie bezpieczeństwo.
Pan Paweł Zgliński – Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Sopocie zwrócił uwagę, że zdarzają się również przypadki gdzie osoby posiadające identyfikatory parkują niezgodnie z oznakowaniem osiedla i zasadami ruchu drogowego. Pan Piotr Łukawski poinformował, że wynika to z tego, że jest zbyt mało miejsc do parkowania oraz miejsca do parkowania przeznaczone dla mieszkańców posiadających identyfikatory zajmowane są przez auta nieposiadające identyfikatorów.
Pan Komendant poinformował dodatkowo, że jest w internecie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa gdzie zaznaczona jest ilość zagrożeń na danym obszarze oraz można dodawać zgłoszenia. Gdy zgłoszeń jest dużo na danym obszarze to obszar ten objęty jest szczególną ochroną.
Strefa zamieszkania osiedla jest strefą ruchu i podlega pod prawo o ruchu drogowym. Art. 50a oraz 130a prawa o ruchu drogowym wskazuje zasady kiedy można auto odholować na koszt właściciela. Pan Komendant poinformował, że jest pewna drabinka instrumentów prawnych: najpierw zawiadomienie, potem mandat, blokady a na końcu wniosek do sądu (gdy w ciągu 2 tygodni od wezwania osoba nie stawi się do wyjaśnień).
Pan Komendant poinformował, że najważniejsze jest bezpieczeństwo na terenie osiedla oraz swobodny dojazd pod wieżowce dla służb ratunkowych (zwłaszcza dla ciężkich wozów strażackich i drabiny strażackiej) stąd też każde nieprawidłowe parkowanie, które w ocenie Straży Miejskiej może zagrażać bezpieczeństwu i swobodnemu wjazdowi służb ratunkowych będzie egzekwowane.
Pan Komendant zaproponował, aby przesunąć znak wjazdu na osiedle od ulicy Kochanowskiego ponieważ może wprowadzać w błąd Klientów pawilonów handlowych, dla których dedykowany jest parking od Kochanowskiego.
Pan Jakub Pietraszek zaproponował, że można powiesić dodatkową tablicę „nie dotyczy TAXI, na czas odbioru do 5min” oraz znak odholowania, a także poprosił przedstawicieli Straży Miejskiej o patrolowanie terenu miejskiego (plac zabaw) przy Alei Niepodległości 692, 694, 698. Straż Miejska zaproponowała, że może postawić na takim terenie tymczasowo kamerę przenośną.
Pan Stanisław Łupiński poinformował, że prowadzi dodatkowo rozmowy z policją o zintensyfikowanie kontroli na terenie osiedla.
W obecności Prezesa NSM Sopot Dolny Pana Stanisława Łupińskiego oraz Z-cy Prezesa NSM Sopot Dolny Pani Zofi Orłowskiej – Syc oraz Radcy Prawnego Spółdzielni Pana Marka Grabowskiego omówiono kwestie pracownicze.
W związku z tym, że Pan Lucjan Brudzyński jako Przewodniczący Komisji Rewizyjnej napotkał trudności w udostępnieniu przez Zarząd informacji o wynagrodzeniach pracowników oraz uzyskania do wglądu stanowiskowych kart pracy wszystkich pracowników został zaproszony Radca Prawny Spółdzielni celem wyjaśnienia wątpliwości w uzyskiwaniu przez Komisję Rewizyjną materiałów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli. Zgodnie ze Statutem Spółdzielni NSM Sopot Dolny oraz Regulaminem Rady Nadzorczej, Rada Nadzorcza nadzoruje i kontroluje działalność Spółdzielni poprzez badanie wszelkich dokumentów finansowych, umów, dokumentów rozliczeniowych robót, płac itp., a Komisja Rewizyjna powoływana przez Radę Nadzorczą służy sprawniejszemu wykonywaniu zadań nadzorczo-kontrolnych Rady Nadzorczej w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości Spółdzielni.
Pan Lucjan Brudzyński poinformował Radcę Prawnego, że na podstawie protokołu Komisji Rewizyjnej Zarząd udostępnił do wglądu Regulamin Wynagradzania Pracowników Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny w Sopocie, który dotyczy wszystkich pracowników z wyłączeniem Zarządu, system tabel wynagrodzeń, stanowiskowe karty pracy nie wszystkich pracowników (część pracowników nie wyraziła zgody na przekazanie do wglądu Komisji Rewizyjnej kart stanowiskowych pracy opisujących ich stanowiska) jednakże bez możliwości skopiowania tych zapisów i przekazania dalej pozostałym członkom Rady Nadzorczej. Pan Lucjan Brudzyński poinformował Radcę, że nie prosił Zarząd o indywidualne wynagrodzenia każdego pracownika z osobna ponieważ wie, że jest to dobro osobiste jednakże prosił o podanie wynagrodzenia w danej grupie zawodowej.
Pan Tadeusz Kempiński poinformował, że zgodnie z zapisami statutu i regulaminu Zarząd ma obowiązek przekazania całości dokumentów Komisji Rewizyjnej. Pan Lucjan Brudzyński przypomniał, że członkowie Rady Nadzorczej są zobowiązani do poufności oraz aby wykonywać swoją pracę Komisja Rewizyjna musi mieć wgląd do dokumentów.
Pan Stanisław Łupiński poinformował, że podał dane dotyczące wynagrodzeń w grupach zawodowych natomiast karty pracownicze są przypisane konkretnie do danej osoby, nawet zasłonięcie imienia i nazwiska skutkowało by tym, że można było by stwierdzić do kogo należy dana karta stanowiskowa. W NSM Sopot Dolny nie ma kart stanowiskowych opisujących dane stanowisko (uniwersalnych, bez podawania w tej karcie imienia, nazwiska pracownika oraz jego wynagrodzenia).
Radca prawny Pan Marek Grabowski poinformował, że członkowie Rady Nadzorczej mają prawo do uzyskania informacji o systemie kształtowania wynagrodzeń, zarobkach w danej w grupie zawodowej i regulaminach o ile nie dotyczy to dóbr osobistych danego pracownika. Najwidoczniej musiało dojść do nieporozumienia między Zarządem a członkami Komisji Rewizyjnej, którzy dokonywali badania dokumentów dotyczących kwestii pracowniczych. Radca Prawny poinformował również, że członkowie Rady Nadzorczej mają możliwość wskazania sugestii Zarządowi co do zmian systemie zatrudnienia.
Pan Lucjan Brudzyński zadał pytanie Radcy Prawnemu czy możliwa jest łączna reprezentacja Zarządu przy zatrudnianiu, podpisywaniu umowy o pracę z pracownikiem?
Pan Radca Prawny poinformował, że w spółdzielniach mieszkaniowych dopuszczalne jest występowanie podpisów dwóch członków Zarządu na umowie, oświadczenie woli za spółdzielnię podpisują członkowie Zarządu jednakże w Statucie Spółdzielni NSM Sopot Dolny jest zapis, że Prezes NSM Sopot Dolny ma prawo do reprezentacji (jednoosobowo). Był przepis w prawie spółdzielczym, że Prezes jako „kierownik zakładu” miał prawo do jednoosobowej reprezentacji jednakże przepis ten został uchylony natomiast spółdzielnie nadal praktykują jednoosobową reprezentację. W ocenie Radcy Prawnego nic nie stoi na przeszkodzie, aby reprezentacja była łączna.
Pani Aleksandra Karaszewska poruszyła temat publikacji na stronie internetowej spółdzielni NSM Sopot Dolny protokołów z posiedzenia Rady Nadzorczej. W sytuacji gdy Spółdzielnia prowadzi własną stronę internetową to jest zobligowana do publikowania na niej statutu, wszelkich regulaminów, protokołów i uchwał. W sytuacji, gdy dany dokument ulega zmianie (np. statut, regulamin) spółdzielnia musi ten dokument również zmienić na stronie internetowej. Na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 23.07.2018r. podjęto decyzję o publikowaniu na stronie internetowej Spółdzielni protokołów z posiedzeń Rady Nadzorczej w wersji pełnej jednakże po przejrzeniu stron internetowych 23 spółdzielni mieszkaniowych (gdańskich i sopockich) tylko 5 spółdzielni publikuje protokoły, w tym 2 spółdzielnie w wersji skróconej oraz nie wszystkie spółdzielnie publikują uchwały Rady Nadzorczej i Zarządu. W związku z tym proszę o jednoznaczną odpowiedź od Radcy Prawnego jakie dokumenty muszą być publikowane na stronie, a jakie nie?
Pan Radca Prawny poinformował, że zgodnie z art. 8¹ ust. 3 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych: „Statut spółdzielni mieszkaniowej, regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe powinny być udostępnione na stronie internetowej spółdzielni.” Zapis ten nie daje jednoznacznej interpretacji, dokumenty powinny być publikowane, ale nie muszą, nie ma takiego obowiązku ani też nie ma sankcji, za to że nie zostały opublikowane.
W opinii Pani Aleksandry Karaszewskiej osoby postronne, niebędące członkami Spółdzielni, nie powinny mieć wglądu do protokołów. Pani Aleksandra Karaszewska poprosiła pozostałych członków Rady Nadzorczej, aby zastanowili się nad publikowaniem na stronie internetowej tak szczegółowych protokołów zważywszy na fakt, że dostęp do tych protokółów przez stronę internetową jest dla wszystkich oraz zaproponowała, aby protokoły, które są publikowane na stronie internetowej, ze względu na ich szczegółowość, były dostępne tylko dla członków spółdzielni po podaniu loginu i hasła. Ponadto każdy członek spółdzielni, może na wniosek, otrzymać dostęp do szczegółowego protokołu oraz nagrań w siedzibie spółdzielni. Radca Prawny zaproponował, aby prawnie umocować poprzez uchwałę Zarząd do udostępniania członkom Spółdzielni na ich wniosek, protokołów i nagrań.
W sprawach wniesionych przez członków Rady Nadzorczej Pani Aneta Wasiłek złożyła wniosek o poszukanie nowej firmy kominiarskiej, która będzie swoje prace wykonywała rzetelnie oraz przychodziła na umówiony termin (nie zawsze najtańszy wykonawca to znaczy najlepszy).

Ad.3.

W obecności Prezesa NSM Sopot Dolny Pana Stanisława Łupińskiego oraz Z-cy Prezesa NSM Sopot Dolny Pani Zofi Orłowskiej – Syc oraz głównej księgowej Spółdzielni Pani Elżbiety Dymarkowskiej omówiono Sprawozdanie Finansowe za rok 2018.
Pani Elżbieta Dymarkowska przeczytała pozycje z bilansu oraz  rachunku zysków i strat za 2018r. (członkowie Rady Nadzorczej otrzymali wcześniej materiały do zapoznania się z nimi).
Podjęto uchwałę 4/2019 dotyczącą Sprawozdania Finansowego za rok 2018, które to zostanie przedstawione do przyjęcia przez członków Spółdzielni na Walnym Zgromadzeniu.

Uchwała  nr  4/2019 z dnia  15.04.2019

Działając  na  podstawie  § 73  pkt. 3  Statutu,   Rada  Nadzorcza  Nauczycielskiej Spółdzielni  Mieszkaniowej Sopot Dolny przyjmuje do akceptującej wiadomości Sprawozdanie  Finansowe za   2018r. Sprawozdanie zawiera: bilans, rachunek zysków i strat, wprowadzenie do sprawozdania oraz  informacja dodatkowa wraz z załącznikami.
Rekomendacja o zatwierdzenie Sprawozdania Finansowego za rok 2018 zostanie przedstawiona przez Komisję Rewizyjną Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny, na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Członków.

Suma bilansowa stanowi kwotę                                               31.098.099,76

Wynik finansowy na działalności GZM za 2018r. wynosi               4.732,34

Saldo funduszu remontowego wynosi                                          547.375,37

Za uchwałą oddano 8 głosów, wstrzymał się 1 głos (Aneta Wasiłek).

Ad.4.

Na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 18.03.2019r. członkowie Rady Nadzorczej opowiedzieli się w większości za wariantem II (dojście do stawki pełnej bez dofinansowania z pożytków z lokali użytkowych oraz dla powierzchni lokali mieszkalnych, których właściciele są członkami Spółdzielni) oraz poproszono Zarząd, aby na następne posiedzenie była przedstawiona ponowna, poprawna kalkulacja tylko dla wariantu II.
Propozycję zmiany stawki eksploatacyjnej dla wariantu II członkowie Rady Nadzorczej otrzymali wcześniej, do zapoznania się. Pani Elżbieta Dymarkowska przytoczyła wysokość stawek eksploatacyjnych dla kilku innych spółdzielni gdzie nasza stawka nie odbiega od normy a wręcz jest niższa (przytoczone przykłady miały stawki powyżej 2zł/m²).
Pani Aleksandra Karaszewska zapytała gdzie będą teraz księgowane środki z przychodów z najmu lokali użytkowych gdzie do tej pory znaczna część tych środków stanowiła dofinansowane lokali mieszkalnych. Pan Stanisław Łupiński odpowiedział, że zgodnie z nową ustawą i wymogami środki te będą księgowane na poczet funduszu remontowego lokali użytkowych natomiast członkowie spółdzielni na Walnym Zgromadzeniu będą decydowali w jaki sposób rozdysponować nadwyżkę z lokali użytkowych.

Podjęto uchwałę 5/2019 dotyczącą stawki eksploatacyjnej.

UCHWAŁA  nr 5/2019 z dnia 15.04.2019r.

 Działając na podstawie  § 73 pkt. 14  oraz § 54 pkt. 6 Statutu NSM Sopot Dolny , Rada Nadzorcza uchwala na działalności lokale mieszkalne następujące opłaty:

– od 01.08.2019r. stawkę eksploatacyjną indywidualną dla każdej nieruchomości budynkowej, uwzględniającą wpływy i wydatki na tych nieruchomościach w 2018r.wykazanych w załączniku nr 1, pomniejszoną o dofinansowanie pożytkami z lokali użytkowych na poziomie 0,30 zł/m².

Ostateczne rozliczenie kosztów eksploatacji na poszczególne nieruchomości następować będzie każdorazowo na koniec roku obrachunkowego, co stanowić będzie podstawę do ustalenia wysokości prognozowanych stawek na kolejny rok.

W przypadku powstania różnic z uwagi na zaliczkowy charakter stawek eksploatacyjnych, zostaną one rozliczone w następnych okresach.  Uchwała  wchodzi w życie z dniem 01-08-2019r.

Za uchwałą oddano 8 głosów, wstrzymały się 1 głos (Aneta Wasiłek).

 Ad.5.

Pan Stanisław Łupiński poinformował, że wstępny termin zorganizowania Walnego Zgromadzenia ustalono na 27.05.2019r.Pan Piotr Łukawski poprosił Zarząd, aby Walne Zgromadzenie nie było organizowane w Szkole Podstawowej przy ul. Bocznej ze względu na brak odpowiedniego nagłośnia i warunków do jego przeprowadzenia. Pan Lucja Brudzyński zaproponował, że może to być w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Sopocie przy Aleja Niepodległości 751 natomiast Pani Irena Ellward zgłosiła uwagę do tej lokalizacji, że szkoła ta nie posiada windy i wielu osobom trudno jest wejść na piętro do auli. Poproszono Zarząd, aby wysłał zapytanie do Uniwersytetu Gdańskiego o koszt wynajmu auli na Wydziale Ekonomicznym lub Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.
Pani Lucjan Brudzyński zaproponował, aby na nowo stworzyć regulamin prowadzenia Walnego Zgromadzenia, aby na Walnym Zgromadzeniu poruszyć kwestię lokali użytkowych i uzyskania od Walnego Zgromadzenia mandatu do prowadzenia rozmów i analiz związanych z inwestycjami w lokale użytkowe.
W kwestii budowy/ przebudowy/ rozbudowy pawilonów usługowych w Sopocie przy Al. Niepodległości 702 i 712 Pan Lucjan Brudzyński wyraził opinię, że nie ma sensu oddawania budowy deweloperowi, Spółdzielnia mogłaby wybudować mieszkania spółdzielcze oraz mogłaby sama udźwignąć budowę lokalu z funkcją użytkową i mieszkalną z udziałem kredytu pomostowego. Pan Lucjan Brudzyński zaproponował, że można  na Walnym Zgromadzeniu zaproponować członkom Spółdzielni utworzenie nowego funduszu np. inwestycyjnego gdzie byłyby gromadzone środki na inwestycje. Pan Stanisław Łupiński poinformował, że Spółdzielnia buduje ze środków powierzonych natomiast w umowie można zagwarantować, że Spółdzielnia będzie zarządzać nowo powstałymi lokalami. Na Walnym Zgromadzeniu zapyta się mieszkańców o chęć rozwoju Spółdzielni oraz o kierunek tego rozwoju a także, aby opowiedzieli się za wariantem.
Pani Irena Ellward zgłosiła uwagę, że w przypadku budowy na nowo nowych lokali usługowych, na czas budowy Spółdzielnia nie będzie miała wpływów z wynajmowanych lokali a także obecni najemcy zadeklarowali, że nie wrócą. Pan Lucjan Brudzyński zaproponował, że projekt-propozycja może być uwarunkowana wstępnymi deklaracjami potencjalnych najemców (zapewnienie najemców na lokale w przyszłości) natomiast w przypadku najemców lokali usługowych, którzy są członkami Spółdzielni, można tych najemców zabezpieczyć na czas trwania budowy.

Ad.6.

Do protokołu załączono sprawozdanie Komisji GZM oraz protokół OS NSM Sopot Dolny.
Komisja GZM VI kadencji Rady Nadzorczej w składzie: Irena Ellward, Aneta Wasiłek i Marian Jasiński zaakceptowała i przyjęła do stosowania regulamin działalności GZM przyjęty przez Radę Nadzorczą V kadencji uchwałą 7/2016 w dniu 19.09.2016r. Przeprowadzane remonty w 2018r. były kontynuacją planu remontów ustępującej Rady Nadzorczej a nowo wybrana komisja GZM monitorowała ich realizację. Planowane remonty na 2018r. realizowano zgodnie z założeniami.
Wykonanie parkingu dla samochodów osobowych przy Al. Niepodległości 698,708,710 przeniesiono na 2019r. Dodatkowo, na wniosek Komitetu Domowego, do realizacji w 2018r. uchwałą Rady Nadzorczej nr 14/2018 z dnia 10.09.2018r. zaakceptowano wykonanie montażu instalacji ciepłej wody użytkowej w budynku przy Al. Niepodległości 694 w systemie 3-letniego kredytu kupieckiego.
Przychody funduszu remontowego w 2018r. wyniosły 1.629.287,87zł, wydatki – 1.081.812,50zł co stanowi 81% wykonania planu remontów pod względem rzeczowym i wartościowym. Na funduszu remontowym odnotowano wynik dodatni w wysokości 457.475,37zł.
Nadwyżka przychodów nad kosztami na działalności GZM wyniosła 4.732,34zł.
Zaplanowane wielkości ekonomiczne przyjęto na realnym poziomie.
Komisja OS VI kadencji Rady Nadzorczej w składzie: Krystyna Bonarska, Jakub Pietraszek przeanalizowała zadłużenie lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży w 2018r. (zadłużenie było analizowane co kwartał). Według stanu na 31.12.2018r. zaległości na lokalach mieszkalnych i użytkowych wyniosły ogółem 358.634,33zł, co stanowi 5,53% rocznego wymiaru opłat.

Lokale mieszkalne:

-stan na 31.12.2017 4,92%
-stan na 31.12.2018 5,95%

Lokale użytkowe:

-stan na 31.12.2017 3,24%
-stan na 31.12.2018 4,48%

Garaże:

-stan na 31.12.2017      0%
-stan na 31.12.2018 1,08%

Na działalności lokale mieszkalne, w porównaniu do 2017r., nastąpił wzrost zadłużenia o kwotę 58.380,66zł. Największym problemem jest długoterminowe zadłużenie lokatorów sięgające 3 miesiące i więcej. Stałym elementem wpływającym na wysokość zadłużenia są przeciągające się sprawy sądowe dotyczące działu spadku. 31 lokatorów zalega z płatnościami powyżej 3 miesięcy, w tym 10 osób zalega notorycznie. W okresie sprawozdawczym 5 dłużników zwróciło się z prośbą o spłatę zadłużenia w ratach. Przeciwko dłużnikom prowadzonych jest 5 postępowań sądowych o zapłatę gdzie w wyniku tych działań uzyskano nakazy zapłaty.
Na działalności lokale użytkowe, w porównaniu do 2017r., nastąpił wzrost zadłużenia o kwotę 18.755,52zł. Na wielkość zadłużenia wpływa głównie nieterminowe wnoszenie opłat przez najemców (najczęściej są to opóźnienia jednomiesięczne).
Na działalności garaże zadłużenie wynosi 884,25zł.
Zarząd rozpatrując wnioski dłużników podchodzi do każdej sprawy indywidualnie. Uwzględnia w swoich decyzjach przypadki losowe, takie jak utrata pracy czy długoterminowa choroba, odstępuje między innymi od należnych odsetek od nieterminowych opłat w całości lub w części.

Na tym Przewodniczący Rady Nadzorczej  Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie.

Protokół nr 3/2019/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 18-03-2019r.

Obecni:

Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska – Główna Księgowa

Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił porządek posiedzenia:

1.Otwarcie posiedzenia oraz przyjęcie protokołu nr 2/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej  w dniu 18.02.2019r.
2.Analiza wykonania kosztów i przychodów za rok 2018.
3.Podjęcie uchwały 2/2019 z dnia 18.03.2019
4.Omówienie spraw pracowniczych i zatrudnieniowych w NSM – dyskusja nad zasadami zatrudnienia.
5.Omówienie założeń do sprawozdań Komisji Rewizyjnej, Komisji GZM, Komisji OS.
6.Sprawy bieżące oraz wniesione przez członków RN.
7.Podjęcie uchwały 3/2019 z dnia 18.03.2019
8.Omówienie zasad wyłaniania wykonawców prac remontowych w roku 2019.
9.Stawka eksploatacyjna na działalności – lokale mieszkalne, proponowane zmiany.

Ad.1.

Protokół nr 2/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 18.02.2019r. przyjęto:
– 8 głosami za,
– 1 głos przeciw (Irena Ellward).

Ad.2.

Pani Aneta Wasiłek zwróciła uwagę, że po raz kolejny otrzymano analizę wykonania kosztów i przychodów na starych szablonach gdzie były już wcześniej zgłaszane uwagi, aby zmienić formę  przedstawiania wyników finansowych ponadto analiza zawiera błędy formalne, min. w załącznikach to tabel błędnie przypisane są pozycje. Pani Aneta Wasiłek zgłasza prośbę do Zarządu NSM Sopot Dolny o wyjaśnienie co się mieści w pozycjach obsługa BHP oraz świadczenia BHP oraz jaka kwota przypada na 1 osobę.
Pan Lucjan Brudzyński nie widzi wskazań jakościowych do zmian ani nie dopatrzył się w analizie wykonania kosztów i przychodów błędów merytorycznych, zwrócił uwagę, że błędy formalne należy poprawić. Zadaniem była analiza wykonania kosztów i przychodów za rok 2018, do założeń do Planu Rzeczowo-Finansowego na 2018r., które to założenia zostały przyjęte pod koniec 2017r. przez poprzednią Radę Nadzorczą.
Pan Lucjan Brudzyński zaproponował, aby przy kolejnej analizie, np. po pół roku dodać do analizy element porównawczy (na zasadzie benchmarkingu – zarządzanie przez porównanie) tj. koszty ogólne spółdzielni NSM Sopot Dolny do metra kwadratowego  oraz koszty ogólne spółdzielni NSM Sopot Dolny na członka spółdzielni.

Prośba jest, aby do porównania przyjąć sopockie spółdzielnie mieszkaniowe tj.

a) Spółdzielnia Mieszkaniowa Przylesie
23 Marca 77c, Sopot
b) Spółdzielnia Mieszkaniowa im. J. I. Kraszewskiego
Kraszewskiego 31, Sopot
c) Nauczycielska Spółdzielnia Mieszkaniowa O. Kolberga 9, Sopot
d) Spółdzielnia Mieszkaniowa „KAMIENNY POTOK
e) Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa im. A. Mickiewicza

Za przyjęciem Analizy wykonania kosztów i przychodów za rok 2018 podjęto uchwałę (treść uchwały w punkcie 3) z zastrzeżeniem, aby poprawić błędy formalne w analizie, przygotować inny szablon prezentacji danych oraz przy następnej analizie dodać element porównawczy kosztów ogólnych spółdzielni do metra kwadratowego i na członka spółdzielni z innymi sopockimi spółdzielniami.

Ad.3.

Uchwała nr 2/2019 z dnia 18.03.2019

Zgodnie z &73, pkt. 3 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zatwierdza Analizę finansowo-ekonomiczną za rok 2018.
Wynik finansowy przedstawia się następująco:
– na działalności GZM 4.732,34 zł
-saldo funduszu remontowego 547.475,37 zł
Za uchwałą oddano 7 głosów, wstrzymały się 2 głosy (Aneta Wasiłek, Jakub Pietraszek).

Ad.4.

Pan Lucjan Brudzyński przedstawił protokół nr 02/2019 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej NSM Sopot Dolny w dniu 21.02.2019 oraz omówił sprawy pracownicze i zatrudnieniowe w NSM Sopot Dolny.
Na wniosek członka Komisji Rewizyjnej Pana Tadeusza Kempińskiego, wobec braku wskazań innych członków Rady Nadzorczej, uzgodniono zakres szczegółowy i sposób  przeprowadzenia badania. Do zakresu badania zaliczono konieczność ustalenia stanów faktycznych w przedmiocie stosowania stanowiskowych kart pracy, określenia i wykorzystywania w pełni kompetencji pracowników, formuły siatki wynagrodzeń, sposób określenia systemu wynagrodzeń, opisania struktury organizacyjnej, określenia sposobu walidacji i oceny pracy Zarządu NSM Sopot Dolny, a także występowania problemów lub spostrzeżeń racjonalizatorskich ze strony Zarządu NSM Sopot Dolny. Jednocześnie ustalono kryteria kontroli w postaci zgodności z przepisami obowiązującymi w NSM Sopot Dolny oraz dobrymi praktykami rynkowymi i adekwatnością systemu względem zadań określonych przez Walne Zgromadzenie członków Spółdzielni, Radę Nadzorczą i Zarząd NSM Sopot Dolny. Przyjęto również założenie nieferowania ocen kontrolnych i pozostawienia tego aspektu indywidualnemu określeniu każdego członka Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny.
Komisji Rewizyjnej został przedstawiony do wglądu Regulamin Wynagradzania Pracowników Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny w Sopocie, który dotyczy wszystkich pracowników z wyłączeniem Zarządu, system tabel wynagrodzeń, stanowiskowe karty pracy nie wszystkich pracowników (część pracowników nie wyraziła zgody na przekazanie do wglądu Komisji Rewizyjnej kart stanowiskowych pracy opisujących ich stanowiska).
Komisja Rewizyjna omawiała również z Zarządem system stanowiskowy pracy, strukturę organizacyjną NSM Sopot Dolny na rok 2019 zatwierdzoną przez Zarząd NSM Sopot Dolny, zgodnie z reprezentacją, jako opis funkcji sprawowanych przez pracowników Spółdzielni, badanie kompetencji pracowników (stopnia adekwatności posiadanej wiedzy, doświadczenia, umiejętności i postawy zawodowej), system oceny Zarządu NSM Sopot Dolny.
Pan Piotr Łukawski wydał opinię, że w przypadku stylu zarządzania przez Zarząd Spółdzielnią to poruszamy się w skansenie, nie chcemy rozwijać Spółdzielni, ulepszać jej, inwestować w szkolenia pracowników, w sprzęt do pracy, który zaoszczędzi dużo czasu pracownikom, a jednocześnie powierzchnie i teren osiedla będą bardziej doczyszczone i wypielęgnowane, nie myśli się w sposób nowoczesny, nie zauważa się, że rzeczywistość, technika wokół nas się zmienia.
Pan Lucjan Brudzyński zasugerował Radzie propozycje wydelegowania Zarządu na szkolenie z nowych technik zarządzania, celem podniesienia kwalifikacji w tej materii. Pan Marian Jasiński wydał opinię, że dobre zarządzenie wypracowuje się latami, całe życie człowiek nabiera nowych doświadczeń i uczy się. Należy zmienić trochę mentalność i myślenie oraz należałoby zmobilizować Zarząd do samodoskonalenia się. Pani Aleksandra Karaszewska zadała pytania czy my jako Rada musimy mobilizować Zarząd? Osoby na takim stanowisku powinny same chcieć się doskonalić i szkolić.
Pan Lucjan Brudzyński poinformował również, że Rada Nadzorcza nie utworzyła żadnego dokumentu do oceny pracy Zarządu i stawiania mu celów. Jedynym sposobem oceny Zarządu jest coroczne absolutorium udzielane przez Walne Zgromadzenie członków Spółdzielni, jednakże w Walnym Zgromadzeniu uczestniczy niewielka liczba członków Spółdzielni. Pani Irena Ellward przypomniała, że głosowanie nad absolutorium dla Zarządu jest na koniec Walnego Zgromadzenia gdzie do końca Walnego Zgromadzenia pozostaje garstka członków Spółdzielni. Pan Lucjan Brudzyński zaproponował, że plan Walnego Zgromadzenia można ułożyć tak, aby głosowanie nad absolutorium dla Zarządu było na początku zebrania jak również należy zintensyfikować prace nad promocją uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu, ułożeniu planu zebrania oraz prowadzenia Walnego Zgromadzenia w sposób dynamiczny i sprawny, tak aby był atrakcyjny i przyciągał więcej osób na zebranie.
Zarząd NSM Sopot Dolny podkreślił dbałość o wykonywanie planów finansowych w kontekście zatrudnienia i nieprzekraczania założonych i przyjętych przez Radę Nadzorczą wartości kwotowych, zapewnił o otwartości w dyskusji o zmianach i ulepszeniach systemu zatrudnienia i wynagradzania w Spółdzielni oraz zwrócił uwagę, że realizację zadań z zakresu optymalizacji kosztów zatrudnienia utrudnia wysoko emocjonalny charakter wystąpień uczestników dyskursu, który przyjmuje cechy konfliktu.
Pan Lucjan Brudzyński zaproponował, aby została zatwierdzona przez Radę Nadzorczą uchwała kierowana do Zarządu w zakresie spraw pracowniczych i zatrudnieniowych w NSM Sopot Dolny. Poprosił również każdego członka Rady, aby przemyślał jakie mają być zawarte kwestie w uchwale. Treść uchwały zostanie przygotowana na następne posiedzenie Rady Nadzorczej.
W związku z tym, że Pan Lucjan Brudzyński jako Przewodniczący Komisji Rewizyjnej napotkał trudności w udostępnieniu przez Zarząd informacji o wynagrodzeniach pracowników oraz uzyskania do wglądu stanowiskowych kart pracy wszystkich pracowników, na następne posiedzenie Rady Nadzorczej zostanie zaproszony Radca Prawny Spółdzielni celem wyjaśnienia wątpliwości w uzyskiwaniu przez Komisję Rewizyjną materiałów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli.
Zgodnie ze Statutem Spółdzielni NSM Sopot Dolny oraz Regulaminem Rady Nadzorczej, Rada Nadzorcza nadzoruje i kontroluje działalność Spółdzielni poprzez badanie wszelkich dokumentów finansowych, umów, dokumentów rozliczeniowych robót, płac itp., a Komisja Rewizyjna powoływana przez Radę Nadzorczą służy sprawniejszemu wykonywaniu zadań nadzorczo-kontrolnych Rady Nadzorczej w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości Spółdzielni.

Ad.5.

Pan Lucjan Brudzyński przedstawił swoją sugestię do sprawozdań Komisji Rewizyjnej, Komisji GZM, Komisji OS gdzie w sytuacji gdy Komisje będą składać na Walnym Zgromadzeniu sprawozdania, to, aby je usystematyzować w podobny sposób. Poprosił również, aby uzgodnić punkty do sprawozdań, wymienić jakimi sprawami się zajęliśmy, jakie kryteria zostały przyjęte oraz, aby wykazać, że praca Komisji nie była odtworzeniem, wykonywaniem tego co Zarząd przedstawił, tylko, że mieliśmy własną inicjatywę, poszukiwaliśmy rozwiązań oraz co Komisje zrobiły, aby poprawić funkcjonowanie Spółdzielni, jak wspomagały Zarząd w zarządzaniu.

Ad.6.

W sprawach bieżących Pan Lucjan Brudzyński odczytał pismo mieszkańca Spółdzielni kierowane do Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Lucjana Brudzyńskiego w sprawie wprowadzenia zmian w Regulaminie Porządku Domowego związanych z wykonywaniem remontów mieszkań. Mieszkaniec Spółdzielni podziękował za szybką i rzeczową odpowiedź na jego wcześniejsze pisma dotyczące regulacji spraw zawiązanych z remontami mieszkań oraz przedstawił propozycje włączenia do Regulaminu Porządku Domowego nowych punktów, związanych z przeprowadzanymi remontami. Na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 18.03.2019 członkowie Rady Nadzorczej nie zdołali się pochylić nad Regulaminem Porządku Domowego jednakże ustalono, że w najbliższym półroczu temat zmian Regulaminu zostanie poruszony. Pan Lucjan Brudzyński poprosił Komisję GZM, aby pochyliła się we współpracy z Zarządem nad Regulaminem Porządku Domowego.
Pan Piotr Łukawski przedstawił prośbę Komitetu Domowego Mieszkańców o zwiększenie odpisu na fundusz remontowy dla budynku przy Alei Niepodległości 690 w Sopocie. Zwiększony odpis przeznaczony będzie na sfinansowanie kosztów związanych z remontem klatki schodowej, a następnie balkonów. Przyjęto uchwałę (treść uchwały w punkcie 7).
Pan Piotr Łukawski przeczytał wyjaśnienia Pani Zofi Orłowskiej- Syc, Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny dotyczących zarzutów zawartych w protokole 2/2019 z dnia 18.02.2019r. Pani Zofia Orlowska-Syc przeprosiła Radę Nadzorczą za zbyt emocjonalny ton wypowiedzi na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 18.02.2019r., który wynikał z nieuprawnionych zarzutów kierowanych pod jej adresem przez Panią Anetę Wasiłek oraz poprosiła Radę o przyjęcie poniższych wyjaśnień dotyczących zarzutów zawartych w Protokole nr 2/2019 z dnia 18.02.2019r.
Wyjaśnienie: „Nie informowałam mieszkańców budynku przy ul. Berka Joselewicza 14/15, że węzeł cieplny w tym budynku został przystosowany w grudniu 2018r. do poboru ciepłej wody. Informacja Spółdzielni wywieszona w formie ogłoszenia dotyczyła rozpoczęcia w dniu 29.11.2018r. przez firmę COTLAT robót instalacyjnych w piwnicach, które stanowiły I etap prac związanych z likwidacją piecyków gazowych w mieszkaniach (protokół wprowadzenia na roboty w załączeniu). Prace związane z likwidacją piecyków gazowych w mieszkaniach zostały wykonane w dniu 12.03.2019r. Wykonawca zgłosił je do odbioru przez Spółdzielnię.
Zarzut o braku komunikacji oraz dezinformacji mieszkańców uważam za nieuprawniony i krzywdzący.
Przedstawiciel firmy wykonującej usługi Pogotowia Lokatorskiego został poinformowany o skardze mieszkańców budynku przy ul. Berka Joselewicza 14/15. Zarząd prowadzi negocjacje z nową firmą w sprawie prowadzenia usług Pogotowia Lokatorskiego.
Zamknięcie gazu przez Gazownię w pionie mieszkań 4, 5, 8, 9, 12, 13, 17, 18, 22, 23 w budynku przy ul. Berka Joselewicza 14/15 nastąpiło w dniu 13.02.2019r. o godz. 815, ponowne wznowienie dostaw nastąpiło w dniu 19.02.2019r. w godz. 1400-1500 (protokoły gazowni w załączeniu).
Pragnę również Państwu przytoczyć istotne fakty, które miały miejsce podczas trwania poprzedniej kadencji Rady Nadzorczej.
Uchwałą nr 2/2001 z dnia 01.10.2001r. zostałam powołana na stanowisko Zastępcy Prezesa Zarządu. Funkcję tę pełnię nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.
Fakt ten podała w wątpliwość Pani Aneta Wasiłek. Cytuję wypowiedź z protokołu nr 4/2018 Rady Nadzorczej z dnia 16.04.2018r.: „Pani Wasiłek poruszyła sprawę struktury zatrudnienia w Administracji i stwierdziła, że Zarząd składa się z Prezesa i Głównej Księgowej, to należy sprawdzić co należy do obowiązków p. Orłowskiej-Syc. Pani Orłowska-Syc wyjaśniła, że Zarząd składa się z dwóch osób Prezesa p. Łupińskiego i Z-cy Prezesa p. Orłowskiej-Syc. Główna Księgowa p. Dymarkowska jest wyłącznie pełnomocnikiem Zarządu do podpisywania pism bieżących z jednym z członków Zarządu”.
W dalszej części posiedzenia Pani Aneta Wasiłek zakwestionowała moje kwalifikacje zawodowe. Z zarzutem tym nie zgodził się Członek Rady Nadzorczej Pan Kazimierz Maliński. Cytuję wypowiedź Pana Kazimierza Malińskiego z Protokołu Rady nr 5/2018 z dnia 07.05.2018r.: „Pan Maliński odniósł się do zarzutów dot. P. Orłowskiej—Syc odnośnie jej kwalifikacji, uważa, że to korzystne dla Spółdzielni, że osoba posiadająca taką wiedzę pracuje za tak małe wynagrodzenie”.
Odnośnie wyjaśnienia zarzutu Pani Anety Wasiłek postawionego na posiedzeniu Rady w dniu 05.11.2018r., iż prace związane z wykonaniem śmietnika, bramy i furtki na posesji przy ul. Berka Joselewicza 14/15 zostały wykonane bez zgody mieszkańców, załączam wniosek mieszkańców w tej sprawie oraz notatkę ze spotkania z mieszkańcami.”
Pan Piotr Łukawski odczytał odpowiedź na pismo od mieszkańca Spółdzielni, które było przedstawione na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 18.02.2019 w sprawie wygrodzonego korytarza w budynku przy Alei Niepodległości 694 w Sopocie gdzie w korytarzu tym znajdują się rowery, buty, suszarka na bieliznę. Zarząd wystosował pismo do właścicieli mieszkań korzystających z tego korytarza, wzywające do usunięcia z korytarza w terminie do 21.03.2019r. nagromadzonych przedmiotów. Jako podstawę przywołał w tym zakresie Regulamin Porządku Domowego oraz wskazano na zagrożenia wynikające z przepisów p.poż. w przypadku zastawienia drogi ewakuacyjnej oraz na fakt naruszenia zasad zgodnego współżycia mieszkańców.
Pan Piotr Łukawski odczytał stanowisko Zarządu do pisma Komitetu Domowego Mieszkańców przy ul. Mściwoja II 50 datowanego na 21.01.2019r. skierowanego do Rady Nadzorczej, które było przedstawione na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 18.02.2019r. w sprawie zastrzeżeń do sposobu prowadzenia prac, jakości oraz braku należytej staranności przez firmę Polterm z siedzibą w Gdańsku przy wymianie pionów zimnej wody, montaży pionów ciepłej wody i cyrkulacji oraz likwidacji piecyków gazowych w mieszkaniach. Prace polegające na wymianie instalacji zimnej wody, montażu ciepłej wody w zakresie poziomów w piwnicach, pionów ciepłej wody do wodomierzy w mieszkaniach, jak również likwidacji piecyków gazowych oraz likwidacji rur gazowych stanowiących podejście do ww urządzeń wykonywane były zgodnie z projektem technicznym. Zmiana usytuowania pionów zimnej wody została podyktowana ograniczeniem zakresu prac ogólnobudowlanych i miała na celu przeprowadzenie przedmiotowych robót w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Inspektor nadzoru ze strony Spółdzielni oraz kierownik robót uzgodnili poprowadzenie pionów zimnej wody obok pionów ciepłej wody, a takie rozwiązanie uzyskało akceptację mieszkańców. Zmiana usytuowania przebiegu instalacji wodnych zostanie uwzględniona w projekcie wykonawczym. Przed rozpoczęciem prac mieszkańcy byli informowani o zakresie i przebiegu prac przez przedstawicieli firmy Polterm, a rozpoczęcie prac w danym pionie mieszkań następowało po uzyskaniu zgody mieszkańców. Dłuższa przerwa w dostawie wody w jednym pionie mieszkań, która miała miejsce na początku realizacji prac, wynikała z braku dostępu do części lokali mieszkalnych, w umówionym wcześniej czasie. Wszystkie piony poddane zostały ciśnieniowej próbie szczelności natomiast płukanie nowych rurociągów odbywało się po zakończeniu ich montażu poprzez wylewki baterii. Firma Polterm przedstawiła Spółdzielni pozytywne referencje dotyczące wykonywanych wcześniej, u innych inwestorów, prac związanych z likwidacją piecyków gazowych w mieszkaniach. Montaż elektrycznych przewodów wyrównawczych wynika z Obwieszczenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17.07.2015r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakie powinny odpowiadać budynku i ich usytuowanie, opublikowane w Dz.U.z 18.09.2015r., poz.1422. Zarząd pragnął również dodać, że w dniu 04.02.2019r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Polterm, Zarządu Spółdzielni, Komitetu Domowego oraz mieszkańców, na którym to spotkaniu wszelkie uwagi zostały wyjaśnione. Prace instalacyjne i odtworzeniowe firma Polterm zgłosiła do odbioru w dnu 04.03.2019r. a na zgłaszanie ewentualnych uwag mieszkańcy mieli czas do 18.03.2019r. Należy również podkreślić, że co do uwag zgłoszonych przez Komitet Domowy Mieszkańców Zarząd nie odnotował innych zgłoszeń, co do jakości wykonywanych przez firmę Polterm prac.
W dalszej części spotkania Pani Irena Ellward zapytała czy Zarząd przygotował wzór pełnomocnictwa dla architekta Pana Marcina Kaniewskiego jednakże Pan Piotr Łukawski poinformował członków Rady Nadzorczej, że w związku z trudnościami we współpracy z Prezesem Panem Stanisławem Łupińskim, Pan Marcin Kaniewski – architekt zawiesił współpracę ze Spółdzielnią  oraz przygotowanie wstępnej koncepcji inwestycji przy Alei Niepodległości 702 oraz 712 w Sopocie, która to propozycja miała być przedstawiona członkom Spółdzielni podczas najbliższego Walnego Zgromadzenia.
Pan Marian Jasiński przypomniał, że Pani Irena Ellward przedstawiła trzy warianty, możliwości do zamierzenia inwestycyjnego budowy/przebudowy/rozbudowy pawilonów usługowych w Sopocie przy Al. Niepdłegłości 702 i 712. Postanowiono, że na Walnym Zgromadzeniu zapyta się mieszkańców o chęć rozwoju Spółdzielni oraz o kierunek tego rozwoju a także, aby opowiedzieli się za wariantem budowy/ przebudowy/ rozbudowy pawilonów usługowych w Sopocie przy Al. Niepodległości 702 i 712.

Ad.7.

Uchwała nr 3/2019 z dnia 18.03.2019r.

W nawiązaniu do wniosku Komitetu Domowego Mieszkańców budynku przy Alei Niepodległości 690 w Sopocie oraz w oparciu o § 73 pkt. 14 Statutu, Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zwiększa odpis na fundusz remontowy o 0,33 zł/m2 od dnia 01.04.2019r. Stawka odpisu wynosić będzie 2,10 zł/m2.
Zwiększony odpis przeznaczony będzie na sfinansowanie kosztów związanych z remontem klatki schodowej, a następnie balkonów.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

Ad.8.

Pan Piotr Łukawski zaprosił Zarząd wraz z główną księgową Panią Elżbietą Dymarkowską celem omówienia zasad wyłaniania wykonawców do prac remontowych oraz omówienia tematu stawki eksploatacyjnej dla działalności – lokale mieszkalne.
Pani Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa omówiła zasady wyłaniania wykonawców prac remontowych na podstawie dotychczasowej praktyki z lat ubiegłych. W pierwszym trybie przetargowym publikowane są ogłoszenia w Dzienniku Bałtyckim, na stronie internetowej, w drugim trybie przetargowym współpraca z firmami, które już wykonywały prace remontowe na rzecz Spółdzielni, w trzecim trybie przetargowym zamówienia z wolnej ręki jednakże już dawno z tej formy Spółdzielnia nie korzystała. Do komisji przetargowej Zarząd NSM Sopot Dolny powołuje dwóch przedstawicieli Spółdzielni, dwóch/trzech członków Rady Nadzorczej, przedstawicieli Komitetów Domowych. Ponadto Pani Zofia Orłowska – Syc poinformowała, że w Spółdzielni jest Regulamin w sprawie zasad trybu przeprowadzania przetargów (wyłaniania wykonawców).
Na rok 2019 pozostały trzy inwestycje, do których nie ma jeszcze wyłonionych wykonawców, tj.
-parking przy Alei Niepodległości 698, 708, 710 w Sopocie,
-docieplenie dwóch ścian budynków przy Okrzei 5/7 w Sopocie,
-remont balkonów przy Alei Niepodległości 692 w Sopocie.
Przy okazji omawiania zasad wyłaniania wykonawców do prac remontowych Pan Piotr Łukawski zwrócił uwagę, aby poczekać z remontem parkingu przy Alei Niepodległości 698, 708, 710 w Sopocie do momentu zwołania Walnego Zgromadzenia i zadecydowania przez członków Spółdzielni co do dalszego rozwoju Spółdzielni i wyboru jednego z wariantów remontu/ nadbudowy/ rozbudowy/ budowy pawilonu handlowo-usługowego przy Alei Niepodległości 702 oraz 712 w Sopocie. Wykonanie parkingu na ten moment jest niezasadne w punktu ekonomicznego.
Pan Piotr Łukawski zwrócił się również z prośbą do Zarządu o interwencję do Straży Miejskiej celem egzekwowania kar związanym z parkowaniem przez nieuprawnione osoby na terenie osiedla przy Alei Niepodległości w Sopocie.
Prezes Pan Stanisław Łupiński poinformował, że oznakowanie osiedla było ustalane z Komendantem Straży Miejskiej, oznakowanie jest prawidłowe, Straż Miejska jest poinformowana o egzekwowaniu kar, również były wykonywane telefony interwencyjne do Straży Miejskiej jednakże  Pan Stanisław Łupiński nie będzie odpowiadał za skuteczność działań Straży Miejskiej. Poproszono Zarząd o zwrócenie się do Straży Miejskiej na piśmie celem częstszych interwencji na terenie parkingów przy Alei Niepodległości w Sopocie i nakładaniu mandatów, blokad i odholowywania aut, które nie zawierają identyfikatorów.

Ad.9.

W przypadku omawiania tematu stawki eksploatacyjnej na działalności – lokale mieszkalne, Pan Marian Jasiński zaproponował, aby temat stawki został zamknięty w dwa lata oraz zwrócił uwagę na błędną kalkulację w propozycjach zmian złożonych przez Zarząd. Powierzchnia lokali mieszkalnych, których właściciele są członkami i są beneficjentami dopłat wynosi 41.656,28m2 natomiast do kalkulacji przyjęto powierzchnię ogółem 44.563,03m2 (przyjęto 2.906,75m2 lokali mieszkalnych, których właściciele nie są członkami, posiadają odrębne prawo własności i nie są beneficjentami dopłat).
Pan Lucjan Brudzyński poinformował, że każdy budynek ma inne koszty eksploatacji i na każdy budynek jest inna stawka. Obecnie mieszkańcy płacą stawkę uśrednioną 1,78 zł/m2, z czego stawka podstawowa to 1,20 zł/m2, a 0,58 zł/m2 jest dofinansowaniem z pożytków z lokali usługowych.
Pan Lucjan Brudzyński zaproponował, aby każdy płacił stawkę wyliczoną dla budynku, w którym mieszka oraz rozbicie dochodzenia do pełnej stawki na trzy etapy, tak aby nie było to zbyt drastyczne dla mieszkańców, np.
do 31.12.2019 – 20gr.,
01.01.-30.06.2020 -30gr.
01.07.-31.12.2020-dojście do pełnej stawki dla danego budynku.

Zarząd przedstawił dwa warianty dojścia do pełnej stawki eksploatacyjnej gdzie wariant I zakładał utrzymanie dofinansowania z nadwyżki bilansowej na poziomie z 0,58 zł/m2 na 0,20 zł/m2 natomiast wariant II uwzględniał całkowite wyeliminowanie dopłat z nadwyżki bilansowej.
Pan Stanisław Łupiński zaznaczył, że okres dwuletni jest zbyt krótki na dojście do stawki pełnej, wielu mieszkańców nie udźwignie finansowo takiej podwyżki w ciągu niespełna dwóch lat i zaproponował wydłużenie czasu dojścia do stawki pełnej.
Pan Lucjan Brudzyński wyraził nadzieje, że Zarząd mając do dyspozycji pełny dochód z lokali użytkowych poczyni w znacznie szybszym czasie takie inwestycje energooszczędne, że koszty utrzymania budynków i terenów należących do Spółdzielni będą mniejsze, co spowoduje, że w perspektywie kilku najbliższych lat stawka eksploatacyjna spadnie.
Poproszono Zarząd, aby na następne posiedzenie była przedstawiona ponowna, poprawna kalkulacja tylko dla wariantu II (dojście do stawki pełnej bez dofinansowania oraz dla powierzchni lokali mieszkalnych, których właściciele są członkami Spółdzielni) dla okresu dwuletniego i trzyletniego oraz przy założeniu zróżnicowanej stawki dla każdego budynku.
Członkowie Rady Nadzorczej opowiedzieli się za wariantem II (7 głosów za, 2 głosy wstrzymały się -Aneta Wasiłek, Jakub Pietraszek).
Pan Lucjan Brudzyński poinformował Zarząd, że na następnym posiedzeniu zostanie zatwierdzona przez Radę Nadzorczą uchwała kierowana do Zarządu w zakresie spraw pracowniczych i zatrudnieniowych w NSM Sopot Dolny gdzie każdy z członków Rady Nadzorczej pochyli się nad aspektami zatrudnienia i wynagradzania. Ponadto Pan Lucjan Brudzyński w imieniu członków Rady Nadzorczej poinformował Zarząd, że nie zgadzamy się z faktem, że Zarząd uniemożliwia członkom Komisji Rewizyjnej otrzymania informacji w sprawie wynagrodzeń pracowników, nawet w przypadku złożenia dodatkowego oświadczenia o poufności (co do zasady członkowie Rady Nadzorczej zobowiązani są do poufności).
Pan Lucjan Brudzyński poprosił również Zarząd, aby zorganizować spotkanie z przedstawicielem firmy Ekolan, która rozpocznie budowę biurowca przy Alei Niepodległości 696 w Sopocie, w sąsiedztwie mieszkańców Spółdzielni przy Alei Niepodległości 692, 694, 698 w Sopocie. Firma Ekolan, w ramach konsultacji społecznych, dostarczyła mieszkańcom powyższych adresów zarys dotyczący zieleni wraz z ankietą dotyczącą zagospodarowania terenu zielonego i placu zabaw ( jest to teren należący do miasta), który znajduje się między budynkami  przy Alei Niepodległości 692, 694, 698 w Sopocie i działką na której powstanie biurowiec.
Pani Aneta Wasiłek ponownie poruszyła sprawę strony internetowej i jej nieczytelności. Zarząd poprosił, aby wskazać co konkretnie ma być zmienione, gdzie przesunąć zakładki itp., aby strona była bardziej czytelna.

Na tym Przewodniczący Rady Nadzorczej  Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie.

Protokół nr 2/2019/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 18-02-2019r.

Obecni:
Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska – Główna Księgowa

Zastępca Przewodniczącego Pan Lucjan Brudzyński otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił porządek posiedzenia:

1.Otwarcie posiedzenia, przyjęcie planu prac na I półrocze 2019r. oraz przyjęcie protokołu  nr 1/2019/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 21.01.2019r.
2.Informacja na temat rozliczenia kosztów zużycia wody za 2018r.
3.Informacja z wykonania planu remontów za 2018r. pod względem rzeczowym i finansowym.
4.Omówienie kwestii zadłużenia lokali mieszkalnych i użytkowych.
5.Omówienie kwestii zobowiązań NSM względem dostawców i wykonawców zewnętrznych  za 2018r.
6.Podjęcie uchwały 1/2019 z dnia 18.02.2019
7.Sprawy bieżące oraz wniesione przez członków RN.

Ad.1.

Pan Lucjan Brudzyński przedstawił Plan pracy – tematyka i terminarz posiedzeń Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny na I półrocze 2019r.
Plan prac został przyjęty 9 głosami za, z zastrzeżeniem, że terminy posiedzeń i godziny są orientacyjne i  mogą ulec zmianie.
Protokół nr 1/2019/VI ( numer poprzedni to: 10/2018/VI) z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 21.01.2019r. przyjęto:
– 6 głosami za,
– 2 głosy wstrzymały się (Irena Ellward, Lucjan Brudzyński),
– 1 głos przeciw (Aneta Wasiłek).

W protokole 1/2019/VI poprawiono jego numer na poprawny (numer poprzedni to: 10/2018/VI).
Pani Aneta Wasiłek zgłosiła poprawkę do protokołu 1/2019/VI do punktu Ad.3. w kwestii związanej z likwidacją piecyków gazowych przy ul. Berka-Joselewicza w Sopocie. W nowym brzmieniu:„…Pani Aneta Wasiłek zadała pytanie do Zarządu w sprawie zaplanowanej inwestycji na ul. Berka-Joselewicza w Sopocie oraz obecnie prowadzonej inwestycji na ul. Mściwoja w Gdańsku związanej z likwidacją piecyków gazowych. Mieszkańcy budynku otrzymali informację w grudniu 2018r., że węzeł jest już zrobiony. W styczniu 2019r. Pani Zofia Orłowska-Syc odpowiedziała, że w przypadku ul. Berka-Joselewicza w Sopocie nie ma jeszcze zrobionego węzła cieplnego, a umowa, która została zawarta z GPEC zobowiązała GPEC do instalacji węzła cieplnego do 18.01.2019r. Zostało wystosowane pismo do GPEC jednakże GPEC nie określił się co do daty kiedy rozpocznie prace nad węzłem cieplnym. Pani Aneta Wasiłek zaznaczyła, że między Panią Prezes a mieszkańcami występują błędy w komunikacji oraz dezinformacja mieszkańców. W przypadku ul. Mściwoja w Gdańsku Komitet Domowy zgłosił, że demontaż piecyków nie jest robiony zgodnie z planem, nie została przeprowadzona próba ciśnieniowa oraz płukanie nowej instalacji, a także w poszczególnych mieszkaniach nie jest robiona instalacja tak jak uzgodniono w planach. Prezes Stanisław Łupiński poinformował, że na miejsce inwestycji uda się inspektor celem sprawdzenia wykonanych prac i ustali z każdym mieszkańcem indywidualnie instalację przeprowadzoną w danym mieszkaniu…”

Ad.2.
Pani Elżbieta Dymarkowska – Główna Księgowa przedstawiła informację na temat rozliczenia kosztów zużycia wody za 2018r.
W ramach całej Spółdzielni zużycie:
– zimnej wody na liczniku głównym to: 33088m³, a przedpłaty na poczet zimnej wody, które zostały dokonane przez mieszkańców to: 29975m³, różnica niedopłaty to: 3113m³.
Koszt zużycia zimnej wody na licznikach głównych to: 313535zł, zużycie zimnej wody na licznikach w mieszkaniach było większe niż pokazały liczniki główne w budynkach, niedopłata ze zużycia zimnej wody to: 29443zł.
– ciepłej wody na liczniku głównym to: 6783m³, a przedpłaty na poczet ciepłej wody, które zostały dokonane przez mieszkańców to: 6966m³, różnica nadpłaty to: 183m³.
Koszt zużycia ciepłej wody na licznikach głównych to: 134699zł, zużycie ciepłej wody na licznikach w mieszkaniach było niższe niż pokazały liczniki główne w budynkach, nadpłata ze zużycia ciepłej wody to: 10831zł. Dokonano zwrotu nadpłaty w rozliczeniu czynszu. Ciepła woda jest na 11 budynkach.
Około 21 mieszkań jest nieopomiarowanych gdzie mieszkańcy tych mieszkań mają naliczane stałe zużycie zimnej wody wysokości 14m³ miesięcznie. Mieszkańcy ci znacznie przepłacają za zużycie wody jednakże jest brak zainteresowania z ich strony na założenie liczników.
Prezes Stanisław Łupiński poinformował, że utrzymywana jest stała temperatura na podgrzewaczach ciepłej wody i wynosi ona 50°C gdzie mogą zdarzyć się odchylenia  w związku z czym  dwa razy w miesiącu wysokość temperatury jest kontrolowana.

Ad.3.

Pani Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa przedstawiła informację na temat wykonania planu remontów za 2018r. pod względem rzeczowym i finansowym.
Wydatki na remonty to: 1065185zł natomiast przychody to: 1209287zł. Nadpłata na funduszu remontowym spowodowana była niewykonaniem wszystkich prac przewidzianych w planie remontów na 2018r. oraz przesunięciem płatności za prace remontowe na 2019r. w przypadku inwestycji, które rozpoczęły się pod koniec 2018r.
Pani Zofia Orłowska-Syc przedstawiła prace jakie nie zostały wykonane lub są w trakcie wykonywania gdzie płatność za wykonanie robót została przesunięta na 2019r. tj.
-parking przy Alei Niepodległości 698, 708, 710 w Sopocie, został ogłoszony przetarg, ale nikt się nie zgłosił,
-likwidacja piecyków gazowych i instalacja ciepłej wody użytkowej przy Alei Niepodległości 698 w Sopocie. Prace zostały rozpoczęte pod koniec 2018r., obecnie zostało ok. 2,5 pionu kuchennego do zrobienia, płatność I raty w kredycie kupieckim nastąpi po wykonaniu robót,
-docieplenie dwóch ścian budynków przy Okrzei 5/7 w Sopocie gdzie w 2019r. przewidziane jest docieplenie jednej ściany budynku,
-likwidacja piecyków gazowych i instalacja ciepłej wody użytkowej przy Berka-Joselewicza 14/15 w Sopocie. Rozpoczęcie prac związanych z likwidacją piecyków gazowych w mieszkaniach rozpocznie się 25.02.2019r.-likwidacja piecyków gazowych i instalacja ciepłej wody użytkowej na ul. Mściwoja II 50 w Gdańsku,  trakcie wykonywania prac.
-likwidacja piecyków gazowych i instalacja ciepłej wody użytkowej na ul. Mściwoja II 52 w Gdańsku. Po zakończeniu trwających prac na Mściwoja 50 w Gdańsku rozpoczną się prace na tym budynku,
-remont dachu na ul. Poznańskiej 2 w Gdańsku. Żaden wykonawca nie zgłosił się do wykonania prac remontowych dachu. Obecnie w budynku przy Alei Niepodległości 690 w Sopocie trwają prace związane z remontem klatek i są wykonywane przez firmę Eurodach. Firma ta w porze zimowej przeprowadza remonty klatek jednakże ich głównym profilem działalności są remonty dachów. Pod koniec lutego firma Eurodach zobowiązała się do przedstawienia kosztorysu wstępnego wykonania dachu. Ponadto mieszkańcy tej nieruchomości nie zgodzili się na  remont dachu bez docieplenia. Spółdzielnia skierowała sprawę do ekspertyzy z Politechniką Gdańską, gdzie wynik tej ekspertyzy przewiduje wykonanie remontu dachu w I etapie natomiast docieplenia w II etapie.
Pan Przewodniczący Piotr Łukawski poruszył temat odroczonej inwestycji remontu parkingu przy Alei Niepodległości 698, 708, 710 w Sopocie. Zadał pytanie czy jest sens na chwilę obecną szukać wykonawcy robót, robić remont parkingu czy lepiej jest poczekać na koncepcje dotyczące zagospodarowania terenu gdzie obecnie znajdują się lokale usługowe w Sopocie przy Al. Niepodległości 702 i 712.
Pan Piotr Łukawski zwrócił również uwagę, że jest pytany przez mieszkańców osiedla przy Al. Niepodległości o koncepcję dotyczącą pawilonów usługowych przy Al. Niepodległości 702 i 712 jak również zgłaszane są uwagi przez niektórych mieszkańców, że chce wszystko burzyć oraz jaki ma w tym interes, że akurat ten konkretny architekt miałby przygotowywać tą koncepcję. Pan Piotr Łukawski odniósł wrażenie, że do mieszkańców nie trafiają konkretne, rzeczowe argumenty dotyczące koncepcji związanej z ewentualną, przyszłą inwestycją, a jedynie szczątkowe informacje związane z rozbiórką istniejącego pawilonu. Po rozmowie z zainteresowanymi mieszkańcami Pan Piotr Łukawski uzyskał informacje, że mieszkańcy otrzymują takie informacje od Pani Ireny Ellward.
Pani Irena Ellward odparła wszelkie zarzuty pod jej nazwiskiem, nie zgodziła się z Panem Piotrem Łukawskim w tym temacie, powiedziała, że tak tego nie zostawi oraz, że liczy się zdanie mieszkańców czy chcą iść w tym kierunku. Członkowie Rady Nadzorczej Spółdzielni razem z Panem Piotrem Łukawskim jak najbardziej zgodzili się z Panią Ireną Ellward, że to mieszkańcy Spółdzielni, po zapoznaniu się z koncepcją, będą na Walnym Zgromadzeniu podejmować decyzję odnośnie inwestycji. Członkowie Rady Nadzorczej nie mogą podejmować decyzji związanej z kierunkiem rozwoju gospodarczego Spółdzielni NSM Sopot Dolny za członków tej Spółdzielni.
Pani Irena Ellward ma prawo być przeciwna koncepcji przyszłej inwestycji polegającej na postawieniu całkowicie nowego budynku usługowego w miejsce dotychczasowego i jej zdanie jest szanowane jednakże w rozmowie z mieszkańcami powinna przedstawiać konkretne i rzeczowe argumenty dotyczące tej inwestycji ukazując również zalety tej inwestycji dla Spółdzielni i jej członków, a nie tylko same wady. W odczuciu Pana Piotra Łukawskiego, po jego rozmowach z mieszkańcami, Pan Piotr Łukawski odczuwa, że jest nastawienie, aby mówić mieszkańcom, że ten projekt nie jest warty realizacji oraz czuje się rozczarowany tym co się dzieje wokół tej inwestycji.

Ad.4.

Pani Elżbieta Dymarkowska – Główna Księgowa przedstawiła kwestię zadłużenia lokali mieszkalnych i użytkowych według stanu na 31.12.2018r.
Według stanu na 31.12.2018r. zadłużenie na lokalach mieszkalnych wzrosło i było o 1,1% wyższe w porównaniu do 31.12.2017r. Zadłużenie na lokalach mieszkalnych:
-1-miesięczne to: 54352,90zł,
-2-miesięczne to: 70331,42,
-3-miesięczne to: 131993,36,
razem: 256677,68zł.

31 osób zalega z płatnościami powyżej 3 miesięcy, jest również 5 nakazów sądowych wzywających do uregulowania zaległości na łączoną sumę 30022zł, toczą się również sprawy spadkowe.
Według stanu na 31.12.2018r. zadłużenie na lokalach użytkowych wynosiło 71049zł, które wynika z jednomiesięcznego przesunięcia płatności przez najemców lokali oraz na garażach: 884,25zł (ul. Marynarzy i Morska w Sopocie).

Ad.5.

Pani Elżbieta Dymarkowska – Główna Księgowa omówiła kwestię zobowiązań NSM względem dostawców i wykonawców zewnętrznych za 2018r. Stan zobowiązań wobec dostawców i wykonawców na dzień 31.12.2018r. to: 899698,71, które został uregulowane w styczniu 2019r.
Wobec dostawców i wykonawców Spółdzielnia nie ma zaległości.

Ad.6.

Uchwała nr 1/2019 w sprawie zmiany stawki eksploatacyjnej dla garaży. Działając na podstawie §95 pkt. 14 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zatwierdza na posiedzeniu Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny w dniu 18.02.2019r. zmianę stawki eksploatacyjnej dla garaży z 0,73 zł/m2 na 0,80 zł/m2. Za uchwałą oddano 8 głosów, wstrzymał się 1 głos (Aneta Wasiłek).
Pani Elżbieta Dymarkowska poinformowała, że stawka ta nie była waloryzowana od kwietnia 2015r.

 Ad.7.

W sprawach wniesionych przez członków Rady Nadzorczej Pani Irena Ellward wskazała na oczywistą pomyłkę w protokole 9/2018/VI gdzie nie wskazano, że obecnymi na posiedzeniu Rady Nadzorczej były: Pani Zofia Orłowska – Syc oraz Pani Elżbieta Dymarkowska. W nowym brzmieniu:

„…. Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska – Główna Księgowa

….”

Pan Lucjan Brudzyński poprosił o udzielenie informacji jak wygląda jego sprawa związana z wynajem lokalu użytkowego od  Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny. Pan Prezes Stanisław Łupiński przeczytał podsumowanie opinii prawnej Radcy Prawnego Spółdzielni w zakresie §107 ust.3, a w szczególności w pkt.3 Statutu NSM Sopot Dolny.|
„Reasumując należy stwierdzić, iż zapis §107 ust.3 pkt. 3 Statutu o naruszeniu zakazu konkurencji w przypadku wynajęcia od Spółdzielni lokalu użytkowego przez członka Rady Nadzorczej lub Zarządu albo ich małżonków, nie wyczerpuje ustawowych znamion zawartych w przywołanym wyżej przepisie art. 56  §3 prawa spółdzielczego, bowiem samo wynajęcie takiego lokalu od Spółdzielni nie powoduje powstania stosunku konkurencji.
Taki zapis statutu (nie stanowiący naruszenia zakazu konkurencji) stanowi nadto ograniczenie zawartego w przepisach  §4, 5 ust.2, pkt. 4 i 11, pkt. 10 statutu, prawa członków do wynajęcia od Spółdzielni lokalu użytkowego, a także narusza bierne prawo wyborcze członków wynajmujących lokale użytkowe od Spółdzielni.
W tym stanie rzeczy skoro wynajęcie od Spółdzielni lokalu użytkowego przez członka Rady Nadzorczej lub Zarządu albo ich małżonka nie stanowi naruszenia zakazu konkurencji, właściwym byłoby wykreślenie przez Walne Zgromadzenie zapisu §107 ust.3, punktu 3 statutu.
Przyjęcie powyższego poglądu oznacza nadto, że bezprzedmiotowym staje się wynikające z art. 56
4 prawa spółdzielczego uprawnienie Rady Nadzorczej do zawieszenia członka Rady Nadzorczej w pełnieniu czynności.”
Członkowie Rady Nadzorczej 8 głosami za zapoznali się z opinią Radcy Prawnego i przyjęli jego opinię. Pan Lucjan Brudzyński wstrzymał się od głosu w swojej sprawie.
W sprawach bieżących Pan Lucjan Brudzyński odczytał dwa wnioski mieszańca Spółdzielni kierowane do Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny i do wiadomości Zarządu NSM Sopot Dolny
w sprawie wprowadzenia do regulaminu Spółdzielni zmian związanych z wykonywaniem remontów mieszkań ze względu na uciążliwości związane z przeprowadzanymi remontami na ul. Chrobrego 22 w Sopocie. Mieszkaniec Spółdzielni przedstawił propozycje zmian do regulaminu oraz konieczność przeprowadzania remontów pod nadzorem i kontrolą działu technicznego Spółdzielni. Członkowie Rady Nadzorczej ustalili, że na następnym posiedzeniu Rady Nadzorczej pochylą się nad regulaminem i zastanowią się na zmianami w Regulaminie Porządku Domowego.
Pan Lucjan Brudzyński odczytał prośbę mieszkańca Spółdzielni kierowaną do Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny w sprawie wygrodzonego korytarza w budynku przy Alei Niepodległości 694 w Sopocie gdzie w korytarzu tym znajdują się rowery, buty, suszarka na bieliznę. Mieszkaniec Spółdzielni poprosił o wyegzekwowanie usunięcia tych przedmiotów i doprowadzenie korytarza jako drogi ewakuacyjnej do obowiązujących przepisów p.poż. oraz obowiązującego w Spółdzielni Regulaminu Porządku Domowego. Poproszono Zarząd, aby ustosunkował się do zarzutów mieszkańca Spółdzielni oraz o odpowiedź do Rady Nadzorczej czy są naruszone przepisy p.poż. i Regulamin Porządku Domowego.
Pan Lucjan Brudzyński odczytał pismo Komitetu Domowego przy ul. Mściwoja II 50 kierowane do Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny i do wiadomości Zarządu NSM Sopot Dolny w sprawie zastrzeżeń do sposobu prowadzenia prac, jakości oraz braku należytej staranności przez firmę Polterm Instalacje Budynków sp. z o.o. sp.k. przy wymianie pionów zimnej wody, montaży pionów ciepłej wody i cyrkulacji oraz likwidacji piecyków gazowych w mieszkaniach. Zarząd poinformował, że tego samego dnia co zostało złożone pismo tj. 21.01.2019r. wszelkie zastrzeżenia co do wykonywanych robót zostały wyjaśnione z Komitetem Domowym ww. nieruchomości w siedzibie Spółdzielni. Poproszono Zarząd, aby na następnym posiedzeniu Rady Nadzorczej przedstawił Radzie co zostało ustalone z przedstawicielami Komitetu Domowego przy ul. Mściwoja II 50.
Pani Irena Ellward wręczyła każdemu członkowi Rady Nadzorczej stanowisko członka Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny, Pani Ireny Ellward do zamierzenia inwestycyjnego budowy/przebudowy/rozbudowy pawilonów usługowych w Sopocie przy Al. Niepdłegłości 702 i 712. Członkowie Rady Nadzorczej po zapoznaniu się ze stanowiskiem Pani Ireny Ellward poruszą ten temat na kolejnym posiedzeniu Rady Nadzorczej. Pani Irena Ellward poprosiła również o wzór umowy, która zostanie zawarta między Spółdzielnią NSM Sopot Dolny a architektem Marcinem Kaniewskim, który ma przedstawić koncepcję na zagospodarowanie terenu gdzie obecnie znajdują się lokale usługowe w Sopocie przy Al. Niepodległości 702 i 712. Poproszono Zarząd, aby pełnomocnictwo zawarte między Spółdzielnią a architektem Panem Marcinem Kaniewskim dotyczyło tylko czynności pozyskiwania informacji dotyczących inwestycji, aby nie umocowywać architektach do działań, którymi mógłby wpływać na Spółdzielnię.
Po odczytaniu Przez Pana Lucjana Brudzyńskiego wniosków mieszkańców Spółdzielni i po wręczeniu materiałów przez Panią Irenę Ellward, Pan Przewodniczący Piotr Łukawski opuścił spotkanie Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny, o czym uprzedził na początku spotkania.
Pan Tadeusz Kempiński złożył wniosek do protokołu nr 1/2019/VI z dn. 21.01.2019 (poprzedni numer 10/2018/VI) o opracowanie przez Zarząd NSM Sopot Dolny założeń do koncepcji wykonania remontu z jednoczesną modernizacją pawilonu nr 702 i 712 przy Alei Niepodległości w Sopocie. Termin na przedstawienie Radzie Nadzorczej założeń do koncepcji został wyznaczony na 15.04.2019r.
Pani Aneta Wasiłek i mieszkańcy ul. Berka Joselewicza w Sopocie składają zażalenie na działania Pani Prezes i kierownika działu technicznego. Nie zgadzamy się na taką arogancję w traktowaniu członków spółdzielni. Na Berka-Joselewicza 14/15 w Sopocie stwierdzono awarię instalacji elektrycznej w poniedziałek wieczorem, mieszkańcy poprosili o pomoc pogotowie lokatorskie, które nie przyjechało w trybie pilnym (Pan na zgłoszenia mieszkańców odpowiadał,że jest to problem w ich mieszkaniach, a więc jego to nie dotyczy). W końcu po kilku telefonicznych prośbach, przy doradztwie współmieszkańców udało się przywrócić prąd w bloku (awaria była w częściach wspólnych-spółdzielni). Pogotowie lokatorskie nie działa należycie tak jak powinno (płacimy wysoki abonament za ich gotowość). W tym samym czasie po przeglądzie kominiarskim stwierdzono, że w mieszkaniach 4,5,8,9,12,13,17,18,22,23 jest przeciek gazu, mieszkańców powiadomiono o planowanej naprawie wywieszając na drzwiach kartki (zaznaczam, że niektórzy właściciele wymienionych mieszkań przebywają latami poza Sopotem, uiszczają opłaty czynszowe przez internet, a spółdzielnia posiada numery telefonów, gdy mieszkańcy zalegają z czynszem), przy naprawie instalacji gazowej istotna jest obecność wszystkich mieszkańców wymienionych lokali. Niektórzy sąsiedzi prosili, aby ich powiadomiono telefonicznie, o której mają udostępnić lokale, kierownik działu technicznego przestał odbierać telefony (w późniejszej rozmowie, stwierdził, że nie jest telefonistką, a Pani Prezes powiedziała, że nie należy to do jej obowiązków), podsumowując, mieszkańcy nie zostali skutecznie poinformowani o planowanych naprawach przez Spółdzielnię. Mieszkańcy nie mieli gazu przez 1,5 tygodnia, niektóre starsze osoby musiały się wyprowadzić  do rodziny.  Po tym złym doświadczeniu podczas awarii, Pani Aneta Wasiłek prosi, aby znaleźć inny sposób na powiadomienie mieszkańców o planowanej  likwidacji piecyków. Pani Zofia Orłowska-Syc poinformowała, że nieprawdą jest, że mieszkańcy nie mieli gazu od 1,5 tygodnia oraz, że pozostawione zostały kartki na drzwiach gdzie był przeciek.  W przypadku likwidacji piecyków gazowych i montażu ciepłej wody użytkowej Pani Zofia Orłowska-Syc poinformowała, że firma Cotlat, która będzie wykonywała tę inwestycję, wywiesi kartki z harmonogramem prac wraz z telefonem do kierownika robót. Zarząd zapewnił Panią Anetę Wasiłek, że prace z likwidacją  piecyków gazowych będą skuteczne.
Pan Lucjan Brudzyński poruszył temat wynajmowanych mieszkań gdzie w sytuacji gdy chciał zarejestrować swoją działalność gospodarczą w domu otrzymał informację ze Spółdzielni, że rozliczanie kosztów w tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w domu wiążę się z wyższą stawką eksploatacyjną, w związku z tym świadomie zrezygnował z rejestracji działalności w domu. Jednocześnie Pan Lucja Brudzyński zadał pytanie czy osoby, które wynajmują mieszkanie płacą podwyższoną stawkę gospodarczą gdzie z tytułu najmu uzyskują dodatkowe przychody?
Pani Elżbieta Dymarkowska – Główna Księgowa odpowiedziała, że Spółdzielnia nie ma wiedzy kto wynajmuje mieszkanie i nie jest w stanie ustalić kto wynajmuje mieszkanie.
Pan Lucjan Brudzyński zauważył, że na parkingach stoją samochody, szczególnie w wakacje, o takich rejestracjach, które nie wskazują, aby osoby te mieszkały na osiedlu. Jest to teoretyczne działanie Spółdzielni w tym zakresie skoro nie jesteśmy w stanie ustalić kto mieszkanie wynajmuje.
Pan Lucjan Brudzyński pomyśli co zaproponować Radzie Nadzorczej bo być może jest to dodatkowe źródło przychodów dla Spółdzielni.
Pan Prezes Stanisław Łupiński poinformował, że w połowie lat 90-tych został zniesiony w ustawie prawo spółdzielcze obowiązek informowania Spółdzielni, że mieszkanie jest wynajmowane. Na chwilę obecną nie ma podstaw prawnych do ustalenia, które mieszkania są wynajmowane.
Pani Aneta Wasiłek zgłosiła również, że nie zostały poczynione prace na stroną internetową, że nie ma żadnych zmian na stronie, w szczególności w wersji mobilnej. Rada poprosiła Zarząd o informacje na następne spotkanie dotyczące zmian w funkcjonowaniu strony internetowej. W tym wersji moblinej.
Pan Prezes Stanisław Łupiński wręczył każdemu członkowi Rady Nadzorczej propozycje zmian stawki eksploatacyjnej na działalności lokale mieszkalne. Członkowie Rady Nadzorczej po zapoznaniu się z wariantami zmian poruszą ten temat na kolejnym posiedzeniu Rady Nadzorczej.

Na tym Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej  Pan Lucjan Brudzyński zakończył posiedzenie.

Protokół nr 1/2019/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 21-01-2019r.

Obecni:
1.Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
2.Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
3.Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
4.Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
5.Irena Ellward – Członek Komisji GZM
6.Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
7.Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
8.Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Nieobecny usprawiedliwiony: Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny

Zaproszeni goście:
Marcin Kaniewski – architekt
Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił porządek posiedzenia:

1.Przyjęcie protokołu nr 9/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 17.12.2018r.

2.Wysłuchanie propozycji Marcina Kaniewskiego w sprawie przyszłych inwestycji jakie mogłyby być zrealizowane przez NSM Sopot Dolny.

3.Sprawy bieżące wniesione przez członków RN.

Ad.1.

Protokół nr 9/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 17.12.2018 przyjęto:
-5 głosami za,
-2 głosy wstrzymały się (Irena Ellward, Marian Jasiński),
-1 głos – przeciw (Tadeusz Kempiński).

Ad.2.

Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Piotra Łukawskiego, Pan Marcin Kaniewski – trójmiejski architekt, założyciel pracowni Proconcept przedstawił propozycję  przyszłej inwestycji przy Alei Niepodległości 702 oraz Alei Niepodległości 712 gdzie znajdują się pawilony handlowe należące do NSM Sopot Dolny. Pan Kaniewski przedstawił członkom Rady Nadzorczej oraz Zarządowi syntetyczną drogę dojścia do zagospodarowania na nowo w/w terenów oraz ich rewitalizacji. Wstępna koncepcja mogłaby przewidywać postawienie od podstaw budynku mieszkalno-usługowego wraz z podziemnym parkingiem oraz rewitalizacją przestrzeni wokół inwestycji. Pan Kaniewski został poproszony przez członków Rady Nadzorczej do przygotowania wstępnej koncepcji na   Walne Zgromadzenie członków Spółdzielni, które odbędzie się w czerwcu 2019r. Postanowiono, że członkowie Spółdzielni przed datą Walnego Zgromadzenia otrzymają do skrzynek pocztowych wstępne założenia i koncepcję nowej inwestycji, tak aby mogli zapoznać się na spokojnie z materiałem i na Walnym Zgromadzeniu podjąć w głosowaniu decyzję o rozpoczęciu prac związanych z przeprowadzeniem inwestycji. Pan Kaniewski zobligował się do przygotowania wstępnej koncepcji i wstępnej wizualizacji nowej inwestycji całkowicie za darmo. Członkowie Rady Nadzorczej podjęli 7 głosami za decyzję o umożliwieniu Panu Kaniewskiemu przygotowania wstępnej koncepcji, założeń i wizualizacji do przyszłej inwestycji, 1 głos wstrzymał się (Irena Ellward). Na tą chwilę przygotowanie koncepcji i wizualizacji przyszłej inwestycji jest w żaden sposób niezobowiązujące, dopiero na najbliższym Walnym Zgromadzeniu członkowie Spółdzielni podejmą decyzję o przyszłej inwestycji.
Członkowie Rady Nadzorczej zobowiązali Prezesa Pana Stanisława Łupińskiego do przygotowania wzoru pisma w porozumieniu z Radcą Prawnym NSM Sopot Dolny zawierającego umocowanie architekta Pana Marcina Kaniewskiego do czynności prawnych w imieniu Spółdzielni.

Ad.3.

W sprawach bieżących wniesionych przez członków Rady Nadzorczej podjęto decyzję, że w protokole będą podawane dane członków Rady Nadzorczej, którzy w głosowaniu wstrzymali się lub głosowali przeciw. Za tą decyzją było 5 głosów za i 3 głosy wstrzymały się (Aleksandra Karaszewska, Jakub Pietraszek oraz Irena Ellward).
Pani Aneta Wasiłek zadała pytanie do Zarządu w sprawie zaplanowanej inwestycji na ul. Berka-Joselewicza w Sopocie oraz obecnie prowadzonej inwestycji na ul. Mściwoja w Gdańsku związanej z likwidacją piecyków gazowych. Pani Zofia Orłowska-Syc odpowiedziała, że w przypadku ul. Berka-Joselewicza w Sopocie nie ma jeszcze zrobionego węzła cieplnego. Zostało wystosowane pismo do GPEC jednakże GPEC nie określił się co do daty kiedy rozpocznie prace nad węzłem cieplnym. W przypadku ul. Mściwoja w Gdańsku Komitet Domowy zgłosił, że demontaż piecyków nie jest robiony zgodnie z planem, nie została przeprowadzona próba ciśnieniowa oraz płukanie nowej instalacji, a także w poszczególnych mieszkaniach nie jest robiona instalacja tak jak uzgodniono w planach. Prezes Stanisław Łupiński poinformował, że na miejsce inwestycji uda się inspektor celem sprawdzenia wykonanych prac i ustali z każdym mieszkańcem indywidualnie instalację przeprowadzoną w danym mieszkaniu.
Pani Irena Ellward zgłosiła do Zarządu prośbę o zabezpieczenie węzła cieplnego przy Alei Niepodległości 710 w Sopocie. Pani Aleksandra Karaszewska i Pan Jakub Pietraszek zgłosili prośbę o naprawę zamka magnetycznego w drzwiach wejściowych-domofonowych przy Alei Niepodległości 694 w Sopocie ponadto Pani Aleksandra Karaszewska poprosiła Zarząd o sprawdzenie zapisów w umowie z firmą wywożącą nieczystości w sprawie godzin wywozu śmieci ze względu na dużą uciążliwość wywozu śmieci przy Alei Niepodległości 694 w Sopocie we wczesnych godzinach porannych tj. 6:00 (zdarzają się dni gdzie jest to nawet w trakcie trwania ciszy nocnej).  Prezes poinformował, że sprawdzi umowę natomiast co do zgłoszonej awarii zamka i zabezpieczenia węzła cieplnego wyśle majstra.
Pan Marian Jasiński przypomniał o kwestii stawki eksploatacyjnej stwierdzając, że dofinansowanie lokali mieszkalnych z pożytków lokali użytkowych rozliczane wg metra kwadratowego jest niesprawiedliwe.         Pan Prezes Stanisław Łupiński poinformował, że Zarząd przygotował dwa projekty-propozycje rozliczania stawki eksploatacyjnej, które przedstawi Radzie Nadzorczej na następnym spotkaniu Rady.
Pan Prezes Stanisław Łupiński poinformował również, że na następnym spotkaniu Rady przedstawi opinię Radcy Prawnego NSM Sopot Dolny w sprawie zapisu w Statucie NSM Sopot Dolny § 107 pkt. 3 odnośnie najmu lokali użytkowych przez członków Rady Nadzorczej.

Na tym przewodniczący Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie.

Protokół nr 9/2018/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 17-12-2018r.

Obecni:
Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny

Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił porządek posiedzenia:

1.Przyjęcie protokołu nr 8/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 03.12.2018r.

2.Podjęcie uchwały 19/2018 z dnia 17.12.2018

3.Podjęcie uchwały 20/2018 z dnia 17.12.2018

4.Podjęcie uchwały 21/2018 z dnia 17.12.2018

5.Sprawy bieżące wniesione przez członków RN.

Ad.1.
Protokół nr 8/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 03.12.2018 przyjęto 8 głosami za, 1 głos wstrzymał się.

Ad.2.

Członkowie Rady Nadzorczej zaakceptowali Projekt Planu Remontów na 2019r. po szczegółowym przeanalizowaniu wszystkich pozycji w planie remontów.
Przewodniczący Komisji GZM Pan Marian Jasiński – po rozmowach z Zarządem – wyjaśnił kwestię związaną z koniecznością przeprowadzenia remontu/wymiany całej, przestarzałej instalacji wodociągowej (zewnętrznej) znajdującej się w obrębie budynków przy  Alei Niepodległości 690-710, a w szczególności przy budynkach 698-710 i otrzymał informację, że sam proces projektowania, ustalania zmian i uzgodnienia podłączenia do Saur potrawa najbliższe 2-3 lata. Otrzymał również informację od Zarządu, że nowa instalacja wodociągowa tylko w jednym, niewielkim fragmencie przechodziłaby pod parkingiem zatem wykonanie nowego parkingu nie koliduje z wykonaniem w przyszłości nowej instalacji wodnej.
Podjęto ostateczną, pozytywną decyzję dotyczącą:
– wykonania parkingu dla samochodów osobowych przy Alei Niepodległości 698, 708, 710 w Sopocie gdzie Urząd Miasta w Sopocie wydał pozwolenie na budowę,
– wymiany dźwigów osobowych w budynkach na ulicy Marynarzy 1 oraz Kazimierza Wielkiego 7 w Sopocie ze względu na istniejące zagrożenie i niebezpieczeństwo związane z eksploatacją przestarzałych, ponad 40-letnich dźwigów,
– kapitalnego remontu dachu przy ulicy Poznańskiej 2 w Gdańsku. Pan Piotr Łukawski zaprosił Zarząd, aby ten poinformował o działaniach w zakresie realizacji remontu dachu przy ulicy Poznańskiej 2 w Gdańsku. Prezes Stanisław Łupiński poinformował, że z inicjatywy lokatorów została przeprowadzona ekspertyza techniczna jednakże Zarząd zlecił własną, niezależną ekspertyzę obejmującą również docieplenie stropów. Obecnie Zarząd czeka na ostateczną ekspertyzę techniczną ze strony rzeczoznawcy majątkowego. Przedstawiony Projekt Planu Remontów na 2019r. realistycznie oddaje niezbędne potrzeby remontowe w ramach przewidywanych środków z funduszu remontowego jednakże Pani Aneta Wasiłek zaznaczyła, że remonty nie są przeprowadzane tylko w sytuacji gdy saldo na funduszu remontowym dla danego budynku jest na tyle dodatnie i umożliwia przeprowadzenie remontu, ale również w sytuacji gdy budynek nie ma wystarczających środków (saldo ujemne, zerowe lub bliskie zera).  Remonty przeprowadzane są za pomocą pożyczania sobie nawzajem środków. Zaznaczono, że ewidencja odpisu na fundusz remontowy oraz prace remontowe jest powadzona dla każdego z dwudziestu ośmiu budynków oddzielnie. Budynek, który nie ma wystarczająco dużej kwoty na przeprowadzenie remontu, po jego wykonaniu ma saldo ujemne na funduszu remontowym i daną inwestycję w ciągu najbliższych lat będzie musiał spłacić z odpisów na fundusz remontowy.

Uchwała nr 19/2018  Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny z dnia 17.12.2018r., zgodnie z § 95 pkt. 1 Statutu została podjęta jednogłośnie. Rada Nadzorcza NSM Sopot Dolny zatwierdza Projekt Planu Remontów pod względem rzeczowo-finansowym na 2019r. po szczegółowym przeanalizowaniu wszystkich pozycji w planie remontów.

Ad.3.

Członkowie Rady Nadzorczej zaakceptowali Plan Rzeczowo-Finansowy na 2019r. jednakże Pani Aneta Wasiłek zwróciła uwagę, że po raz kolejny Plan ten nie zawiera elementów związanych z poczynionymi oszczędnościami choćby w etatach i planie wynagradzania Zarządu. W styczniu 2019r. Komisja Rewizyjna Rady Nadzorczej będzie dokładnie badała strukturę zatrudnienia i wynagradzania pracowników Spółdzielni, w tym Zarządu. Po otrzymaniu informacji od Komisji Rewizyjnej członkowie Rady Nadzorczej będą przeprowadzali dalsze prace związane z tym, aby Zarząd był bardziej zmotywowany do poszukiwania przychodów i jednoczesnego cięcia kosztów.

Uchwała nr 20/2018. Działając na podstawie § 95 pkt. 1  Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zatwierdza na posiedzeniu Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny w dniu 17.12.2018r. Plan Rzeczowo-Finansowy na 2019r. Za uchwałą oddano 8 głosów, przeciw 1 głos.

Ad.4.

Działając na podstawie § 95 pkt. 14  Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny podjęła na posiedzeniu Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny w dniu 17.12.2018r. uchwałę      nr 21/2018. W uchwale zatwierdzono zmianę stawki eksploatacyjnej dla lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni z 1,73 zł/m2 na 1,78 zł/m2 oraz zmianę stawki eksploatacyjnej dla lokali użytkowych (na ograniczonych prawach rzeczowych, własnościowe prawo do lokalu) z 8,10 zł/m2 na 8,15 zł/m2. Za uchwałą oddano 7 głosów, 2 głosy wstrzymały się.

Ad.5.

W sprawach bieżących wniesionych przez członków Rady Nadzorczej Pani Aleksandra Karaszewska poruszyła temat wynajmu lokali użytkowych od NSM Sopot Dolny przez członków lub potencjalnych członków organów Spółdzielni. Zgodnie z § 107 pkt. 3 Statutu Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu nie mogą zajmować się interesami konkurencyjnymi wobec Spółdzielni, a w szczególności wynajmować oni sami lub ich małżonkowie od Spółdzielni lokale użytkowe. W przypadku naruszenia przez członka Rady Nadzorczej zakazu konkurencji – Rada Nadzorcza może podjąć uchwałę o zawieszeniu członka tego organu w pełnieniu czynności, a najbliższe zebranie Walnego Zgromadzenia rozstrzyga o uchyleniu, zawieszeniu bądź odwołaniu zawieszonego członka Rady.
Zważywszy na fakt, że w obecnej sytuacji najmu lokali użytkowych przez Spółdzielnię gdzie nie występuje pełne wynajęcie, w tym od ponad pół roku, i nie ma chętnych na wynajem niezasadne jest z punktu ekonomicznego, aby członek lub potencjalny członek Rady Nadzorczej nie mógł wynająć lokalu od Spółdzielni na zasadach rynkowych. Zważywszy na ekonomiczne aspekty Spółdzielni, członkowie Rady Nadzorczej przychylnie wypowiedzieli się w zakresie takiego rozwiązania. Zgłoszono również, aby na najbliższym Walnym Zgromadzeniu podjęto uchwałę dotyczącą usunięcia ww. zapisu ze Statutu.
Pan Lucjan Brudzyński zgłosił wniosek, aby w kwestii tej wypowiedział się Radca Prawny Spółdzielni. W związku z powyższym Rada Nadzorcza zwraca się do Zarządu z prośbą o wydanie przez Radcę Prawnego opinii, czy zapis zawarty w § 107 ust.3, a w szczególności w pkt.3 nie narusza równych praw należnych członkom spółdzielni. Ponadto, czy do czasu wykreślenia przez najbliższe Walne Zgromadzenie zapisu zawartego w pkt. 3 Rada Nadzorcza może w formie uchwały wyrazić członkowi Rady Nadzorczej zgodę na wynajem lokalu użytkowego lub części wspólnych w nieruchomości mieszkalnej?.

Na tym przewodniczący Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie.

Protokół nr 8/2018/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 03-12-2018r.

Obecni:

Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny

Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił porządek posiedzenia:

1.Przyjęcie protokołu nr 7/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 05.11.2018r.

2.Informacja Zarządu NSM Sopot Dolny o stopniu realizacji wniosków zgłoszonych w czasie Walnego Zgromadzenia w 2018r.

3.Sprawozdanie z posiedzenia Komisji Rewizyjnej do założeń Planu Rzeczowo-Finansowego na  2019r.

4.Sprawozdanie Komisji GZM do projektu planu remontów na 2019r.

5.Sprawozdanie z posiedzenia Komisji Organizacyjno-Samorządowej.

6.Sprawy bieżące wniesione przez Przewodniczącego RN, członków RN oraz Zarząd.

7.Podsumowanie działalności organów Spółdzielni w mijającym roku.

8.Podjęcie uchwały 17/2018 z dnia 03.12.2018

9.Podjęcie uchwały 18/2018 z dnia 03.12.2018

Ad.1.

Protokół nr 7/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 05.11.2018 przyjęto jednogłośnie.

Ad.2.

Pan Piotr Łukawski zaprosił Zarząd, aby ten poinformował o działaniach w zakresie realizacji wniosków zgłoszonych w czasie Walnego Zgromadzeniach w 2018r. Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się w dniu 26.11.2018r. nie został złożony żaden wniosek do Komisji Wnioskowej natomiast na Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się w dniu 25.06.2018r. zostały złożone trzy wnioski do Komisji Wnioskowej. Wnioski te dotyczyły:
– przeprowadzenia Walnego Zgromadzenia w sali wyposażonej w odpowiednie nagłośnienie i godne warunki do wielogodzinnych obrad Walnego Zgromadzenia,
– modernizacji strony internetowej NSM Sopot Dolny tak, aby strona ta była bardziej czytelna, interaktywna oraz zawierała wszystkie istotne materiały związane z działalnością spółdzielni,
– przekazania 20% dochodów z najmu lokali użytkowych na remont pawilonów handlowych, dróg osiedlowych, miejsc parkingowych, infrastruktury podziemnej, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Prezes Stanisław Łupiński poinformował, że rozpatrywane są inne sale do przeprowadzenia Walnego Zgromadzenia na przełomie maja-czerwca 2019r. oraz, że obecnie trwają prace nad modernizacją strony, nanoszone są poprawki jednakże w opinii Rady Nadzorczej strona nadal nie jest czytelna i nie jest przystosowana do urządzeń mobilnych, w szczególności do smartphone’ów.
Prezes poinformował, że szczegółowe odpowiedzi na wnioski w tym wniosek dotyczący podziału dochodów z najmu lokali użytkowych zostaną przekazane na Walnym Zgromadzeniu.

Ad.3.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Lucjan Brudzyński przedstawił protokół z posiedzenia Komisji Rewizyjnej NSM Sopot Dolny, które odbyło się w dniu 30.11.2018r. w obecności Prezesa Zarządu Stanisława Łupińskiego oraz Głównej Księgowej Pani Elżbiety Dymarkowskiej. Na posiedzeniu Komisji była omawiana analiza regulacji finansowo-gospodarczych Spółdzielni, ocena stanu finansowo-gospodarczego Spółdzielni oraz analiza założeń do Planu Rzeczowo-Finansowego na 2019r. Na wniosek Komisji, Komisja zapoznała się z całością przedstawionego materiału przedłożonego przez Prezesa i Księgową oraz ustaliła, że zasady rachunkowości stosowane są w NSM Sopot Dolny w sposób prawidłowy i rzetelny. Jednocześnie uzyskano informację o oprogramowaniu księgowym i kadrowo-płacowym stosowanym w NSM Sopot Dolny, które w obecnym kształcie w pełni odpowiada na potrzeby Spółdzielni.
Przedstawione dokumenty w sposób rzetelny, jasny i zrozumiały przedstawiają sytuację finansową NSM Sopot Dolny. Analiza dokumentów finansowych oraz rozmowa z Prezesem Zarządu oraz Główną Księgową Spółdzielni wykazała, że NSM Sopot Dolny po upływie trzech pierwszych kwartałów 2018r. posiada stabilną sytuację finansową a stan środków pieniężnych na rachunku gwarantuje pełną płynność krótką. W związku z utrzymywaniem wysokiego stanu środków pieniężnych konieczne jest przeprowadzenie dodatkowej analizy wskaźnikowej w zakresie ewentualnego występowania nadpłynności.
Przedstawione Założenia do Planu Rzeczowo-Finansowego na 2019r. w sposób precyzyjny i wystarczający przedstawiają zamierzenia Zarządu NSM Sopot Dolny w zakresie realizacji działalności podstawowej, remontowej i inwestycyjnej w NSM Sopot Dolny. W toku dyskusji z Prezesem Zarządu i Główną Księgową Spółdzielni, Komisja Rewizyjna uzyskała informację i przyjęła wyjaśnienia w zakresie wykorzystania środków pochodzących z czynszu lokali użytkowych na cele wyrównania stawek eksploatacyjnych lokali mieszkalnych. Wskazano, że na dzień 30.11.2018r. pełna stawka eksploatacyjna winna wynosić 1,80 zł/m2 powierzchni mieszkalnej.
Komisja Rewizyjna zawnioskowała o:
– przeprowadzanie przez Zarząd NSM Sopot Dolny przeglądu „Dokumentacji stosowanych zasad rachunkowości w NSM Sopot Dolny zatwierdzoną przez Zarząd w dniu 10.01.2014r. z mocą obowiązującą od 01.01.2014r.” pod względem jej adekwatności, wystarczalności i precyzji oraz dokonanie jej aktualizacji,
– przedstawienie przez Zarząd NSM Sopot Dolny projektu urealnienia opłaty eksploatacyjnej w ten sposób, aby w precyzyjnie określonym terminie osiągnąć stan korelacji kosztów lokali mieszkalnych z wartością wpływów z tytułu wnoszenia opłaty stawki eksploatacyjnej przez mieszkańców NSM Sopot Dolny z uwzględnieniem stanu zamożności członków Spółdzielni (stopniowe wprowadzanie zmian),
– sporządzenie zestawienia kosztów i stawki (opłaty) eksploatacyjnej dla każdego budynku mieszkalnego do 15.02.2019r.,
– wprowadzenie przez Zarząd NSM Sopot Dolny regulacji zapewniającej uwzględnienie głosu mieszkańców każdego budynku w zakresie wysokości i przeznaczenia funduszu remontowego z wykorzystaniem Komitetów Domowych,
– przeprowadzenie przez Zarząd Spółdzielni analizy ewentualnej nadpłynności w NSM Sopot Dolny,
– przeanalizowania kosztów centrali Spółdzielni- kosztów ogólnych.

Ad.4.

Przewodniczący Komisji GZM Pan Marian Jasiński omówił protokół z posiedzenia w/w Komisji, które odbyło się wraz z Zarządem NSM Sopot Dolny w dniu 28.11.2018 r. w sprawie projektu planu remontów na 2019r. Projekt opisuje zakres rzeczowy i finansowy planowanych robót do realizacji w 2019r. na każdym z obiektów administrowanych przez Zarząd NSM Sopot Dolny. Projekt analizowano pod względem zgodności prac remontowych z regulaminem Komisji GZM NSM Sopot Dolny, przetargów, wykonawców i wyceny planowanej inwestycji, w tym kontraktów kupieckich oraz kontynuacji i stanu zaawansowania prowadzonych prac remontowych.
Planowane remonty w 2019r. częściowo wykonano w 2018r. z odroczoną płatnością w 2019r. Część prac remontowo-budowlanych wymaga akceptacji Rady Nadzorczej. Do akceptacji przez Radą Nadzorczą przedstawiono plan:
– wykonania parkingu dla samochodów osobowych przy Alei Niepodległości 698, 708, 710 w Sopocie gdzie Urząd Miasta w Sopocie wydał pozwolenie na budowę,
– wymiany dźwigów osobowych w budynkach na ulicy Marynarzy 1 oraz Kazimierza Wielkiego 7 w Sopocie przez firmę Lift Service z kontraktem kupieckim na trzy roczne raty,
– kapitalnego remontu dachu na ulicy Poznańskiej 2 w Gdańsku.
Członkowie Rady Nadzorczej odroczyli na kolejny rok plan wykonania parkingu dla samochodów osobowych przy Alei Niepodległości 698, 708, 710 w Sopocie. Powodem odroczenia inwestycji jest konieczność przeprowadzenia remontu/wymiany całej, przestarzałej instalacji wodociągowej (zewnętrznej) znajdującej się w obrębie budynków przy  Alei Niepodległości 690-710, a w szczególności przy budynkach 698-710. Obecna instalacja wodna jest w tak złym stanie technicznym, w szczególności przy budynkach 708-710, że ulega częstym awariom, a koszty napraw ponosi NSM Sopot Dolny. Zły stan techniczny instalacji wodnej powoduje również problemy przy wykonywaniu prac remontowych przy budynkach gdzie rozstawienie rusztowań czy wjazd ciężkiego sprzętu powoduje osuwanie się ziemi i awarie obecnej instalacji wodnej. Nowa instalacja wodociągowa musi być przeprowadzona na terenie, na którym są parkingi. Wykonanie parkingu bez wykonania nowej instalacji wodnej jest niezasadne z punktu ekonomicznego i organizacyjnego. Ponownie kładziono nacisk na to, aby remonty były przeprowadzone z głową, porządnie i rzetelnie, tak, aby nie wykonywać dwa razy tej samej pracy i ponosić podwójnie koszty.

Poproszono Komisję GZM o możliwość wstępnego oszacowania przez Zarząd kosztów wymiany instalacji wodnej przy Alei Niepodległości 690-710, w szczególności przy budynkach gdzie są największe awarie i związane z tym zagrożenia.
W kwestii wymiany dźwigów osobowych w budynkach na ulicy Marynarzy 1 oraz Kazimierza Wielkiego 7 w Sopocie Komisja GZM rekomenduje wymianę dźwigów osobowych w 2019r. Obecne dźwigi są przestarzałe, ponad 40-letnie, a koszty eksploatacji tych dźwigów są co raz większe. Resurs dla dźwigów osobowych w UE to 20 lat. Ze względu na niską zdolność płatniczą spłaty kredytu kupieckiego w/w budynków ostateczna decyzja zostanie podjęta na kolejnym spotkaniu Rady Nadzorczej w dniu 17.12.2018r.
W kwestii kapitalnego remontu dachu przy ulicy Poznańskiej 2 w Gdańsku Komisja GZM poinformowała, że wymagana jest dodatkowa ekspertyza, którą zajmuje się Zarząd. Remont dachu zostanie z dużym prawdopodobieństwem przeprowadzony.
Przedstawiony projekt planu remontów na 2019r. realistycznie oddaje niezbędne potrzeby remontowe w ramach przewidywanych środków z funduszu remontowego gdzie w Planie Rzeczowo-Finansowym na 2019r. przewidziano przychody funduszu remontowego w kwocie 1 825 240,00 zł, a wydatki na remonty w kwocie 1 750 000,00 zł.

 Ad.5.

Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej Pani Krystyna Bonarska przedstawiła protokół z posiedzenia Komisji. Tematem posiedzenia była analiza zadłużenia lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży w okresie 31.12.2017-30.06.2018. Wg stanu na dzień 30.06.2018r. zaległości ogółem stanowiły 4,81% rocznego wymiaru opłat natomiast na poszczególnych działalnościach kształtowały się następująco:
– lokale mieszkalne 5,22%
– lokale użytkowe 3,85%
– garaże 0,96%
W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego nastąpił niewielki wzrost zadłużenia na lokalach mieszkalnych  o 0,77% natomiast na lokalach użytkowych nastąpił spadek o 0,46%.
Największym problemem są długoterminowe zadłużenia lokatorów sięgające 3 miesiące i więcej. Na czterdziestu lokatorów z zaległościami dziesięcioro zalega notorycznie. Stałym elementem wpływającym na wysokość zadłużenia są przeciągające się sprawy sądowe dotyczące działu spadków. W przypadku lokali użytkowych występujące zadłużenie spowodowane jest wyłącznie nieterminowym wnoszeniem opłat z tytułu najmu.
Zarząd rozpatrując wnioski dłużników do każdej sprawy podchodzi indywidualnie, uwzględniając sytuacje losowe związane min. z utratą pracy, długotrwałą chorobą. Dla uświadomienia skali zadłużenia a zarazem zwrócenia uwagi opinii społecznej na istniejący problem umieszcza się na tablicach ogłoszeń informacje o kwocie zadłużenia przypadającej na budynek. Gdy procedury wewnętrzne zawodzą pozostaje przewleka droga sądowa.
Niekorzystne zmiany w zakresie ściągalności wierzytelności od dłużnika wprowadziła znowelizowana Ustawa o Spółdzielniach Mieszkaniowych z 20.07.2017r. zgodnie, z którą Spółdzielnia nie może własnym działaniem wykluczyć z grona członków spółdzielni osoby, które zalegają w opłatach za mieszkanie do 6 miesięcy.
Komisja Organizacyjno-Samorządowa oraz pozostali członkowie Rady Nadzorczej zawnioskowali o szczegółowe przeprowadzenie przez Zarząd analizy każdego przypadku niewnoszenia w terminie opłat oraz podjęcie skutecznych działań w tym zakresie, np. zastosowanie w umowie najmu lokalu klauzul zabezpieczających Spółdzielnię przed nieterminowym wnoszeniem opłat w postaci przykładowo gwarancji ubezpieczeniowej.

Ad.6.

Pan Piotr Łukawski przedstawił prośbę Komitetu Domowego Mieszkańców o zwiększenie odpisu na fundusz remontowy dla budynku przy Alei Niepodległości 692 w Sopocie. Zwiększony odpis przeznaczony będzie na sfinansowanie kosztów związanych z remontem balkonów w 2019r.
Poruszono temat przeanalizowania elementów wynagrodzenia Zarządu (część stała i część zmienna wynagrodzenia), zastanowienia się jakie części zmienne wynagrodzenia powinny być wypłacane oraz za jakie czynności, np. nagrody są wypłacane za szczególne osiągnięcia. Zgodnie stwierdzono, że Zarząd powinien być dobrze wynagradzany, ale za dobrze wykonaną pracę.
Omawiano również temat inwestycji w pasie pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości. Zobowiązano Zarząd, aby podjął czynności w zakresie przeprowadzenia inwestycji w pasie lokali handlowych przy Alei Niepodległości, sprawdził czy da się przeprowadzić inwestycję, jaką inwestycję, co można zbudować, czego nie można, jaki dana inwestycja może mieć charakter: usługowy, mieszkalny, czy można parking podziemny zrobić itp. oraz jakie są pomysły na ewentualnie przyszłą inwestycję. Zobowiązano również Zarząd do zajęcia się tematem wymiany instalacji wodnej przy Alei Niepodległości 690-710.

Ad.7.

Przewodniczący Pan Piotr Łukawski podsumowując działalność Zarządu oraz nowo wybranej  Rady Nadzorczej za drugie półrocze 2018r. wyraził pozytywną opinię o pracy Rady Nadzorczej i współpracy z Zarządem. Rada Nadzorcza spotkała się siedmiokrotnie, obradowała nad szeregiem spraw mających istotne znaczenie dla Spółdzielni i podjęła łącznie 10 uchwał. Wykonując swoje obowiązki Rada Nadzorcza pozyskiwała informacje konieczne do ich wykonywania z dokumentów, informacji i wyjaśnień przedstawianych przez Zarząd.  Dokumentacja przedstawiana przez Zarząd była pełna i prawidłowo sporządzona. Współpraca z Zarządem przebiegała bez zakłóceń.

Ad.8.

Uchwała nr 17/2018  Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny z dnia 03.12.2018r., zgodnie z § 95 pkt. 14 Statutu została podjęta jednogłośnie. Rada Nadzorcza NSM Sopot Dolny uchwala zwiększenie odpisu na fundusz remontowy o 0,20 zł/m2  dla budynku przy Alei Niepodległości 692 w Sopocie od dnia 01.01.2019r.

Ad.9.

Działając na podstawie § 95 pkt. 1  Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny podjęła na posiedzeniu Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny w dniu 03.12.2018r. uchwałę nr 18/2018. W uchwale zatwierdzono Założenia do Planu Rzeczowo-Finansowego na 2019r. opracowanego na bazie rzeczywistego wykonania kosztów i przychodów za 9 miesięcy 2018r. oraz wyliczonego na tej podstawie prognozowanego wykonania do końca 2018r. Za uchwałą oddano 8 głosów, wstrzymał się 1 głos.

Na tym przewodniczący Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie.

Protokół nr 7/2018/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 05-11-2018r.

Obecni:

  1. Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
  2. Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
  3. Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
  4. Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
  5. Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
  6. Irena Ellward – Członek Komisji GZM
  7. Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
  8. Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Nieobecny usprawiedliwiony: Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska-Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska – Główna Księgowa

Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił plan prac:

  1. Przyjęcie protokołu nr 6/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 22.10.2018r.
  2. Sprawa wniesiona przez Panią Irenę Ellward w sprawie przebudowy pomieszczeń na hostel w pawilonie handlowym przy Alei Niepodległości 702 po dawnej firmie Danex.
  3. Założenia do Planu Rzeczowo-Finansowego na 2019 rok.
  4. Sprawy bieżące wniesione przez członków RN oraz Zarząd.

Ad.1.

Protokół nr 6/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 22.10.2018 przyjęto 7 głosami – za, 1 głos – wstrzymujący się.

Ad.2.

Pani Irena Ellward poinformowała oficjalnie członków Rady Nadzorczej i Zarząd w sprawie pisma jakie otrzymała od Radcy Prawnego Michała Dytkowskiego reprezentującego Pana Jakuba Zakrzewskiego i Panią Żanetę Ptasińską-wspólników spółki cywilnej Box Hostel Sopot w sprawie przebudowy pomieszczeń na hostel w pawilonie handlowym przy Alei Niepodległości 702.
Pani Irena Ellward odpowiedziała na pismo do Radcy Prawnego jednakże poprosiła członków Rady Nadzorczej i Zarząd o pomoc w przyszłości gdyby okazało się, że Radca Prawny reprezentujący inwestora Box Hostel Sopot s.c. nadal będzie w pismach stosował niesprawdzone i nieprawdziwe informacje oraz nie będzie przestrzegał Kodeksu Etyki Radcy Prawnego.
Pani Zofia Orłowska-Syc – Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny poinformowała, że Zarząd jako przedstawiciel Spółdzielni NSM Sopot Dolny cały czas uczestniczy w postępowaniu jakie toczy się w sprawie inwestorów hostelu, którzy złożyli wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla ww. inwestycji. Pani Zofia  Orłowska-Syc poinformowała, że decyzją Prezydenta Miasta Sopotu z dnia 15.10.2018 zostało umorzone postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na przebudowie wraz ze zmianą sposobu użytkowania na dom wycieczkowy lokalu w części budynku usługowego położonego w Sopocie przy Al. Niepodległości 702.

 Ad.3.
Omówiono częściowo Założenia do Planu Rzeczowo-Finansowego na 2019 rok. Z racji tego, że większość członków Rady Nadzorczej otrzymała analizę na posiedzeniu Radny Nadzorczej nie miała możliwości zapoznania się z materiałem. Szczegółowo dokument będzie omawiany na kolejnym spotkaniu Rady Nadzorczej po zapoznaniu się z dokumentem przez wszystkich członków Rady Nadzorczej.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Lucjan Brudzyński poinformował, że nie znajduje do Planu Rzeczowo-Finansowego na rok 2019 szczególnie niebezpiecznych zapisów i zagrożeń.
Pan Lucja Brudzyński-Przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz Pan Tadeusz Kempiński-Członek Komisji Rewizyjnej szczególną uwagę poświęcili stawce eksploatacyjnej podstawowej za lokale mieszkalne i użytkowe oraz zastanawiano się w jaki sposób można dojść do stawki eksploatacyjnej rzeczywistej bez dofinansowania jej z pożytków jakie płyną z lokali użytkowych (obecnie lokale mieszkalne są dofinansowane/wspierane pożytkami z lokali użytkowych w wysokości od 45 gr do 78 gr w zależności od budynku mieszkalnego). Poproszono Zarząd o przedstawienie kilku opcji zwiększania stawki aż do otrzymania kwoty stawki  rzeczywistej.
Pan Lucjan Brudzyński poruszył również temat wynagrodzeń w zakresie ustalania reguł wzrostu wynagrodzeń. W Założeniach do Planu Rzeczowo-Finansowego na 2019 rok założono 4% wzrost wynagrodzeń gdzie przy uwzględnieniu inflacji na poziomie 2,3% daje to realny wzrost płac na poziomie 1,7%. Poproszono Zarząd o przedstawienie zasad/regulaminu wynagradzania pracowników oraz zastanowienie się czy nie lepszym sposobem byłoby, aby wzrost wynagrodzeń był w odniesieniu np. do średniej krajowej sektora przedsiębiorstw lub do najniższej krajowej bądź jeszcze inna forma ustalania wzrostu wynagrodzeń.
Poinformowano Zarząd, że członkowie Rady Nadzorczej nie ingerują w wysokość wynagrodzenia poszczególnych pracowników ani też nie są zainteresowani ile dana osoba zarabia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia, jego negocjowanie z pracownikiem i kandydatem na pracownika leży w kompetencji Zarządu.
Poruszono również temat funduszu remontowego i planu remontów. Ustalono, że komitety domowe, w porozumieniu z pozostałymi mieszkańcami danego budynku, zgłaszają co mieszkańcy danego budynku chcieliby mieć remontowane w pierwszej kolejności. W sytuacji gdy istnieje ryzyko zagrożenia i niebezpieczeństwa spowodowanego złym stanem technicznym danego elementu budynku remont tej części budynku przeprowadzany jest w pierwszej kolejności niezależnie od priorytetów jakie wniosły komitety domowe. Prezes Stanisław Łupiński przypomniał, że za stan techniczny budynków odpowiada Zarząd i on jest odpowiedzialny za remonty i bezpieczeństwo.
Stwierdzono, że Zarząd musi słuchać głosów mieszkańców i brać pod uwagę to co mieszkańcy chcieliby mieć remontowane w pierwszej kolejności, a gdy saldo na funduszu remontowym jest ujemne to przedstawienie mieszkańcom kosztów danej inwestycji oraz symulacji/rozwiązań co mają zrobić, o ile podnieść składkę na fundusz remontowy, aby jak najszybciej uzbierać środki na remont. Kładziono również nacisk na to, aby remonty były przeprowadzone z głową, porządnie i rzetelnie, tak, aby nie wykonywać dwa razy tej samej pracy i ponosić podwójnie koszty.
Pani Zofia Orłowska-Syc poinformowała, że nowo zatrudniony pracownik-majster posiada uprawnienia do sporządzania kosztorysów. Zarząd zapewnił, że nie będzie dodatkowych kosztów z tytułu zlecenia prac do firm zewnętrznych, które posiadają uprawnienia budowlane ponieważ wszelkie remonty odbywają się na zasadzie zgłoszenia gdzie nie jest wymagane, aby majster posiadał uprawnienia budowlane.

Ad.4.
Pan Lucjan Brudzyński odczytał wniosek niepełnosprawnego mieszkańca Spółdzielni kierowany do Prezesa NSM Sopot Dolny w sprawie pomocy przy wykonaniu konstrukcji lub zamontowaniu urządzenia przy schodach, które umożliwiłoby mieszkance Spółdzielni samodzielne dotarcie do windy i wyjście z domu. Mieszkanka mieszka na półpiętrze gdzie do windy musi zejść schodami.
Poproszono Zarząd, aby rozpatrzył prośbę mieszkańca w ramach likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej i pomyślał nad rozwiązaniami jakie można zastosować na schodach oraz kosztami z tym związanymi.
Pani Elżbieta Dymarkowska – Główna Księgowa przedstawiła stan środków pieniężnych na 30.09.2018r. wraz z oprocentowaniem na rachunku bieżącym i lokacie.

Na tym przewodniczący Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie.

Protokół nr 6/2018/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 22-10-2018r.

 Obecni:

Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Nieobecny usprawiedliwiony: Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny

Zaproszeni goście:
Marek Grabowski – Radca Prawny

Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił plan prac:

  1. Przyjęcie protokołu nr 5/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 01.10.2018r.
  2. Analiza i prace nad projektem Statutu NSM Sopot Dolny z dnia 28.05.2018.
  3. Uwagi zgłoszone przez członków Rady Nadzorczej do Radcy Prawnego i Zarządu w sprawie projektu Statutu NSM Sopot Dolny z dnia 28.05.2018.
  4. Podjęcie uchwały 16/2018 z dnia 22.10.2018.

Ad.1

Protokół nr 5/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 01.10.2018 przyjęto jednogłośnie.

Ad.2

Całe posiedzenie Rady Nadzorczej w dniu 22.10.2018 poświęcone było analizie i pracom nad projektem Statutu NSM Sopot Dolny z dnia 28.05.2018.
Analizowano po kolei projekt Statutu od paragrafu 1 do 93 ze szczególnym zwróceniem uwagi na zmiany jakie zostały naniesione w stosunku do obecnie obowiązującego Statutu. Zmiany te podyktowane są nową Ustawą o Spółdzielniach z 20.07.2017r., która weszła w życie 09.09.2017r.
Przede wszystkim zwrócono uwagę na paragrafy: 3, 6, 7, 10, 13, 14, 26, 28, 43, 49, 56, 65, 67, 72, 74, 75, 82.

Ad.3

Pan Piotr Łukawski zaprosił Zarząd wraz z Radcą Prawnym celem przedstawienia, omówienia i wyjaśnienia przez Radcę Prawnego paragrafów i punktów z projektu Statutu, które budziły wątpliwości.
Pan Stanisław Łupiński omówił również z członkami Rady Nadzorczej i Radcą Prawnym paragraf 55 oraz 91.
Zwrócono się do Radcy Prawego, aby nanosząc poprawki do Statutu poprawił błędy literowe, formalne i usystematyzował punkty w paragrafach.
Statut, po wprowadzeniu zgłoszonych uwag, zostanie przedstawiony do zatwierdzenia na Walnym Zgromadzeniu. Otrzymano informację od Prezesa Zarządu, że Walne Zgromadzenie jest przewidziane w dniu 26.11.2018 na godz. 17:00 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Sopocie przy Aleja Niepodległości 751.

Ad.4.

Członkowie Rady Nadzorczej podjęli jednogłośnie uchwałę 16/2018 w sprawie przyjęcia Regulaminu parkowania pojazdów na terenie NSM Sopot Dolny w Sopocie przy Al. Niepodległości 702.
Wzór regulaminu parkowania pojazdów na terenie NSM Sopot Dolny przy Al. Niepodległości 702 został odczytany przez Pana Piotra Łukawskiego na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 01.10.2018.

Na tym przewodniczący Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie.

Protokół nr 5/2018/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 01-10-2018r.

Obecni:

  1. Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
  2. Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
  3. Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
  4. Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
  5. Irena Ellward – Członek Komisji GZM
  6. Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
  7. Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
  8. Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Nieobecny usprawiedliwiony: Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny

Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił plan prac:

1.Przyjęcie protokołu nr 4/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 10.09.2018r.

2.Wysłuchanie stanowiska zarządu NSM Sopot Dolny w sprawie wskazanych przez Radę Nadzorczą problemów spółdzielni:
a) stanowisko Zarządu w sprawie poszukiwania majstra-kosztorysanta
b) informacja Zarządu w sprawie miejsc parkingowych
c) przedstawienie przez Zarząd warunków umowy na montaż ciepłej wody
d) ustalenie wstępnego przedziału czasowego na zorganizowanie Walnego Zgromadzenia celem podjęcia uchwały nad zmianą statutu spółdzielni NSM Sopot Dolny.
e) omówienie analizy finansowo-ekonomicznej za I półrocze 2018 przedstawionej przez Zarząd.
3.Sprawy bieżące wniesione przez Przewodniczącego RN, członków RN oraz zarząd.

Ad.1

Protokół nr 4/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 10.09.2018 przyjęto jednogłośnie.

Ad.2

Pan Piotr Łukawski zaprosił Zarząd, aby ten poinformował o działaniach w zakresie poszukiwania pracownika na stanowisko majster-kosztorysant, miejsc parkingowych przy Alei Niepodległości 690-712, przedstawienia warunków umowy na montaż ciepłej wody przy Alei Niepodległości 694 oraz terminu zorganizowania Walnego Zgromadzenia członków spółdzielni.

a) W odpowiedzi na uchwałę 12/2018 podjętą w dniu 10.09.2018 na posiedzeniu Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny, w której zobligowano Zarząd do zintensyfikowanego poszukania pracownika na stanowisko majster-kosztorysant wraz z zaraportowaniem do Rady Nadzorczej działań jakie zostały podjęte w tym zakresie, Zarząd skierował pismo-raport do Rady Nadzorczej przedstawiające zakres prac jaki został podjęty przy poszukiwaniu pracownika na to stanowisko.
Jednocześnie Prezes Zarządu przekazał bardzo dobrą informację, że od 01.11.2018 rozpocznie prace na rzecz NSM Sopot Dolny nowo zatrudniony majster-inspektor. Również od 01.11.2018 rozpocznie prace na rzecz NSM Sopot Dolny nowo zatrudniony konserwator-instalator w miejsce obecnego pracownika (hydraulika). Obecnie zatrudniony hydraulik będzie świadczył prace na rzecz spółdzielni tylko do końca października 2018 r.
Członkowie RN nadmienili, że doskonale zdają sobie sprawę z tego jaka obecnie jest sytuacja na rynku pracy. Rekordowo niski poziom bezrobocia powoduje, że na rynku pracy występuje ekstremalnie niska podaż wykwalifikowanych pracowników co generuje ogromny problem dla pracodawców ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Niemniej jednak informacja przekazana przez Prezesa o zatrudnieniu nowych pracowników wzbudziła w obecnych na posiedzeniu pozytywne emocje.

b) Pan Piotr Łukawski odczytał wzór aneksu do umowy między NSM Sopot Dolny a hostelem w części dotyczącej najmu parkingu przez hostel przy Al. Niepodległości 712.
Udało się dojść do porozumienia z hostelem w sprawie miejsc parkingowych. Aneks zostanie zawarty na okres 12 miesięcy z możliwością przedłużenia najmu miejsc postojowym po tym okresie.
Pan Piotr Łukawski również przeczytał wzór regulaminu parkowania pojazdów na terenie NSM Sopot Dolny przy Al. Niepodległości 702.
Otrzymano informacje od Zarządu, że w przeciągu tygodnia powinny być wykonane wszystkie tablice informacyjne w zakresie parkowania oraz powinny być dopięte wszystkie sprawy z Zarządem Dróg i Zieleni zatem są bardzo duże szanse, aby regulamin zaczął obowiązywać od 01.11.2018. Ustalono, że na kolejnym posiedzeniu Rady Nadzorczej zostanie podjęta uchwała w sprawie przyjęcia regulaminu parkowania oraz zostanie ustalona ostateczna data obowiązywania regulaminu.
c) Pani Zofia Orłowska-Syc przedstawiła warunki umowy między NSM Sopot Dolny a wykonawcą na montaż ciepłej wody przy Alei Niepodległości 694. Wstępny kosztorys prac to 169413,48 brutto bez kosztów wykończenia. Całkowity koszt może być w okolicy 180000 brutto. Uzgodniono z wykonawcą, że I rata zostanie zapłacona do końca pierwszego kwartału 2019 r. natomiast II rata do końca trzeciego kwartału 2020 r. Ponownie przeanalizowano zdolność płatniczą budynku przy Al. Niepodległości 694 i stwierdzono, że roczny odpis na fundusz remontowy z tego budynku pozwala na spłatę inwestycji w ciągu 2 lat. Członkowie Rady Nadzorczej jednogłośnie zaakceptowali warunki umowy.
Zarząd poinformował również, że po Nowym Roku od 06.01.2019 GPEC rozpocznie w budynku na Berka-Joselewicza montaż instalacji węzła cieplnego dla celów c.w.
d) Członkowie Rady Nadzorczej w porozumieniu z Zarządem ustalili, że wstępnie najbardziej optymalnym przedziałem czasowym na zorganizowanie Walnego Zgromadzenia celem podjęcia uchwały nad zmianą statutu spółdzielni NSM Sopot Dolny będzie ostatni tydzień listopada. Poproszono Zarząd, aby miejsce przeprowadzenia Walnego Zgromadzenia było na auli/sali konferencyjnej z bardzo dobrym nagłośnieniem i warunkami do przeprowadzenia zgromadzenia oraz w miejscu bardzo dobrze skomunikowanym, aby członkowie spółdzielni nie mieli problemów z dotarciem na miejsce.
e) Omówiono analizę finansowo-ekonomiczną za I półrocze 2018 przedstawioną przez Zarząd (analizę otrzymali wszyscy członkowie Rady Nadzorczej). Pan Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej szczególną uwagę poświęcił stawce eksploatacyjnej podstawowej za lokale mieszkalne i użytkowe oraz zadał pytanie do Zarządu czy stawka ta będzie zwiększana.
Pani Aneta Wasiłek podała przykład innych spółdzielni gdzie udało się obniżyć stawkę eksploatacyjną a nie ją podwyższać. Jednakże Prezes Zarządu Stanisław Łupiński odpowiedział, że nie znamy struktury tej spółdzielni, jej rezerw oraz inny pożytków, z których może być finansowana ta przykładowa spółdzielnia.
Prezes Stanisław Łupiński przypomniał, że wzrost stawki eksploatacyjnej spowodowany był zmianą Ustawy o Spółdzielniach z 20.07.2017r., która weszła w życie 09.09.2017r. Wynikało to z faktu obligatoryjnego członkostwa osób, którzy posiadali spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu, względnie fakultatywnie dla osób, którzy posiadali prawo odrębnej własności. Nie będąc członkami osoby te ponosiły pełne koszty eksploatacji tj. 1,73 zł/m² podczas gdy członkowie spółdzielni 0,80 zł/m² gdyż byli beneficjentami pożytków z lokali użytkowych.
Dla osób, którzy zostali członkami, stawka eksploatacyjna uległa zmniejszeniu z 1,73 zł/m² do 1 zł/m². Operacja ta spowodowała konieczność zbilansowania deficytu, tj. zwiększenia stawki eksploatacyjnej z 0,80 zł/m² na 1 zł/m² od stycznia 2018 a od maja 2018. z 1,00 zł/m² na 1,20 zł/m².
Prezes Stanisław Łupiński nie odpowiedział na pytanie czy stawka będzie zwiększona, jednakże poinformował, że Zarząd jest w trakcie przygotowywania założeń do planu finansowo-ekonomicznego na 2019 r., które zostaną Radzie Nadzorczej przedstawione.

Ad.3

Członkowie Rady Nadzorczej jednogłośnie podjęli decyzję, że na każdy wniosek, który kierowany jest bezpośrednio do Rady Nadzorczej będzie udzielana odpowiedź w formie pisemnej.
Pan Piotr Łukawski odczytał wniosek skierowany do Pana Wieczesława Augustyniaka – Radnego m. Sopotu z okręgu nr 2 i do wiadomości Rady Nadzorczej oraz Zarządu NSM Sopot Dolny w imieniu niepełnosprawnego mieszkańca spółdzielni NSM Sopot Dolny w sprawie pomocy w przyznaniu schowka celem bezpiecznego przechowywania elektrycznego skutera. Otrzymano informację od Zarządu, że schowek ten został mieszkańcowi przyznany.
Pan Piotr Łukawski odczytał stanowisko członków spółdzielni NSM Sopot Dolny z dn. 07.09.2018 do protokołu nr 2/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny w dniu 23.07.2018.
Pomimo braku oczekiwań autorów pisma na odpowiedź, odpowiedź ta zostanie udzielona w formie pisemnej. Jednocześnie serdecznie dziękujemy na zwrócenie uwagi na poziom dyskusji, pozostajemy przy swoim zdaniu, mamy je odmienne, niemniej jednak postaramy się wsłuchać jeszcze głębiej w zdanie członków spółdzielni.
Pan Piotr Łukawski odczytał wniosek skierowany do Zarządu NSM Sopot Dolny i do wiadomości Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny przez P.H.U. Meble Sp. z o.o. gdzie Zarząd tej spółki wyraża sprzeciw w sprawie proponowanych rozwiązań montowania szlabanów. Sprawa jest nieaktualna ponieważ szlabany nie  na tą chwilę nie będą montowane. Poproszono, aby Zarząd NSM Sopot Dolny odpowiedział na pismo do Zarządu  P.H.U. Meble Sp. z o.o.
Pani Zofia Orłowska-Syc poinformowała również, iż otrzymała pismo ze Straży Miejskiej w sprawie pomocy w usunięciu z terenu parkingu, który znajduje się w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni samochodu osobowego, który jest od ponad roku nieużytkowany i w złym stanie technicznym. Straż Miejska jest w trakcie podejmowania kroków w tym zakresie.

Na tym przewodniczący Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie.

Protokół nr 4/2018/VI
z posiedzenia Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 10-09-2018r.

Obecni:
Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Nieobecny usprawiedliwiony: Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny

Zaproszeni goście:
Wieczesław Augustyniak – przewodniczący Rady Miasta Sopotu

Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej i przedstawił plan prac:

1.Przyjęcie protokołu nr 3/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 20.08.2018r.

2.Przyjęcie planu pracy Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny na II półrocze 2018r.

3.Wysłuchanie propozycji Wieczesława Augustyniaka w sprawie pisma skierowanego do mieszkańców spółdzielni odnośnie głosowania w Budżecie Obywatelskim Sopotu.

4.Wysłuchanie stanowiska zarządu NSM Sopot Dolny w sprawie wskazanych przez Radę Nadzorczą problemów spółdzielni.

5.Sprawy bieżące wniesione przez Przewodniczącego RN, członków RN oraz zarząd.

6.Podjęcie uchwały 12/2018  z dnia 10.09.2018.

7.Podjęcie uchwały 13/2018  z dnia 10.09.2018.

8.Podjęcie uchwały 14/2018  z dnia 10.09.2018.

9.Podjęcie uchwały 15/2018  z dnia 10.09.2018.

Ad.1

Protokół nr 3/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 20.08.2018 przyjęto jednogłośnie.

Ad.2

Pan Piotr Łukawski przedstawił opracowany przez Pana Lucjana Brudzyńskiego plan pracy – tematyka i terminarz posiedzeń Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny na II półrocze 2018r.
Plan pracy oraz terminy posiedzeń, po przeanalizowaniu przez członków Rady, zostały poddane niewielkiej korekcie. Przyjęto zaproponowany plan prac i skorygowane terminy posiedzeń przy założeniu, że w razie potrzeby i pojawiania się nowych tematów do omówienia plan oraz terminy będą poddawane korekcie.

Ad. 3.

Przewodniczący Pan Piotr Łukawski zaprosił i przedstawił członkom Rady Pana Wieczesława Augustyniaka – przewodniczącego Rady Miasta Sopotu.
Pan Wieczesław Augustyniak poinformował, że od 10.09.2018 do 24.09.2018 można głosować na projekty w Budżecie Obywatelskim miasta Sopotu oraz przedstawił propozycję pisma skierowaną do mieszkańców w sprawie Budżetu Obywatelskiego, aby oddawali głosy na projekt remontu chodników w ciągu pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości 700,702,712 (na karcie do głosowania jest to projekt nr 16 w okręgu nr II). Wzór pisma do mieszkańców został zaakceptowany przez członków Radny Nadzorczej. Poproszono, aby karta do głosowania oraz pismo – apel do mieszkańców zostały kolportowane do skrzynek pocztowych.
Właściciel sklepu meblowego nie wyraził zgody na partycypowanie w koszcie remontu chodnika zatem remont dotyczyłby tylko części należącej do NSM Sopot Dolny oraz dawnej firmy Danex.
Wstępnie koszt remontu chodnika to ok. 435 tys.zł przy wkładzie NSM Sopot Dolny 135 tys.zł.
Wywiązała się dyskusja na temat finansowania remontu ze strony NSM Sopot Dolny i pozyskania środków na ten cel. Z racji tego, że projekt ten ostatecznie może nie zwyciężyć ponieważ mieszkańcy Sopotu mogą zadecydować w głosowaniu inaczej ustalono, że poczekamy do zakończenia głosowania przez mieszkańców, zliczenia głosów i podania oficjalnej informacji przez Urząd Miasta Sopotu, który projekt z okręgu nr II zwyciężył i został ostatecznie przyjęty do realizacji przez miasto. Jeżeli projekt nr 16 zwycięży wtedy powrócimy do tematu finansowania remontu przez NSM Sopot Dolny.

Ad. 4.

Pan Piotr Łukawski zaprosił Zarząd, aby ten poinformował o działaniach w zakresie miejsc parkingowych przy Alei Niepodległości 690-712. Prezes Stanisław Łupiński przekazał bardzo dobre informacje w zakresie dojścia do porozumienia z hostelem w sprawie miejsc parkingowych.
Poinformował również, że ogłosił przetarg na projekt parkingu, który musi być wykonany przez architekta jednakże nie wpłynęła żadna oferta. Do dyspozycji NSM zostali dwaj architekci, którzy mogą zrobić projekt jednakże jeden rozważa wycofanie się z zrobienia projektu, a drugi zrobi projekt za opłatą 2500zł.

 Ad. 5.

Pan Marian Jasiński jako Przewodniczący Komisji GZM poinformował, że na kolejnym spotkaniu Rady Nadzorczej nie będzie mógł być obecny stąd też przygotował założenia i uwagi do pracy Komisji GZM NSM Sopot Dolny w VI kadencji na lata 2018-2021. Prace Komisji GZM odbywać się będą w cyklu rocznym i dotyczyć będą w szczególności uczestnictwa w opracowywaniu rocznych projektów remontów i udziału w przetargach na prace remontowe. Komisja będzie również ściśle współpracowała z Działem Technicznym NSM Sopot Dolny oraz Komitetami Domowymi. Pan Marian Jasiński zwrócił uwagę w piśmie na fakt, że istotnym stanowiskiem w Dziale Technicznym jest majster-kosztorysant, który posiada wiedzę o stanie obiektów i infrastruktury w Spółdzielni oraz dozoruje prowadzone prace remontowe i bierze udział w końcowych odbiorach. Stanowisko to nie jest obsadzone od listopada 2016r.
Wywiązała się dyskusja na temat obsadzenia stanowiska majstra-kosztorysanta oraz prac wykonywanych przez Dział Techniczny NSM Sopot Dolny. Została podjęta uchwała 12/2018 w sprawie obsadzenia stanowiska majstra-kosztorysanta (treść uchwały w punkcie 6).
Pani Aneta Wasiłek poprosiła o możliwość uzyskania informacji ze strony Zarządu NSM Sopot Dolny jakie są obowiązki i zakres działań Pani Zofii Orłowskiej – Syc- Z-cy Prezesa NSM Sopot Dolny, która zajmuje się pracami technicznymi w Spółdzielni. Otrzymała zgodę członków Rady Nadzorczej na uzyskanie karty stanowiskowej Pani Zofii Orłowskiej -Syc (5 osób głosowało za, 3 osoby wstrzymały się).
Pan Piotr Łukawski odczytał wniosek niepełnosprawnego mieszkańca Spółdzielni w sprawie przyznania schowka przy windzie celem bezpiecznego przechowywania elektrycznego skutera. Ustalono z Zarządem, że w najbliższą środę-czwartek zostanie sprawdzony stan i przynależność schowków oraz zostanie rozpatrzona prośba mieszkańca w ramach likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
Pan Piotr Łukawski odczytał wniosek mieszkańców budynku w Sopocie przy ul. Marynarzy 1 z prośbą o wymianę windy oraz bramy wjazdowej od strony ul. Kolejowej.
Sprawa mieszkańców budynku przy ul. Marynarzy 1 została przedyskutowana wraz ze sprawdzeniem salda na funduszu remontowym oraz możliwościami spłaty kredytu kupieckiego udzielonego przez inwestora na wymianę windy. Członkowie Rady Nadzorczej podjęli uchwałę 13/2018 w sprawie przedstawienia kosztorysu wymiany dźwigu osobowego w  Sopocie przy ul. Marynarzy 1 (treść uchwały w punkcie 7).
Pan Piotr Łukawski odczytał wniosek Komitetu Blokowego przy Alei Niepodległości 694 w sprawie podjęcia uchwały dotyczącej montażu ciepłej wody użytkowej w tym budynku wraz z włączeniem budynku do montażu ciepłej wody w 2018r. W miesiącu czerwcu 2018 udało się wynegocjować z wykonawcą odroczenie płatności. Szacowany koszt inwestycji to 180000zł gdzie pierwsza rata zostałaby zapłacona po roku natomiast druga rata po 2 latach od zakończenia inwestycji. Obecny roczny odpis na fundusz remontowy wynosi 92000zł co pozawala na spłatę inwestycji w ciągu 2 lat. Dzięki zgodzie wykonawcy na odroczone terminy płatności rat, inwestor  nie wymaga 30% wkładu wartości inwestycji, a taki wymóg widnieje w obowiązującym regulaminie rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi NSM Sopot Dolny.
Sprawa mieszkańców budynku przy Alei Niepodległości 694 została przedyskutowana wraz ze sprawdzeniem salda na funduszu remontowym oraz zdolnością płatniczą spłaty kredytu kupieckiego udzielonego przez inwestora na instalację ciepłej wody użytkowej.
Członkowie Rady Nadzorczej podjęli uchwałę 14/2018 w sprawie odstąpienia od wymogu posiadania 30% wartości inwestycji instalacji wraz z zobowiązaniem zarządu do przedstawienia kosztorysu wykonania prac (treść uchwały w punkcie 8).
Pan Piotr Łukawski przeczytał pismo skierowane przez Zarząd NSM Sopot Dolny do Straży Miejskiej Sopotu o pomoc w usunięciu z terenu parkingu, który znajduje się w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni samochodu osobowego, który jest od ponad roku nieużytkowany i w złym stanie technicznym, a brak powietrza w kołach uniemożliwia jego dopuszczenie do ruchu.

Ad. 6.

Uchwała nr 12/2018 Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny

Działając na podstawie § 95 pkt 4 Statutu Rada NSM Sopot Dolny podjęła na posiedzeniu Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny w dniu 10.09.2018r. uchwałę nr 12/2018.

Obligujemy zarząd do zintensyfikowanego poszukania pracownika na stanowisko majster-kosztorysant.
Termin: trzy miesiące od dnia podjęcia uchwały na zaraportowanie do Rady Nadzorczej działań jakie zostały podjęte w tym zakresie.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

 Ad. 7.

Uchwała nr 13/2018 Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny

Działając na podstawie § 95 pkt 5 Statutu Rada NSM Sopot Dolny podjęła na posiedzeniu Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny w dniu 10.09.2018r. uchwałę nr 13/2018.

Obligujemy zarząd do przedstawienia kosztorysu wymiany dźwigu osobowego w  Sopocie przy ul. Marynarzy 1 zgodnie z obowiązującym regulaminem rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi NSM Sopot Dolny oraz przedstawienia możliwości pozyskania kredytu kupieckiego na daną inwestycję i minimalnego podniesienia stawki odpisu na fundusz remontowy.
Termin: do 22.10.2018 na przedstawienie Radzie Nadzorczej kosztorysu oraz propozycji w zakresie kredytu kupieckiego i odpisu na fundusz remontowy.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

Ad. 8.

Działając na podstawie § 95 pkt 5 oraz 13 Statutu Rada NSM Sopot Dolny podjęła na posiedzeniu Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny w dniu 10.09.2018r. uchwałę nr 14/2018.

Rada Nadzorcza, zgodnie z obowiązującym regulaminem rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi NSM Sopot Dolny, odstępuje od wymogu posiadania 30% wartości inwestycji instalacji ciepłej wody użytkowej w Sopocie przy Alei Niepodległości 694 pod warunkiem spłaty do 3 lat kredytu kupieckiego udzielonego przez wykonawcę oraz zobowiązuje zarząd do przedstawienia kosztorysu wykonania prac.
Termin: do 01.10.2018 na przedstawienie Radzie Nadzorczej kosztorysu oraz propozycji w zakresie kredytu kupieckiego.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

 Ad. 9.

Pani Orłowska-Syc przedstawiła prośbę o zwiększenie odpisu na fundusz remontowy dla budynku przy ul. Jana z Kolna 12 w Sopocie. Zwiększony odpis przeznaczony będzie na sfinansowanie kosztów robót związanych z wykonaniem izolacji pionowej ścian fundamentowych oraz wykonaniem nawierzchni podwórka.
Uchwała nr 15/2018 Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny z dnia 10.09.2018, zgodnie z § 95 pkt. 14 Statutu została podjęta jednogłośnie. Rada Nadzorcza NSM Sopot Dolny uchwala zwiększenie odpisu na fundusz remontowy z 1,50 zł/m2 na 2,00 zł/m2 dla budynku przy ul. Jana z Kolna 12 w Sopocie. Zwiększony odpis na fundusz remontowy będzie obowiązywał od 01.09.2018 do czasu spłaty ujemnego salda na funduszu remontowym dla tej nieruchomości.

Na tym przewodniczący Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie.


Protokół nr 3/2018/VI
z posiedzenia Rady
Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu
20-08-2018r.

Obecni:
Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Jakub Pietraszek – Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny

Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej, na którym omawiano:

1.Przyjęcie protokołu nr 2/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 23.07.2018
2.Stanowisko zarządu NSM Sopot Dolny do uchwały nr 9/2018 Rady Nadzorczej z dnia 23.07.2018 oraz dwie opinie prawne przedstawione przez Zarząd i dyskusja.
3.Sprawy bieżące wniesione przez Przewodniczącego RN oraz członków RN.
4.Podjęcie uchwały 10/2018  z dnia 20.08.2018.

Ad.1
Protokół nr 2/2018/VI z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 23.07.2018 przyjęto jednogłośnie. Ustalono nową numerację protokołów z oznaczeniem kadencji Rady Nadzorczej. Powołana Rada Nadzorcza na lata 2018-2021 jest VI kadencją.

Ad.2
Pan Piotr Łukawski przeczytał stanowisko zarządu NSM Sopot Dolny do uchwały nr 9/2018 Rady Nadzorczej z dnia 23.07.2018. Uchwała nr 9/2018 zobowiązała zarząd spółdzielni do przedstawienia propozycji rozwiązań na poniższe tematy, a także wyznaczenia tych, które są priorytetowe.

  1. Rewitalizacja i estetyzacja osiedli spółdzielni.
  2. Miejsca parkingowe.
  3. Kwestie zapewnienia bezpieczeństwa na osiedlach.
  4. Obniżenie kosztów eksploatacyjnych – koszty ogólne.
  5. Obniżenie kosztów administracyjnych i personalnych.
  6. Problemy związane z przewidywanymi uciążliwościami jakie powstaną w pawilonie handlowym przy Alei Niepodległości 702 po firmie Danex gdzie docelowo ma być otwarty hostel.

Pan Piotr Łukawski przeczytał również dwie opinie prawne, które otrzymał od Prezesa Zarządu NSM Sopot Dolny odpowiadające na pytania:
– czy Z-ca Prezesa przy pełnieniu swojej funkcji podlega Prezesowi?
– na jakich zasadach członek RN może żądać od spółdzielni wygenerowanych i znajdujących się w  spółdzielni dokumentów?

Pan Lucjan Brudzyński zadał pytanie kto zamawiał opinie prawne, w jakim celu zostały  przedstawione członkom RN ponieważ jest jasnym i oczywistym, że jest tak jak jest napisane w opinii prawnej, a każda taka opinia prawna kosztuje. W dalszej części spotkania Prezes Zarządu Stanisław Łupiński poinformował, że te opinie prawne nic nie kosztowały, a radca prawny NSM Sopot Dolny otrzymuje wynagrodzenie ryczałtowo. Ustalono, że sprawa wynagrodzenia radcy prawnego zostanie skontrolowana.
Pan Lucjan Brudzyński oraz pozostali członkowie RN stwierdzili, że Zarząd nie udzielił odpowiedzi na uchwałę nr 9/2018 poza punktem 2 – miejsca parkingowe oraz punktem 6 – docelowe otwarcie hostelu po dawnej firmie Danex. Zarząd nie przedstawił propozycji, jedynie wymienił co zrobił dotychczas. W dalszej części spotkania poproszono Zarząd o przedstawienie propozycji rozwiązań, konkretnych pomysłów, szczegółowo.
Pan Piotr Łukawski zaprosił Zarząd, aby przedstawił szczegółowy plan rozwiązania miejsc parkingowych przy Alei Niepodległości 690-712. Zarząd przygotował regulamin parkowania pojazdów na terenie NSM Sopot Dolny oraz koncepcję uregulowania ruchu samochodów i korzystania z miejsc parkingowych po konsultacjach ze Strażą Miejską oraz ZDiZ w Sopocie tak, aby oznakowanie osiedla było zgodne z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym. Projekt przewiduje m.in. szlabany na drogach wjazdowych na osiedle, kamery na wjedzie tak, aby mieć kontrolę bezpieczeństwa nad wjazdem i wyjazdem z osiedla, identyfikatory dla mieszkańców osiedla oraz rozwiązanie problemu parkingu dla hostelu.
Prezes Stanisław Łupiński poinformował, że plan parkingu musi być zaprojektowany przez architekta ponieważ taki jest wymóg ZDiZ. Członkowie RN poprosili Zarząd, aby ogłosił przetarg na projekt architektoniczny parkingu.
Pan Lucjan Brudzyński zaproponował, aby wstępnie rozwiązać problem dotyczący parkingów jak najmniejszym kosztem tj. wymalowanie linii, umieszczenie znaków drogowych dotyczących ruchu na osiedlu w tym znaku odholowania pojazdu oraz regulaminu parkowania, a także pilnowanie przez pracowników przestrzegania regulaminu parkowania na osiedlu. Prezes Stanisław Łupiński poinformował, że po konsultacjach ze Strażą Miejską system bezszlabanowy nie sprawdza się.
Przewodniczący RN Pan Piotr Łukawski zaproponował 3 miesięczny okres na przetestowanie systemu bezszlabanowego. Po obserwacjach dojdziemy do wniosku czy taki system sprawdzi się czy też nie. Jeżeli nie sprawdzi się to będą postawione szlabany, a dla mieszkańców przygotowane piloty do szlabanów.
Pani Irena Ellward poruszyła temat identyfikatorów uprawniających do parkowania na terenie osiedla jednocześnie nie zgadzając się z ich treścią zaproponowaną przez Zarząd.
Członkowie RN ustalili, że na jedno mieszkanie będzie przysługiwał jeden identyfikator na okaziciela (zarówno dla członków spółdzielni jak również osób niebędących członkami spółdzielni).
Pan Lucjan Brudzyński zaproponował, aby w przypadku osób, które posiadają więcej niż jeden samochód była możliwość dokupienia dodatkowego identyfikatora  np. na podstawie rocznego abonamentu.

Ad. 3
Członkowie RN zgodnie ustalili, aby był przygotowany plan prac Rady Nadzorczej np. na najbliższy rok wraz z nadaniem priorytetów co jest najważniejsze, co zrobić w pierwszej kolejności, aby jak najwięcej prac wykonać. Ustalono również, że Rada Nadzorcza, aby działać sprawnie i szybko załatwiać sprawy, może spotykać się częściej, np. co 2-3 tygodnie.
Pan Tadeusz Kempiński zgłosił, aby w zaszeregowaniu budynków, budynek przy ul. Kościuszki 33 w Sopocie był zaszeregowany do budynków wysokich (obecnie zaliczany jest do budynków niskich). Pan Lucjan Brudzyński przypomniał, że w prawie nie ma podziału na budynki wysokie i niskie (jest to tylko wewnętrzny podział dokonany przez Zarząd NSM Sopot Dolny). Pani Aneta Wasiłek oraz Pan Jakub Pietraszek przypomnieli, że zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 09.09.2017 o spółdzielniach mieszkaniowych każdy budynek rozliczany jest oddzielnie zatem podział na budynki wysokie i niskie obecnie nie ma znaczenia.
Prezes Stanisław Łupiński poruszył temat projektu do Budżetu Obywatelskiego sprawie remontu chodników w ciągu pawilonów handlowych przy Alei Niepodległości 700,702,712. NSM Sopot Dolny musiałaby partycypować w koszcie remontu w wysokości ok.115000zł, pawilon handlowy gdzie obecnie znajduje się sklep meblowy w wysokości ok. 70000zł natomiast pawilon po firmie Danex ok. 20000zł. Właściciel sklepu meblowego nie dał odpowiedzi co to partycypacji w koszcie remontu. Ustalono, że jeżeli nie wyrazi zgody to Zarząd podejmie rozmowy z miastem w sprawie remontu chodnika tylko w części należącej do NSM Sopot Dolny oraz dawnej firmy Danex.

 Ad. 4.
Pani Orłowska-Syc przedstawiła prośbę o zwiększenie odpisu na fundusz remontowy dla budynku przy ul. Poznańskiej 2 w Gdańsku – Oliwie. Zwiększenie odpisu związanie jest z przeprowadzeniem kapitalnego remontu dachu ceramicznego.
Uchwała nr 10/2018 Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny z dnia 20.08.2018, zgodnie z § 95 pkt. 14 Statutu została podjęta jednogłośnie. Rada Nadzorcza NSM Sopot Dolny uchwala zwiększenie odpisu na fundusz remontowy z 1,77 zł/m2 na 2,80 zł/m2 dla budynku przy ul. Poznańskiej 2 w Gdańsku – Oliwie. Uchwała wchodzi w życie z dniem 01.12.2018r, a zwiększony odpis na fundusz remontowy będzie obowiązywał do czasu spłaty ujemnego salda na funduszu remontowym dla tej nieruchomości.

Na tym przewodniczący Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie.

Protokołowała                                             Przewodniczący Rady Nadzorczej
Aleksandra Karaszewska                                          Piotr Łukawski

 

Stanowisko Zarząd NSM Sopot Dolny do uchwały RN nr 9/2018 z 23.07.2018r.

Ad.1
Zarząd jak dotąd będzie wpierał inicjatywy podejmowane przez Komitety Domowe bądź mieszkańców na rzecz zagospodarowania lub upiększenia terenów zielonych względnie ogródków przydomowych.
Pomoc świadczona jest w postaci zakup krzewów, kwiatów, czarnoziemu bądź innych materiałów niezbędnych do podniesienia standardów estetyki na osiedlach. Istotny wpływ na estetykę osiedli mają ciągi piesze, drogi wewnętrzne, parkingi. Realizacja tych robót uzależniona będzie od możliwości finansowych poszczególnych nieruchomości budynkowych oraz hierarchii potrzeb. Zakres rzeczowy robót remontowych wynika z corocznych przeglądów technicznych nieruchomości budynkowych z udziałem inspektora z ramienia Spółdzielni oraz przedstawiciela Komitetu Domowego, którego opinia ma znaczący wpływ w ustaleniu hierarchii robót wynikających z tego przeglądu.
Pielęgnacją terenów zielonych polegającą na koszeniu trawy, nasadzaniu krzewów i ich przycinaniu, rekultywacją trawników zajmuje się ogrodnik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Przy nawale prac związanych z koszeniem trawy, czynności ogrodnika wspierają pozostali konserwatorzy. Natomiast uprzątnięciem skoszonej trawy i pieleniem ciągów pieszyc oraz skupin krzewów zajmują się gospodarze budynków. Pewnym  utrudnieniem związanym z przewozem sprzętu jest rozproszenie zasobów nie tylko w samym  Sopocie, a także w Gdańsku Oliwie, gdzie znajdują się trzy budynki. Jak wynika z rozeznania rynku pracy, firmy wykonujące tego typu usługi są co najmniej dwukrotnie droższe. Opowiadamy się zatem za utrzymaniem systemu własnego przy jednoczesnym zwiększeniu nadzoru nad wykonywanymi pracami.

Ad.2
Przedstawiamy projekt Regulaminu Parkowania Pojazdów na terenie NSM Sopot Dolny oraz koncepcję uregulowania ruchu samochodów i korzystania z miejsc parkingowych. W przypadku przyjęcia przedłożonej koncepcji zostanie zlecony przez Zarząd projekt docelowy, który zostanie uzgodniony ze Strażą Miejską i ZD i Z w Sopocie, co do oznakowania zgodnego z Ustawą Prawo o  Ruchu Drogowym. Na tej podstawie możliwe będzie oszacowanie kosztów tego przedsięwzięcia.

Ad.3
Jednym z podjętych działań przez Zarząd w zakresie poprawy bezpieczeństwa zamieszkiwania był montaż monitoringu w kompleksie budynków przy Al. Niepodległości 690-712, Marynarzy 1, Niepodległości 757, 757A oraz Kościuszki 33C. Inicjatywa ta była wcześniej poprzedzona konsultacjami z Komitetami Domowymi. Oznacza to jednocześnie, że Komitety Domowe  z pozostałych nieruchomości budynkowych nie były zainteresowane montażem kamer. W tym miejscu należy podkreślić, że Lokatorzy powyższych budynków korzystający z instalacji AZART mają możliwość podglądu obrazu z tych kamer i ewentualnego zgłaszania do właściwych służb aktów wandalizmu lub przebywania ludzi bezdomnych. Aby monitoring elektroniczny spełniał oczekiwania, które zadecydowały o montażu tego systemu, należałoby wprowadzić stałą obsługę systemu przy jednoczesnym wprowadzeniu patroli przez wyspecjalizowane firmy ochroniarskie. Takie propozycje Zarząd wielokrotnie przedstawiał Radzie Nadzorczej, a także na Walnym Zgromadzeniu. Jesteśmy zdania, że temat ten należy ponownie podjąć. To nie tylko sprawa dewastacji mienia, czy przebywania ludzi bezdomnych na klatkach schodowych, ale nowym wyzwaniem byłaby sprawa związana z egzekwowaniem postanowień regulaminu w zakresie parkowaniem samochodów na osiedlu.

Ad.4 i 5
Tematyka zawarta w pkt. 4 i 5 rzeczonej na wstępie uchwały RN dotyczy w obu przypadkach kosztów eksploatacyjnych, których składnikiem są między innymi koszty ogólnego Zarządu. Aby przytoczyć poziom tych kosztów oraz ich dynamikę przedstawiamy poniższą informację za lata 2015-2017.
Planowane koszty ogólnego Zarządu w 2015r. wyniosły 631.840,00 zł, zaś wykonanie zamknęło się kwotą w wysokości 582.510,90 zł, co stanowi 92% wykonania. Nadwyżka przychodów nad kosztami wyniosła 49.329,10 zł.
Planowane koszty ogólnego Zarządu w 2016r. wyniosły 632.000,00 zł, zaś wykonanie zamknęło się kwotą w wysokości 619.677,21 zł, co stanowi 98% wykonania. Nadwyżka przychodów nad kosztami wyniosła 12.322,79zł,
Planowane koszty ogólnego Zarządu w 2017r. wyniosły 645.000,00 zł, zaś wykonanie 655.781,62 zł, tj. wyższe o 10.781,62 zł, co stanowi 102% Przekroczenie było wynikiem wykonania remontu przedsionka oraz montażu drzwi antywłamaniowych łącznie z zabudową głównego wejścia do siedziby Zarządu Spółdzielni. Koszt wykonania powyższych robót wyniósł ok. 19 tys. zł.
Jak wynika więc z zestawienia powyższych kosztów, ostateczne nakłady poniesione na rzeczony remont, zostały pomniejszone o kwotę 9 tys. zł stanowiącą nadwyżkę z rozliczenia kosztów ogólnego Zarządu w roku obrachunkowym.
W kosztach ogólnego Zarządu w omawianych latach znaczącą pozycję stanowi amortyzacja, której odpis w skali roku dla sprzętu komputerowego wynosi 30%. Zakup sprzętu informatycznego został sfinansowany w całości z nagród i promocji jakie Spółdzielnia uzyskała za sprawą Zarządu Spółdzielni od Partnera strategicznego jakim jest firma GPEC. Z tego tytułu Spółdzielnia uzyskała kwotę 80 tys. zł.
Kolejnym działaniem Zarządu na rzecz pozyskania zewnętrznych funduszy była sprawa sprzedaży tzw. białych certyfikatów na towarowej giełdzie energetycznej w Warszawie. Certyfikatami były objęte roboty dociepleniowe ścian budynków, stropodachów, stolarka okienna i drzwiowa za lata 2012-2016. Z tego tytułu na konto Spółdzielni wpłynęła kwota 20.083,00 zł
Nośnym składnikiem kosztów ogólnego Zarządu w skład, którego wchodzą Prezes, Z-ca Prezesa, Główna Księgowa, Z-ca Księgowej są wynagrodzenia osobowe  i bezosobowe, w tym członków Rady Nadzorczej. Same narzuty ZUS w skali roku kształtują się na poziomie ok. 68 tys. zł.
W grudniu 2016r. Rada Nadzorcza uchwaliła plan gospodarczy na 2017r., elementem którego była struktura organizacyjna.
Przeciętne zatrudnienie  w etatach         –  17,5
Przeciętne zatrudnienie  w osobach       –  18
Koszty wynagrodzeń  osobowych i bezosobowych –  kwota  brutto -1.095.176,83 zł
Koszty wynagrodzeń  osobowych i bezosobowych –  kwota  netto –   926.588,72 zł

Na koszty wynagradzania składa się płaca zasadnicza, premia uznaniowa, nagrody, wynagrodzenia chorobowe do 33 dni zwolnienia lekarskiego.
W przypadku gospodarzy domów wynagrodzenia za akcję zima, zastępstwa a w przypadku  konserwatorów godziny nadliczbowe w razie wystąpienia  awarii. Niestety na rynku pracy powstał odczuwalny deficyt pracowników w takich grupach zawodowych jak: gospodarze budynków, hydraulicy, specjaliści  d/s technicznych, inspektorzy nadzoru.
Dla zobrazowania skali zmian w zakresie struktury zatrudnienia wystarczy przytoczyć rok 2001, kiedy spółdzielnia nabyła osobowość prawną, zatrudnienie  wynosiło 22,3 etatu. W tym okresie spółdzielnia posiadała już wewnętrzną sieć informatyczną, zintegrowaną z poszczególnymi stanowiskami pracy. Doposażanie stanowisk w komputery miało charakter cykliczny i uzależnione było przede wszystkim od możliwości finansowych. Funkcjonował wówczas program finansowo-księgowy firmy Combidata, wdrażany  sukcesywnie zgodnie z wymogami spółdzielni.
Aktualne zatrudnienie przyjęte w planie gospodarczym na rok 2018 w ilości 17,75 etatu uważamy za optymalne, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie spółdzielni, tak w bieżącej współpracy z podmiotami zewnętrznymi jak i w sprawnej obsłudze mieszkańców.
Zmieniające się ustawodawstwo w zakresie funkcjonowania spółdzielczości mieszkaniowej nakłada każdorazowo dodatkowe obowiązki, jak chociażby w zakresie ewidencjonowania i rozliczania kosztów eksploatacji lokali mieszkalnych, funduszu remontowego, podatków. Istotne zmiany zostały też wprowadzone przez organy samorządowe w zakresie wywozu nieczystości komunalnych, które zobowiązani byliśmy wdrożyć w rozliczeniach  z właścicielami lokali mieszkalnych. W Sopocie rozliczenie kosztów wywozu nieczystości komunalnych odbywa się na podstawie zużycia wody, natomiast w Gdańsku Oliwie podstawę naliczenia stanowi powierzchni użytkowa lokali mieszkalnych.
Działania Zarządu od zawsze były nacechowane troską o utrzymanie płynności  i dobrej kondycji finansowej Spółdzielni, świadczą o tym niezbicie wskaźnik – szybkości spłaty zobowiązań, wskaźniki zdolności płatniczej. Potwierdza  to niezależna opinia wydana przez biegłego rewidenta badającego sprawozdania finansowe Spółdzielni. Co do prawidłowości zarządzania Spółdzielnią, zgodnego z Prawem spółdzielczym i innymi ustawami o spółdzielniach mieszkaniowych Zarząd zobowiązany jest ustawowo poddać się co trzy lata lustracji. Lustrator  z ramienia Zawiązku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP badający działalność Zarządu za lata 2015-2017 nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości.  Nie byłoby to możliwe bez permanentnego analizowania kosztów i przychodów na poszczególnych działalnościach. Poszukiwania możliwości obniżenia kosztów rodzajowych jak chociażby wydatki na administrację.
Co do dalszych działań na rzecz efektywnego zarządzania zasobami mieszkaniowymi, Zarząd przedstawi w listopadzie br. prowizorium planu gospodarczego na rok 2019, którego podstawę stanowić będzie analiza  z wykonania kosztów i przychodów za pierwsze półrocze 2018r.  z uwzględnieniem dynamiki wzrostu przewidywanych kosztów do końca br.

Ad. 6.
Zawiadomienie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Sopocie o wyznaczeniu terminu oględzin robót budowlanych polegających  na przebudowie lokalu w celu prowadzenia usług hotelowych w budynku przy Al. Niepodległości 702 w Sopocie wpłynęło do Spółdzielni 26.06.br. Termin oględzin wyznaczono na 2 sierpnia br. na godz. 13:00, w którym udział z ramienia Spółdzielni wzięła Z-ca Prezesa. Po przeprowadzeniu kontroli Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Sopocie, przesłał do Spółdzielni zawiadomienie datowane na 06.08.2018r. o wszczęciu postępowania administracyjnego, w sprawie przystąpienia przez najemców lokalu do robót budowlanych,  na które Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta  w Sopocie nie wydał decyzji pozwolenia na budowę. Uciążliwościami możliwymi do przewidzenia z tytułu prowadzonej działalności może być  kwestia parkowania samochodów oraz ewentualnego zakłócania ciszy nocnej.


Protokół nr 2/2018/VI
z posiedzenia Rady
Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu
23-07-2018r.

Obecni:
Piotr Łukawski – Przewodniczący RN
Lucjan Brudzyński – Z-ca Przewodniczącego RN oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Aleksandra Karaszewska – Sekretarz RN
Tadeusz Kempiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Marian Jasiński – Przewodniczący Komisji GZM
Irena Ellward – Członek Komisji GZM
Aneta Wasiłek – Członek Komisji GZM
Krystyna Bonarska – Członek Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Nieobecny usprawiedliwiony: Jakub Pietraszek -Przewodniczący Komisji Organizacyjno-Samorządowej

Ad.1
Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył posiedzenie Rady Nadzorczej, na którym omawiano:

1. Sprawy bieżące wniesione przez Przewodniczącego RN tj. miejsca parkingowe przy Alei Niepodległości oraz rewitalizacja osiedli spółdzielni.
2. Przyjęcie protokołu nr 2018/1 z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 02.07.2018

Ad.2.
Przewodniczący Pan Piotr Łukawski otworzył dyskusję na temat miejsc parkingowych  na osiedlu przy Alei Niepodległości oraz rewitalizacji i estetyzacji osiedli spółdzielni, a także oceny pracy Prezesa i zastanowienia się w jaki sposób można wpłynąć na Prezesa, aby osiedla wyglądały lepiej, estetyczniej i tereny wokół osiedli były uporządkowane. Pan Łukawski zaproponował, że jeżeli do końca września 2018 nie będzie widocznych zmian w tym, aby osiedle zmieniło wizerunek na lepszy to złożymy wniosek o odwołanie Prezesa i rozpoczniemy szukanie menedżera, który będzie potrafił egzekwować zmiany.
Pan Łukawski dał jedno z rozwiązań, że można wdrożyć regulamin parkowania na osiedlu.
Pan Tadeusz Kempiński zadał pytanie czy mówimy o wszystkich budynkach osiedla i otrzymał odpowiedź twierdzącą.

Pani Aneta Wasiłek zasugerowała, że należy sprawdzić jaki jest zakres obowiązków członków zarządu natomiast Pan Marian Jasiński zasugerował, że należy ustalić pełen zakres spraw jakie Prezes ma zrobić przez następne dwa miesiące czyli do końca września 2018.

Pan Jasiński przypomniał również, że w 2016 roku był zgłoszony wniosek na Walnym Zgromadzeniu o ruch na osiedlu przy Alei Niepodległości 698, 708, 710, 710A, że stawka dobowa za parkowanie na ternie hostelu dla Klientów hosteli to 20zł/dobę co powoduje, że Klienci hostelu, mając wolny wjazd na teren osiedla, parkują poza miejscami parkingowymi wyznaczonymi na terenie hostelu, zajmując miejsca przeznaczone dla mieszkańców osiedla oraz przypomniał, że jest przyjęty wniosek o budowę szesnastu miejsc parkingowych. Pan Jasiński poinformował również, że zarząd, po konsultacjach ze Strażą Miejską, wykona odpowiednie tablice informacyjne dla mieszkańców i członków spółdzielni po to, aby Straż Miejska mogła interweniować na terenie osiedla.

Pan Łukawski powiedział, że najlepiej i najłatwiej jest tak zabudować osiedle, że wszędzie będziemy mieli samochody. Po raz kolejny zasugerował, że jednym z rozwiązań jest ustalenie regulaminu wjazdu na osiedle po konsultacjach z Urzędem Miasta oraz Strażą Miejską. Pan Łukawski posiadał również przykładowe regulaminy wjazdów z innych osiedli.

Pan Lucjan Brudzyński przypomniał, że Rada Nadzorcza nie jest powołana do zarządzania spółdzielnią. Są dwie osoby w zarządzie do zarządzania spółdzielnią. Proponował nie wskazywać zarządowi konkretnych rozwiązań tylko przedstawić zarządowi jakie są potrzeby i problemy oraz uzyskać od zarządu propozycję rozwiązania problemów. Pan Brudzyński zaproponował skrócenie czasu na przedstawienie propozycji przez zarząd z końca września do następnego spotkania Rady Nadzorczej.

Pan Piotr Łukawski przypomniał, że zarząd był wielokrotnie stawiany przez mieszkańców, komitety blokowe do tego, aby poprawić stan wyglądu osiedli, parkingów.

Pan Lucjan Brudzyński zaproponował, że jako Rada Nadzorcza możemy uchwałą podejmować decyzję.

Pan Piotr Łukawski zarządził uchwalenie uchwały skierowanej do zarządu, z wyznaczonym terminem na odpowiedź do następnego spotkania Rady Nadzorczej gdzie zarząd będzie musiał przedstawić propozycje oraz rozwiązania na problemy związane min. z miejscami parkingowymi oraz rewitalizacją osiedli.

Pani Irena Ellward dodatkowo przedstawiła pisma jakie skierowała do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie przebudowy pomieszczeń docelowo na hostel w pawilonie handlowym przy Alei Niepodległości 702 po  firmie Danex. Pani Ellward otrzymała odpowiedź z Wydziału Urbanistyki i Architektury, że nie wydano pozwolenia na przebudowę pod tym adresem natomiast Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego poinformował, że w dniu 02.08.2018 przeprowadzi inspekcję pod wskazanym adresem.

Pan Piotr Łukawski zaznaczył, że takie pisma jakie wysłała Pani Ellward do odpowiednich urzędów powinny być opracowywane i kierowanie przez zarząd.

Pani Irena Ellward poinformowała również, że złożyła projekt do Budżetu Obywatelskiego dotyczący remontu chodników należących do miasta przed pawilonami handlowymi przy Alei Niepodległości 700, 702, 712 wraz z częścią chodników pod filarami, które należą do spółdzielni. Pani Ellward otrzymała odpowiedź z Urzędu Miasta, że koszt położenia nowej nawierzchni z kostki brukowej to 435000 brutto wraz z zapytaniem w jakiej części spółdzielnia może partycypować w koszcie remontu oraz czy właściciel pawilonu handlowego przy Alei Niepodległości 700 również będzie chciał ponieść koszt remontu chodnika wraz z określeniem swojego udziału. Wg wyliczeń zarządu spółdzielni, udział spółdzielni w koszcie położenia nowej nawierzchni na części należącej do spółdzielni to 60000 brutto.

Pan Lucjan Brudzyński zasugerował, że należałoby zadać pytanie do zarządu, gdzie zarząd poszukiwał pieniędzy na rewitalizację osiedla bo najłatwiej jest sięgnąć do kieszeni mieszkańców.

Po omówieniu tematów nastąpiło głosowane nad przyjęciem uchwały nr 9/2018.

Ad.3.
Uchwała nr 9/2018 Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny przyjęta jednogłośnie, 8 głosów za.

Działając na podstawie § 95 pkt 4 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny podjęła na posiedzeniu Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny w dniu 23-07-2018r. uchwałę nr 9/2018 zobowiązującą zarząd spółdzielni do przedstawienia propozycji rozwiązań na poniższe tematy, a także wyznaczenia tych, które są priorytetowe.

I

  1. Rewitalizacja i estetyzacja osiedli spółdzielni.
  2. Miejsca parkingowe.
  3. Kwestie zapewnienia bezpieczeństwa na osiedlach.
  4. Obniżenie kosztów eksploatacyjnych – koszty ogólne.
  5. Obniżenie kosztów administracyjnych i personalnych.
  6. Problemy związane z przewidywanymi uciążliwościami jakie powstaną w pawilonie handlowym przy Alei Niepodległości 702 po firmie Danex gdzie docelowo ma być otwarty hostel.

II

Rada Nadzorcza zobowiązuje zarząd spółdzielni do przedstawienia na piśmie po dwie lub trzy propozycje rozwiązań na każdy temat z pkt. I do dnia 20.08.2018 wraz z podaniem terminów na rozwiązanie problemów.

Ad.4.
Protokół nr 2018/1 z posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 02.07.2018 przyjęto 8 głosami za.

Ad.5

Na koniec posiedzenia został zaproszony zarząd spółdzielni tj. Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny oraz Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny, któremu odczytano uchwałę.

W sprawie miejsc parkingowych Prezes spółdzielni w skrócie przedstawił, że są dwa różne spojrzenia na osiedle, jedno ze strony Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Straży Miejskiej, a drugie ze strony Zarządu Dróg i Zieleni. Prezes zasugerował, że dobrze by było, aby z Rady Nadzorczej została oddelegowana osoba na najbliższe czwartkowe spotkanie Prezesa z Komendantem Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Straży Miejskiej.

Pan Lucjan Brudzyński przerwał dalszą wypowiedź Prezesa upominając go, aby nie angażował członków Rady Nadzorczej do zarządzania spółdzielnią tylko przedstawił długofalowe założenia dotyczące osiedli spółdzielni oraz pomysły/propozycje na tematy z uchwały 9/2018 złożone na piśmie.

Na tym przewodniczący Pan Piotr Łukawski zakończył posiedzenie.

Protokołowała                                                                              Przewodniczący Rady Nadzorczej
Aleksandra Karaszewska                                                                           Piotr Łukawski


Protokół
  nr 1/2018/VI
z posiedzenia
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 02-07-2018r.

Obecni
Stanisław Rybiński
Krystyna Bonarska
Lucjan Brudzyński
Piotr Łukawski
Jakub Pietraszek
Aneta Wasiłek
Aleksandra Karaszewska
Irena Ellward
Marian Jasiński
Tadeusz Kempiński

Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Ukonstytuowanie składu nowej Rady Nadzorczej.
3. Zakończenie posiedzenia.

Ad.1.
Powitania i otwarcia posiedzenia RN dokonał Pan Stanisław Rybiński Przewodniczący Walnego Zgromadzenia, które odbyło się 25 czerwca br. Następnie przedstawił porządek obrad, który przyjęto jednogłośnie.

Ad.2.
Zgodnie z procedurą, Pan Rybiński poinformował zebranych, że w pierwszej kolejności należy wybrać Prezydium Rady Nadzorczej, tj. przewodniczącego, jego zastępcę  i sekretarza, a w dalszej kolejności przewodniczących i członków Komisji: Rewizyjnej, GZM i Organizacyjno-Samorządowej.
Poprosił o zaprezentowanie się członków nowej Rady Nadzorczej, a następnie zgłaszanie kandydatur.

Na Przewodniczącego RN zgłoszono Pana Piotra Łukawskiego i Pana Lucjana Brudzyńskiego.

Do Komisji skrutacyjno-wyborczej zgłoszono:
– Pana Jakuba Pietraszek
– Pana Mariana Jasińskiego

Po przeprowadzeniu tajnego głosowania i po podliczeniu głosów Komisja przedstawiła wynik:
Pan Piotr  Łukawski -5 głosów
Pan Lucjan Brudzyński – 4 głosy

Przewodniczącym RN został Pan Piotr Łukawski.

Na Zastępcę Przewodniczącego RN zaproponowano Panią Anetę Wasiłek i Pana Lucjana Brudzyńskiego.
Przeprowadzono tajne głosowanie w wyniku, którego Pani Aneta Wasiłek uzyskała 5 głosów, a  Pan Lucjan Brudzyński 4 głosy.
Po  ogłoszeniu wyników pani Aneta Wasiłek zrezygnowała z pełnienia tej funkcji.
W związku z powyższym na Zastępcę Przewodniczącego RN został wybrany Pan Lucjan Brudzyński.

Sekretarzem RN podczas głosowania jednogłośnie została wybrana Pani Aleksandra Karaszewska.

Do prezydium RN wybrano następujące osoby:
Przewodniczący  RN                          Piotr Łukawski
Z-ca Przewodniczącego RN               Lucjan Brudzyńśki
Sekretarz RN                                      Aleksandra Karaszewska

W trakcie dyskusji nad ukonstytuowaniem poszczególnych Komisji wybrano następujący skład:

Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący – Lucjan Brudzyński
Członek –Tadeusz Kempiński

 Komisja GZM:
Przewodniczący – Marian Jasiński
Członek – Irena Ellward
Członek – Aneta Wasiłek

Komisja Organizacyjno-Samorządowa:
Przewodniczący – Jakub Pietraszek
Członek – Krystyna Bonarska

Po ukonstytuowaniu się Rady Nadzorczej Pan Stanisław Rybiński odczytał wnioski jakie złożyła  na jego ręce grupa członków Spółdzielni.
Ustalono, że następne posiedzenie Rady Nadzorczej odbędzie się 23 lipca 2018r. Ponieważ część członków RN pracuje zawodowo, posiedzenia RN będą odbywać się w godzinach popołudniowych tj. o godz. 17:00.

Na tym Pan Stanisław Rybiński dokonał formalnego zamknięcia obrad życząc Nowej Radzie Nadzorczej owocnej pracy dla dobra wszystkich członków.

Protokołowała                                                           Przewodniczący Rady Nadzorczej
Ilona Soja                                                                               Piotr Łukawski

Protokół  nr 7/2018
z posiedzenia
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 04-06-2018r.

Obecni:
Mieczysława Radajak- Przewodnicząca RN
Jan Pietrzak- Z-ca RN
Danuta Ostrowska- Sekretarz
Robert Kowalski-Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Dorota Kowalewska- Członek Komisji Rewizyjnej
Iwona Kaniewska-Dembek- Przewodnicząca Komisji GZM
Aneta Wasiłek- Członek Komisji GZM
Kazimierz Maliński- Przewodniczący Komisji Organizacyjno- Sam.
Bożena Diering- Członek Komisji Organizacyjno-Sam.

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska – Główna Księgowa

Przed rozpoczęciem posiedzenia RN Przewodnicząca p. Radajak przedstawiła biegłego rewidenta p. Krzysztofa Pawelskiego, który zgodnie ze zleceniem przeprowadził badanie finansowe za 2017r.
Pan Pawelski przedstawił RN podsumowanie wyników z badania sprawozdania finansowego za 2017r. NSM Sopot Dolny.
Moim zadaniem było wyrażenie opinii o rzetelności, prawidłowości i jedności sprawozdania finansowego, za którego sporządzenie odpowiedzialny był Zarząd NSM Sopot Dolny.
Stwierdziłem, że zbadane sprawozdanie finansowe, obejmujące dane liczbowe  i objaśnienia słowne, przedstawia rzetelny i jasny obraz sytuacji majątkowej i finansowej Spółdzielni na dzień 31.12.2017r., oraz jej wyniku finansowego za rok obrotowy od 1 stycznia 2017r. do 31.12. 2017r., zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami ustawy o rachunkowości i przyjętymi zasadami (polityką) rachunkowości. Zostało one sporządzone na podstawie prawidłowo, zgodnie  z przepisami rozdziału 2 ustawy o rachunkowości, prowadzących ksiąg rachunkowych.
Sprawozdanie finansowe jest zgodne co do formy i treści z obowiązującymi Spółdzielnię przepisami prawa i statutem Spółdzielni. Do ksiąg rachunkowych badanego roku wprowadzono dane bilansu zamknięcia 2016r. przy zachowaniu ciągłości bilansowej. Spółdzielnia terminowo reguluje swoje zobowiązania.
W mojej ocenie w wyniku działalności Zarządu Spółdzielni nie występują zagrożenia dla możliwości kontynuowania przez Spółdzielnię działalności w następnym po roku badanym. Rok 2017 był kolejnym ugruntowującym stabilizację finansową Spółdzielni.
Przewodnicząca p. Radajak podziękowała za przedstawiona opinie o naszej Spółdzielni, co świadczy o dobrej i rzetelnej pracy RN i Zarządu.
Pan Kowalski Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – przedstawione badanie potwierdza, ze Komisja Rewizyjna w ciągu swej kadencji w swoich protokołach stwierdzała rzetelne dane.

Ad.1.
Przewodnicząca p. Radajak otworzyła posiedzenie RN i przedstawiła porządek obrad, który przyjęto jednogłośnie

  1. Otwarcie posiedzenia RN.
  2. Przyjęcie protokołu nr 6/2018 RN.
  3. Przegląd materiałów polustracyjnych przez Przewodniczącą RN.
  4. Środki pieniężne na rachunkach bankowych.
  5. Organizacja Walnego Zgromadzenia – prezydium, komisji skrutacyjno-wyborczej i wnioskowo-statutowej.
  6. Ocena pracy Zarządu za rok 2017.
  7. Sprawy bieżące wniesione przez Zarząd oraz komisje problemowe i przewodniczącą RN.

Ad.2.
Protokół nr 6/2018 przyjęto 7 głosów za, 2 wstrzymujące się 

Ad.3.
Przewodnicząca p. Radajak omówiła materiały polustracyjne za okres 2015-2018.
Roczne sprawozdanie nie zawiera błędów rachunkowych i jest prawidłowe pod względem formalnym. Zostało sporządzone i podpisane przez osobę sporządzającą oraz członków Zarządu.
Kontrola losowo wybranych dowodów dotyczących przychodów ze sprzedaży towarów i usług przychodów z operacji finansowych oraz przychodów operacyjnych nie wykazała nieprawidłowości i usterek.
Protokół lustracji przeprowadzonej w dniach od 03.04.2018 do dnia 17.05.2018r. przez Henryka Wiśniewskiego. Lustracją objęto całokształt działalności Spółdzielni w okresie od 01.01.2015 do 31.12.2017r.
W trakcie lustracji Rada Nadzorcza nie zgłosiła wniosku dotyczącego udziału jej członków w czynnościach lustracyjnych.
Statut nie wykazuje niespójności i nie zawiera zapisów wewnętrznie sprzecznych, ani też rozstrzygnięć odmiennych od przepisów Prawa Spółdzielczego wg ustaw. Lustracja wykazała,  że wszystkie regulaminy są uchwalone przez organy statutowe do tego uprawnione.
W latach objętych lustracją podjęto następującą ilość uchwał:  2015 – 14 uchwał, 2016 – 21 uchwał, 2017 -14  uchwał.
Dokumentacja pracy RN jest kompletna, a sposób jej prowadzenia zgodny  z unormowaniami wewnętrznymi.
Czynności wykazały, że Zarząd zajmował się sprawami należącymi do jej obowiązków, decyzji wykraczających poza zakres kompetencji tego organu – nie stwierdzono.
W 2015r. zatrudnionych było 18,5 etatów, w 2016r. 18,00 etatów, w 2017r. 17,5 etatu.
W 2015r. było 913 członków Spółdzielni,  w 2016 – 871, w 2017 – 1092.
Dokumentacja członkowska nie budzi zastrzeżeń.
Ad.4.
Pani Elżbieta Dymarkowska – Główna Księgowa przedstawiła stan środków pieniężnych na 31.05.2018r. wraz z oprocentowaniem w wymienionych bankach.
Ad.5.
RN zapoznała się z porządkiem obrad Walnego Zgromadzenia w dniu 25.06.2018r. o godz. 17.00.
Zawiadomienia z programem otrzymali wszyscy członkowie Spółdzielni.
Ad.6.
Przewodnicząca RN oceniła pozytywnie współpracy RN z Zarządem, jak również całokształt działalności Zarządu, co potwierdzają przeprowadzone badania lustratora i biegłego rewidenta. Biorąc pod uwagę osiągnięte wyniki jak i pozytywne oceny przeprowadzonych badań zawnioskowała o przyznanie nagród Zarządowi.
Ad.7.
Z-ca Prezesa p. Orłowska-Syc omówiła przeprowadzony w dniu 04.06.2018r. przetarg na prace remontowe 2018r.
Komisja przetargowa w składzie:
Przewodnicząca – p. Z. Orłowska-Syc
Przedstawiciele RN : -p. I. Kaniewska-Dembek, p. R. Kowalski, p. J. Pietrzak
Uczestniczyło również 9 przedstawicieli Komitetów Domowych, w których budynkach zlecono remont. Szczegółowy protokół komisji w Administracji Spółdzielni.
Przewodnicząca RN odnośnie wnioski budynku 50 i 52 Mściwoja II i budynku Marynarzy 1 w sprawie uchwały RN o podniesienie stawki eksploatacyjnej, odczytała opinię radcy prawnego p. M. Grabowskiego – z uwagi, że obowiązujący w naszej Spółdzielni aktualny statut, który nie zawiera szczegółowo unormowania dot. odwołań od uchwał RN, które mogą być rozpatrywane w trybie wewnątrzspółdzielczym  odwołanie powinno być złożone  w Sądzie. Komisja statutowa w składzie:  p. Kowalski, p. Kaniewska-Dembek, p. Diering, przy udziale Zarządu: p. Łupińskiego, p. Orłowskiej -Syc i radcy prawnego p. Grabowskiego przedstawiła opinię projektu zgłaszając poprawki. Statut      po wprowadzeniu zgłoszonych uwag zostanie przedstawiony do zatwierdzenia na Walnym Zgromadzeniu przez radcę prawnego.
Przewodnicząca p. Radajak przedstawiła tematykę na zebranie Komitetów Domowych w dniu 11.06.2018r.
Omówiono wnioski zgłoszone na Walnym Zgromadzeniu 29.05.2017r.
– p. Kaniewska-Dembek – zgłosiła organizację zebrania Walnego Zgromadzenia w 2018 w szkole w Dolnym Sopocie
RN w protokole nr 4/2018 przegłosowała wniosek o zorganizowanie Walnego zgromadzenia w 2018r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Sopocie.
– p. Rybiński – wniosek odrzucony przez RN
– p. Stomór – remonty są planowane i wykonywane wg potrzeb i uzgadniane z Komitetami Domowymi
-Kempiński – wniosek odrzucony przez RN
Na tym przewodnicząca Pani  Radajak zakończyła posiedzenie dziękując członkom RN i Zarządowi za współprace w ciągu 3 letniej działalności.

Protokołowała                                                           Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Danuta Ostrowska                                                             Mieczysława Radajak

Protokół  nr 6/2018
z posiedzenia
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 14-05-2018r.

Obecni:
Mieczysława Radajak- Przewodnicząca RN
Jan Pietrzak- Z-ca RN
Danuta Ostrowska- Sekretarz
Robert Kowalski-Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Dorota Kowalewska- Członek Komisji Rewizyjnej
Iwona Kaniewska-Dembek- Przewodnicząca Komisji GZM
Aneta Wasiłek- Członek Komisji GZM
Kazimierz Maliński- Przewodniczący Komisji Organizacyjno- Sam.
Bożena Diering- Członek Komisji Organizacyjno-Sam.

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny

Ad.1.
Przewodnicząca p. Radajak otworzyła posiedzenie RN i przedstawiła porządek obrad, który przyjęto jednogłośnie.

  1. Otwarcie posiedzenia RN.
  2. Przyjęcie protokołu nr 4/2018 i 5/2018 RN.
  3. Przedstawienie sprawozdania Rady Nadzorczej na zebranie Walnego zgromadzenia.
  4. Omówienie wyników kontroli z działalności Spółdzielni za lata 2015, 2016, 2017 przez Lustratora.
  5. Zapoznanie się z realizacja wniosków zgłoszonych na walnym Zgromadzeniu za 2016r.
  6. Sprawy bieżące wniesione przez Zarząd oraz komisje problemowe i przewodniczącą RN.

Ad.2.
Protokół nr 4/2018 przyjęto 5 głosów za, 1 przeciw, 3 wstrzymujące się z następującymi uwagami. Pani Wasiłek zakwestionowała zapis w protokole odnośnie struktury zatrudnienia w administracji. W punkcie, że badanie sprawozdania finansowego za 2017r. nie jest potrzebne dopisać nazwisko         p. Diering.
Protokół nr 5/2018 przyjęto 6 głosami za, 3 wstrzymujące, z uwagą p. Kaniewskiej-Dembek, że pismo skierowane do lustratora  p. H. Wiśniewskiego nie podpisała.
Ad.3
Przewodnicząca p. Radajak przedstawiła sprawozdanie RN na zebranie Walnego Zgromadzenia za ostatni rok kadencji.
Ad.4.
Lustrator p. Wiśniewski przedstawił informację nt. badania lustracyjnego.
Lustracja przeprowadzona została na podstawie umowy zawartej 07.03.2018r. pomiędzy Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych RP, a Zarządem Spółdzielni.
Przedmiotem lustracji były następujące zagadnienia :
– organizacja Spółdzielni
– stan prawny gruntów będących we władaniu Spółdzielni (i budynków z nimi związanych) oraz racjonalności ich wykorzystania
– sprawy członkowskie i dyspozycja lokalami
– gospodarka zasobami mieszkaniowymi
– gospodarka remontowa w zasobach mieszkaniowych
– gospodarka finansowa
-ocena realizacji przez Spółdzielnie obowiązków wynikających z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych|.
Lustracja nie obejmowała badania bilansu w rozumieniu art. 64 ustawy o rachunkowości jak również weryfikacji rozliczeń kosztorysowych.
Lustracja nie wykazała jakichkolwiek nieprawidłowości, ustalenia dają podstawę do stwierdzenia, że gospodarka w latach 2015-2017 prowadzona była w sposób prawidłowy. Protokół ten sporządzono w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, z których po jednym egzemplarzu otrzymuje Zarząd i RN. Natomiast trzeci zostanie przesłany do Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w Warszawie, który na tle ustaleń w nim zawartych dokona oceny działalności Spółdzielni                      w badanym okresie, a wyniki przedmiotowego badania przedstawi w liście polustracyjnym.
Na podsumowaniu bazując na doświadczeniach z innych spółdzielni stwierdzam, że atmosfera w pracy, wiedza i fachowość pracowników sprawiło, że badanie lustracyjne przebiegało bez zastrzeżeń.
Przewodnicząca p. Radajak podziękowała lustratorowi za przedstawione wnioski, potwierdzające dobrą pracę Zarządu oraz nadzór RN nad zarządzaniem Spółdzielnią przez Zarząd.
Taka samą opinię wyraził p. Kowalski przewodniczący Komisji Rewizyjnej co potwierdza, ze wnioski przedstawione w protokołach komisji rewizyjnej były prawidłowe i rzetelne.
Ad.5.
Prezes Łupiński przedstawił  wnioski zgłoszone na Walnym Zgromadzeniu w dniu 29.05.2017r. (w załączeniu). Szczegółowe omówienie wniosków będzie przedstawione na Walnym Zgromadzeniu w dniu 25.06.2018r.
W punkcie o priorytetach remontów należy zaznaczyć, że remonty są ukierunkowywane do aktualnych potrzeb w porozumieniu z przedstawicielami Komitetów Domowych.
Ad.6.
Prezes Łupiński przeprowadził rozmowę z p. Krzysztofem Pawelskim – biegłym badającym bilans w sprawie obniżenia kosztów zlecenia. Pan Pawelski stwierdził, ze cena nie jest zawyżona i może obniżyć symbolicznie o 100 zł.
Pani Orłowska-Syc odczytała pismo p. Wójcik z ul. Mściwoja II 52 w sprawie przeprowadzenia remontu jej mieszkania. Jest to już kolejne pismo w tej sprawie i mimo tłumaczeń zarządu, ze remont lokalu należy do właściciela, sprawa się powtarza.
Pani Radajak zobowiązała się do przeprowadzenia rozmowy wyjaśniającej ten problem z udziałem Zarządu i Komitetu Domowego budynku.
Pani Orłowska-Syc w związku ze złożeniem przez osiem firm ofert remontowych, należy w obecności Komisji Przetargowej p. Kaniewska-Dembek, p. Kowalski, p. Pietrzak otworzyć złożone oferty. Termin ustalono na dzień 18.05.2018r.
Pani Radajak na następnej RN zostaną omówione poprawki do statutu opracowane przez Komisję Statutową
Na tym przewodnicząca Pani  Radajak zakończyła posiedzenie.

Protokołowała                                                           Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Danuta Ostrowska                                                             Mieczysława Radajak

Protokół  nr 5/2018
z posiedzenia
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 07-05-2018r.

Obecni:
Mieczysława Radajak- Przewodnicząca RN
Jan Pietrzak- Z-ca RN
Danuta Ostrowska- Sekretarz
Robert Kowalski-Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Dorota Kowalewska- Członek Komisji Rewizyjnej
Iwona Kaniewska-Dembek- Przewodnicząca Komisji GZM
Aneta Wasiłek- Członek Komisji GZM
Kazimierz Maliński- Przewodniczący Komisji Organizacyjno- Sam.
Bożena Diering- Członek Komisji Organizacyjno-Sam.

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny

Przewodnicząca RN p. Radajak otworzyła posiedzenie RN w celu omówienia pisma z 20.04.2018r. podpisanego między innymi przez trzech członków RN skierowanego do lustratora badającego działalność Spółdzielni za lata 2015-2017. Jest to związane z prośba lustratora skierowaną do RN i Zarządu o zajęcie stanowiska w sprawie zgłoszonych wniosków i zapytań.
Pismo przekazane przez lustratora p. Henryka Wiśniewskiego otrzymali wszyscy członkowie RN.
Przewodnicząca RN otworzyła dyskusję na temat przedstawionych w piśmie punktów i dziwi się, że członkowie RN p. Aneta Wasiłek, p. Iwona Koniewska-Dembek i p. Bożena Diering złożyli skargę na tematy, które były omawiane na zebraniach RN i wyjaśniane przez Zarząd na bieżąco.
Pani Wasiłek nie zgadza się ze stwierdzeniem, ze pismo to skarga tylko pytania do lustratora i czeka na odpowiedź.
Pani Radajak czytała poszczególne punkty pisma, na które wyjaśnienia składał Zarząd i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.
Niezrozumiały jest punkt w sprawie prowadzenia remontów, ponieważ w ciągu kadencji Komisja GZM nie zgłaszała wymienionych w piśmie nieprawidłowości. Pani Orłowska-Syc wyjaśniła dodatkowo, że wymiana pionów gazowych i wodnych oraz uszczelnianie instalacji gazowych w lokalach mieszkalnych jest po stronie Spółdzielni.
Prezes Łupiński odniósł się do sprawy oszczędności, które są prowadzone sukcesywnie w ciągu ostatnich lat. Zatrudnienie spadło z 23,5 etatów do 17,5 etatów. Nastąpiły oszczędności w związku z likwidacją kotłowni w budynkach i podłączenia do sieci, co obniżyło koszty ponoszone przez mieszkańców o 25-30%. Odzyskano budynek kotłowni, który rocznie przynosi dochód rzędu 80 tys. zł. W ramach dotychczasowej współpracy z GPEC Zarząd pozyskał środki finansowe w wysokości 80 tys. zł, które przeznaczył na działalność statutową Spółdzielni. Ze sprzedaży „białych certyfikatów” na giełdzie energetycznej uzyskał środki finansowe w wysokości ok. 14 tys. zł netto, które proporcjonalnie do m² powierzchni użytkowej zostały podzielone na poszczególne nieruchomości budynkowe objęte certyfikatami.
Pan Kowalski uważa, ze nadmierna ingerencja w strukturę zatrudnienia może prowadzić do rozpadu Spółdzielni.
Pani Kaniewska-Dembek stwierdziła, że do sprawdzania kosztorysów nie są wymagane żadne uprawnienia, bo takie nie istnieją, wystarczy umiejętność ich sprawdzania.
Pan Kowalski uważa, ze podnoszone kwestie są bezprzedmiotowe nie wymagają kolejnego udzielania tych samych odpowiedzi, tym bardziej członkom naszej RN obecnych na posiedzeniach, na których poszczególne sprawy zostały rozstrzygnięte i postawił wniosek o przegłosowanie stanowiska RN w tej sprawie (stanowisko RN w załączeniu).
Za głosowało 6 osób, 3 przeciw.

Na tym przewodnicząca Pani  Radajak zakończyła posiedzenie.

Protokołowała                                                           Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Danuta Ostrowska                                                             Mieczysława Radajak

Protokół  nr 4/2018
z posiedzenia
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 16-04-2018r.

Obecni:
Mieczysława Radajak – Przewodnicząca RN
Jan Pietrzak- Z-ca RN
Danuta Ostrowska- Sekretarz
Robert Kowalski-Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Dorota Kowalewska- Członek Komisji Rewizyjnej
Iwona Kaniewska-Dembek- Przewodnicząca Komisji GZM
Aneta Wasiłek- Członek Komisji GZM
Bożena Diering- Członek Komisji Organizacyjno-Sam.

Nieobecny usprawiedliwiony:
Kazimierz Maliński- Przewodniczący Komisji Organizacyjno- Sam.

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska- Główna Księgowa

Ad.1.
Przewodnicząca p. Radajak otworzyła posiedzenie RN i przedstawiła porządek obrad, który przyjęto jednogłośnie.

  1. Otwarcie posiedzenia RN.
  2. Przyjęcie protokołu nr 3/2018 RN.
  3. Przedstawienie i omówienie sprawozdań przez poszczególne Komisje Rady Nadzorczej.
  4. Ustalenie terminu Walnego Zgromadzenia.
  5. Ustalenie terminu spotkania z przedstawicielami Kom. Domowych /11.06.2018r./
  6. Sprawy bieżące wniesione przez Zarząd oraz komisje problemowe i przewodniczącą RN.


Ad.2.
Protokół nr 3/2018 przyjęto 7 głosów za, 1 przeciw.
Przewodnicząca RN p. Radajak czytając protokół z RN, w którym Główna Księgowa złożyła obszerne wyjaśnienia dotyczące bilansu, a Przewodniczący Kom. Rewizyjnej p. Kowalski przedstawił protokół Komisji dotyczący sprawozdania finansowego za 2017r. zwróciła uwagę, że tak mało członków RN zabrało głos w tej sprawie, a w głosowaniu część członków wstrzymało się od głosu w uchwale nr 4/2018 o przyjęciu sprawozdania finansowego za 2017r.
Pani Kaniewska-Dembek – należałoby obliczyć i podać aktualne dane dot. nowych opłat właścicieli mieszkań, którzy z mocy ustawy korzystają z pożytków z lokali użytkowych.
Pani Wasiłek poruszyła sprawę struktury zatrudnienia Administracji i stwierdziła, że Zarząd składa się z Prezesa i Głównej Księgowej, to należy sprawdzić co należy do obowiązków p. Orłowskiej-Syc.
Pani Orłowska-Syc – wyjaśniła, że Zarząd składa się z dwóch osób Prezesa  p. Łupińskiego i Z-cy Prezesa p. Orłowskiej- Syc. Główna Księgowa p. Dymarkowska jest wyłącznie pełnomocnikiem Zarządu do podpisywania pism bieżących z jednym z członków Zarządu. Natomiast na pytanie p. Wasiłek o uprawnienia do sprawdzania kosztorysów to takich uprawnienia nie istnieją i nie są potrzebne. Sprawdzanie kosztorysów wymaga szczególnych umiejętności oraz praktyki                   na budowie. Funkcje te wykonywał dotychczas inspektor nadzoru. Obecnie z braku zatrudnienia inspektora nadzoru, sprawdzanie kosztorysów zlecane są na zewnątrz. Oświadczam, że posiadam wieloletnią praktykę w rozliczaniu robót remontowych i  taki obowiązek mam w zakresie obowiązków.

 Ad.4.
Pani Kaniewska-Dembek zgłosiła wniosek, żeby Walne Zgromadzenie odbyło się w Szkole Specjalnej w Dolnym Sopocie ze względu na lepsze warunki lokalowe i nagłośnienie.
Pani Ostrowska, uważam, że Walne Zgromadzenie powinno odbyć się jak co roku w Szkole Podstawowej nr 1 ze względu na bliskość wielu budynków, co ułatwi dotarcie starszych członków naszej Spółdzielni. Natomiast odnośnie nagłośnienia należy zobowiązać Zarząd do prawidłowego nagłośnienia sali.
Pani Radajak poddała dwa zgłoszone wnioski pod głosowanie.
Wniosek p. Kaniewskiej- Dembek – 3 osoby za, 5 przeciw.
Drugi wniosek Szkoła Podstawowe nr 1 – 5 osób za, 3 przeciw.
Termin ustalono na 25.06.2018r. godz. 17:00.

Ad.5.
Prezes Łupiński zgłosił wniosek o przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego za 2017r. Uzasadnił wniosek tym, że ostatnie badanie odbyło się w 2014r. za 2013r. tj. 5 lat temu oraz faktem kończącej się 3 letniej okresem kadencji RN. Przy pewnych rozbieżnościach stanowisk jakie miały miejsce wśród niektórych członków RN na pewne zagadnienia, opinia niezależnego biegłego jest szczególnie pożądana i będzie obiektywnym dopełnieniem do opinii wydanej przez Komisję Rewizyjną RN.
Pani Wasiłek uważa, że takie badanie nie jest potrzebne ze względu na prowadzoną lustrację, a tylko będzie generowało koszty. Tego samego zdania jest p. Kaniewska-Dembek.
Prezes Łupiński -prowadzona lustracja obejmuje inne zagadnienia niż badanie sprawozdania finansowego. Obydwa badania obejmują całokształt działalności Spółdzielni.
Pani Ostrowska uważa, że takie badanie powinno się odbyć. Minęło 5 lat, nasza RN kończy działalność, a ponieważ jesteśmy wszyscy odpowiedzialni materialnie  za prowadzoną działalność, takie badanie jest potrzebne.
Przewodnicząca RN poddała pod głosowanie wniosek Prezesa Łupińskiego o przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego Spółdzielni za 2017r. za głosowało 6 członków RN, 3 członków było przeciw.
Prezes przedstawił dwie kandydatury:
1.Biuro Biegłego Rewidenta p. Krzysztofa Pawelskiego koszt 4.700+23%=5.781 zł
2.Stanisława Aleksandrowicz koszt 5.000+19%=5.950 /umowa o dzieło/
Przewodnicząca RN uważa, że bardziej wiarygodne jest biuro p. Pawelskiego jak również cena jest niższa.
Pan Kowalski również jest zdania, że należy zlecić badanie sprawozdania finansowego za 2017r. do Biura p. Krzysztofa Pawelskiego.
Pani Radajak poddała pod głosowanie uchwałę nr 6 dotyczącą wyboru firmy p. Pawelskiego zobowiązując równocześnie Prezesa do negocjacji ceny wykonania zlecenia.

Uchwała nr 6/2018
Rady Nadzorczej
NSM Sopot Dolny

Działając na podstawie § 95 pkt. 6 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny na podstawie przedstawionych ofert i po wysłuchaniu opinii Zarządu dokonuje wyboru biegłego rewidenta:
do badania sprawozdania finansowego za rok 2017 została wybrana firma Pana Krzysztofa Pawelskiego -Biuro Biegłego Rewidenta.

Uchwała wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
Wyniki głosowania: 5 osób za, 3 przeciw

Ad.6.
Pani Orłowska-Syc przedstawiła sprawę nadbudowy hostelu.
Hostel zwrócił się z prośbą o wyrażenie zgody na nadbudowę I piętra na własny koszt, wnioskując, aby po wykonaniu nadbudowy zachować wysokość czynszu do końca najmu budynku hostelu. Wniosek został przedstawiony Komitetowi Domowemu budynku przy Al. Niepodległości 710. 23 właścicieli mieszkań w/w budynku złożyło kategoryczny sprzeciw nadbudowie. Natomiast p. Jasiński poparł wniosek, ale pod warunkiem, że najemca hostelu z własnych środków wykona kompleksowe zagospodarowanie terenu osiedla oraz rozwiązanie ruchu pojazdów i ich parkowania. Projekt zagospodarowania przedstawi Spółdzielnia.
RN kierując się zdecydowana odmowa mieszkańców postanowiła uszanować ich zdanie i odrzuciła wniosek o nadbudowie hostelu.
Prezes Łupiński – zostało zorganizowane robocze spotkanie lustratora z przedstawicielami RN w dniu 23.04.br w siedzibie Spółdzielni.

Na tym przewodnicząca Pani  Radajak zakończyła posiedzenie.

Protokołowała                                                           Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Danuta Ostrowska                                                             Mieczysława Radajak

Protokół  nr 3/2018
z posiedzenia
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 26-03-2018r.

Obecni:
Jan Pietrzak- Z-ca RN
Danuta Ostrowska- Sekretarz
Robert Kowalski-Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Dorota Kowalewska- Członek Komisji Rewizyjnej
Iwona Kaniewska-Dembek- Przewodnicząca Komisji GZM
Aneta Wasiłek- Członek Komisji GZM
Kazimierz Maliński- Przewodniczący Komisji Organizacyjno- Sam.
Bożena Diering- Członek Komisji Organizacyjno-Sam.

Nieobecna usprawiedliwiona:
Mieczysława Radajak – Przewodnicząca RN

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska- Główna Księgowa

Ad.1.
Pan Jan Pietrzak otworzył posiedzenie RN i przedstawił porządek obrad, który przyjęto jednogłośnie.

  1. Otwarcie posiedzenia RN.
  2. Przyjęcie protokołu nr 2/2018 RN.
  3. Przedstawienie sprawozdania finansowego za rok 2017 – Komisja Rewizyjna.
  4. Omówienie formy przetargu na prace remontowe na rok 2018.
  5. Omówienie założeń do sprawozdania Komisji Rewizyjnej, GZM i Organizacyjno-Samorządowej.
  6. Stan środków pieniężnych.
  7. Sprawy bieżące wniesione przez Zarząd oraz komisje problemowe  i przewodniczącą RN.


Ad.3.
Główna Księgowa omówiła bilans na dzień 31.12.2017r. oraz rachunek zysków i strat na dzień 31.12.2017r. (materiały otrzymali członkowie RN).
Pan Kowalski przewodniczący Komisji Rewizyjnej omówił protokół komisji z dnia 22.03.2018r. (materiały w załączeniu). Komisja stwierdziła, że potwierdza się porównywalność danych sprawozdania finansowego za rok 2017. Sytuacja finansowa i majątkowa Spółdzielni jest dobra. Analiza przedłożonego sprawozdania finansowego za 2017r. oraz wyniki pozwalają na pozytywna ocenę pracy Zarządu. Daje to podstawę do udzielenia przez Walne Zgromadzenie absolutorium Zarządu za rok 2017.
Komisja Rewizyjna wnioskuje o przyjęcie przez RN sprawozdania finansowego za 2017 rok i rekomenduje do zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie oraz wystąpienie RN na Walnym Zgromadzeniu o udzielenie absolutorium poszczególnym członkom Zarządu Spółdzielni.
Pan Prezes – wzrost stawki eksploatacyjnej w pierwszym etapie do 1,00 zł/m² był spowodowany zmianą Ustawy o Spółdzielniach z 20 lipca 2017r, która weszła w życie 9 września. Wynikało to z faktu obligatoryjnego członkostwa osób, którzy posiadali spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu, względnie fakultatywnie  dla osób, którzy posiadali prawo odrębnej własności. Dla osób, którzy zostali członkami, stawka eksploatacyjna uległa zmniejszeniu z 1,73 zł/m² do 1 zł/m². Operacja ta spowodowała konieczność zbilansowania deficytu, tj. zwiększenia stawki eksploatacyjnej z 0,80 zł/m² na 1 zł/m². Natomiast wzrost stawki eksploatacyjnej od maja br. z 1,00 zł/m² na 1,20 zł/m²  p.u. spowoduje zmniejszenie dopłat z lokali użytkowych, a tym samym zwiększenie funduszu remontowego o kwotę rzędu 80 tys. zł., która będzie można przeznaczyć na remont budynków mieszkalnych lub lokali użytkowych. Na ostateczną wysokość stawki wpłynął też wzrost wynagrodzeń dla pracowników i organów samorządowych, spowodowany wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 01.01.2018r. W tej sprawie Zarząd informował Radę Nadzorczą we wcześniejszych swoich wystąpieniach i przedstawiał skutki finansowe wdrożenia noweli ustawy z 20 lipca 2017r. Podwyższenie przez Urząd Miasta Sopot o 300% opłat za użytkowanie wieczyste działek zabudowanych pawilonami handlowymi, też nie sprzyja koniunkturze i jest realnym zagrożeniem dla Spółdzielni posiadającej aktualnie lokale w najmie.
Pan Pietrzak po sprawozdaniu Komisji Rewizyjnej, dyskusji oraz omówieniu przez Główna Księgową bilansu i rachunku zysków i stratna 31.12.2017 poddał pod głosowanie uchwałę.

Uchwała nr 4/2018
Rady Nadzorczej
NSM Sopot Dolny

Działając na podstawie § 95 pkt. 3 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny przyjmuje do akceptującej wiadomości Sprawozdanie Finansowe za 2017r.
Sprawozdanie zawiera: bilans, rachunek zysków i strat, wprowadzenie do sprawozdania oraz informację dodatkową wraz z załącznikami.
Rekomendacja o zatwierdzenie Sprawozdania Finansowego za rok 2017 zostanie przedstawiona przez Komisję Rewizyjna RN NSM Sopot Dolny, na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Członków.

Suma bilansowa stanowi kwotę                                                            32.046.929,61 zł
Wynik finansowy na działalności GZM za 2017r. wynosi                             40.789,75 zł
Saldo funduszu remontowego wynosi                                                       354.789,91 zł

Wynik głosowania: 5 osób za, 3 osoby wstrzymały się.

Ad.4.
Pan Kowalski przedstawił wniosek, aby przetarg przenieść na II półrocze 2018r., co pozwoli budynkom objętych planem remontów na br. zebrać więcej pieniędzy na ich wykonanie.
Prezes Łupiński powoła Komisję Przetargową i ustali termin przetargu.

Ad.6.
Główna Księgowa p. Dymarkowska przedstawiła stan środków pieniężnych na 28.02.2018r. oraz poinformowała, że lustracja spółdzielni rozpocznie się 3.04.br. Lustrator został wybrany przez Krajową Radę.

Ad.7.
Pan Pietrzak na pisemny wniosek budynku Al. Niepodległości 812 o dodatkowy odpis na fundusz remontowy w wysokości 1 zł/m² wg podanego w uchwale harmonogramu poddał pod głosowanie.

Uchwała nr 5/2018
Rady Nadzorczej
NSM Sopot Dolny

Na pisemny wniosek mieszkańców budynku przy Al. Niepodległości 812 w Sopocie, zgodnie z § 95  pkt. 14 Statutu, Rada Nadzorcza NSM Sopot Dolny uchwala dodatkowy odpis na fundusz remontowy w wysokości 1,00 zł/m².
Dodatkowy odpis obowiązywać będzie w czasie przerw w sezonie grzewczym, tj. w okresach:
– od 01.05 2018r. do 30.09.2018r.
– od 01.05 2019r. do 30.09.2019r.
– od 01.05 2020r. do 30.09.2020r.
– od 01.05 2021r. do 30.09.2021r.

Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Pan Prezes – zgodnie z nową ustawą o Spółdzielniach z lipca 2017r. zaistniała konieczność opracowania nowego statutu Spółdzielni przy współpracy radcą prawnym. Rada Nadzorcza wybrała jednogłośnie Komisję statutową w składzie: p. Kaniewska-Dembek, p. Kowalski, p. Diering.
Pan Prezes – Zarząd przy współpracy z radcę prawnym przygotuje zmiany wynikające z nowej ustawy o spółdzielniach w regulaminie RN do dyskusji.

Na tym  Pan Jan Pietrzak  zakończył posiedzenie życząc zdrowych i wesołych Świat Wielkanocnych.

Protokołowała                                                          Z-ca  Przewodniczącej RN
Danuta Ostrowska                                                              Jan Pietrzak


Protokół
  nr 2/2018
z posiedzenia
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 26-02-2018r.

Obecni:
Mieczysława Radajak- Przewodnicząca RN
Jan Pietrzak- Z-ca RN
Danuta Ostrowska- Sekretarz
Robert Kowalski-Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Dorota Kowalewska- Członek Komisji Rewizyjnej
Iwona Kaniewska-Dembek- Przewodnicząca Komisji GZM
Aneta Wasiłek- Członek Komisji GZM
Kazimierz Maliński- Przewodniczący Komisji Organizacyjno- Sam.
Bożena Diering- Członek Komisji Organizacyjno-Sam.

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska- Główna Księgowa

Ad. 1.

  1. Otwarcie posiedzenia RN.
  2. Przyjęcie protokołu nr 1/2018 RN.
  3. Analiza z wykonania kosztów i przychodów za 2017r. – Komisja Rewizyjna – podjęcie uchwały
  4. Informacja z wykonania planu remontów za 2017r. pod względem rzeczowym i finansowym.
  5. Zadłużenia na lokalach mieszkalnych i użytkowych.
  6. Zobowiązania finansowe Spółdzielni wobec dostawców mediów i usług komunalnych, wykonawców zewnętrznych za 2017r. – Zarząd.
  7. Sprawy i pisma bieżące wniesione przez Zarząd oraz komisje problemowe i przewodnicząca RN.


Ad. 2.
Protokół nr 1/2018 przyjęto 8 głosami za, 1 osoba przeciw.

Ad.3.
Pan Kowalski Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił stanowisko Komisji wypracowane na posiedzeniu w dniu 23.02.2018r. (materiał w załączeniu). Temat posiedzenia: Analiza finansowo-ekonomiczna z wykonania planu finansowego kosztów i przychodów  za 2017r. (analizę otrzymali wszyscy członkowie RN). W trakcie omawiania poszczególnych pozycji protokołu na pytania członków RN wyjaśnień udzielał p. Kowalski i Główna Księgowa. Szczególną uwagę poświęcono wykonaniu kosztów i przychodów w skali Spółdzielni, których wykonanie wyniosło 97%, nadwyżce przychodów nad kosztami na działalności GZM, na której to dodatni wynik stanowi kwotę 40.789,75 zł oraz oszczędnościom na funduszu wynagrodzeń  – wykonanie 99%.
Komisja Rewizyjna w podsumowaniu przeanalizowanych materiałów i informacji pozytywnie ocenia przedstawioną analizę finansowo-ekonomiczną za 2017r. i rekomenduje zatwierdzenie jej przez RN.
Pani Ostrowska poruszyła sprawę 20.283 tys. zł (brutto) uzyskanych ze sprzedaży certyfikatów zwanych „białymi” na towarowej giełdzie ENERGII w Warszawie. Na co ta kwota została przeznaczona?
Odpowiedzi udzielił Zarząd – Pan Łupiński wyjaśni, że powyższa kwota, która wpłynęła na konto Spółdzielni, to pokłosie zawartego w 2016r. przez Zarząd porozumienia z Pomorskim Centrum Termoizolacji w Gdańsku, w zakresie opracowania dokumentacji na rzecz pozyskania przychodów ze sprzedaży „białych certyfikatów”. I należy to uznać za pewien sukces.

Ad.4.
Pani Kaniewska-Dembek przedstawiła protokół z posiedzenia Komisji GZM z dnia 15.02.2018r. (materiał w załączeniu), który dotyczył sprawozdania z realizacji planu remontów za 2017r. Komisja wniosła jako zastrzeżenie, które dotyczy obciążenia funduszu remontowego zakupem czytników dla budynku Al. Niepodległości 698  w kwocie1.400 zł mimo ujemnego salda na funduszu remontowym tego budynku. Zarząd podjął decyzję o wyposażeniu pozostałych wieżowców przy Al. Niepodległości 694, 708, 710 w czytniki i likwidację kodów  oraz wzmocnienie drzwi wejściowych. Koszty zostaną pokryte z funduszu remontowego poszczególnych budynków. W decyzji kierowano się względami bezpieczeństwa mieszkańców.
Pani Wasiłek – taka decyzja, aby pokryć wydatki na ten cel z funduszu remontowego jest niezgodna ze stosowaną do tej pory zasadą, że czytniki są zakupywane ze środków własnych mieszkańców w miarę potrzeby.
Pan Kowalski uważa, że decyzja jest słuszna, chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, czystość obiektu, a w ten sposób rozwiązano ciągły problem wchodzenia bezdomnych do budynków, co szczególnie dotyczyło wieżowców, które nie mają dodatkowego zabezpieczenia w formie ogrodzenia terenu.
Komisja przejrzała zawyżone kosztorysy na prace remontowe firmy ADREM oraz korekty naniesione przez inspektora nadzoru p. Mizińskiego, którego pracę Komisja ocenia pozytywnie.
Pani Orłowska-Syc – jak wiadomo kosztorysy są przeważnie zawyżane przez wykonawców, dlatego tak ważna jest rola inspektora nadzoru, który koryguje koszty.
Pani Radajak po sprawozdaniach Komisji Rewizyjnej i GZM oraz przeprowadzonej dyskusji i wyjaśnieniach poddała pod głosowanie następujące uchwały.

Uchwała nr 1/2018
Rady Nadzorczej
NSM Sopot Dolny

Działając na podstawie § 95 pkt.1 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zatwierdza Analizę Finansową za rok 2017.
Wynik ogółem Sp-ni na działalności GZM                                             40.789,75 zł
Saldo funduszu remontowego na 31.12.2017r.                                     354.789,91 zł

Wyniki głosowania: 7 osób za, 2 osoby wstrzymały się.

Uchwała nr 2/2018
Rady Nadzorczej
NSM Sopot Dolny

W oparciu o dokonane w dniu 12.02.2018r. na spotkaniu mieszkańców budynku przy ul. Mściwoja II 52 w Gdańsku oraz zgodnie z § 95 pkt.14 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny od dnia 01.03.2018r. zwiększa odpis na fundusz remontowy z 1,77 zł/m² na 2,50 zł/m².
Zwiększony odpis przeznaczony będzie na sfinansowanie kosztów robót związanych z likwidacja piecyków gazowych, montażem instalacji ciepłej wody  oraz wymianą instalacji zimnej wody.
Zwiększony odpis na fundusz remontowy obowiązywać będzie do czasu spłaty ujemnego salda na funduszu remontowym tej nieruchomości.

Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Uchwała nr 3/2018
Rady Nadzorczej
NSM Sopot Dolny

Zgodnie z § 95 pkt.14 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny uchwala następujące opłaty:
Zmianę stawki eksploatacyjnej dla lokalu użytkowego przy Al. Niepodległości 796 w Sopocie, do którego ZUS posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
z  6,18 zł/m²             na   8,10 zł/m²

Uchwała wchodzi w życie z dniem 01.06.2018r.
Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Ad.5.
Zarząd przedstawił zaległości z tytułu opłat eksploatacyjnych na lokalach mieszkalnych i użytkowych wg stanu na 31.12.2017r. (materiały otrzymali członkowie RN). Wg stanu na 31.12.2017r. zaległości na lokalach mieszkalnych  i użytkowych wynoszą ogółem 280.613,90 zł, co stanowi 4,43% rocznego wymiaru opłat. Jak widać z przedstawionych danych nastąpił spadek zadłużenia w stosunku do 2016r. Poważną pozycję stanowią lokale, na które są nakazy sądowe 34.136,41 zł (załącznik 2 tab. 1.2). Pan Maliński przedstawił protokół z posiedzenia Komisji Organizacyjno-Samorządowej z dnia 21.02.2018r. (protokół w załączeniu), w którym przedstawiono szczegółowe wyliczenia, a spadek zadłużenia wynika z dobrej pracy służb księgowych.

Ad.7.
Pani Radajak – sprawa zakwestionowanego § 9 Regulaminu RN przez p. Kaniewską-Dembek, która nie zgadza się z zapisem pkt. 3 § 9 Regulaminu RN.
W pkt. 3 § 9  „głosowanie odbywa się jawnie z wyjątkiem wyboru i odwołania Zarządu na żądanie co najmniej połowy obecnych na posiedzeniu RN” Regulamin ten został zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie w dniu 29.05.2017r. Odbyła się rozmowa Przewodniczącej RN z mecenasem p. Markiem Grabowskim  na ten temat, który stwierdził, że zapis jest prawidłowy i zgodny z zatwierdzonym Regulaminem RN.
Ponieważ p. Kaniewska-Dembek nie zgadza się z podaną interpretacją, to na następną RN zostanie zaproszony p. Grabowski Radca Prawny Spółdzielni  w celu ostatecznego wyjaśnienia spornego pkt. 3 § 9.
Pani Radajak odczytała pismo p. Kaniewskiej – Dembek z Mściwoja II 50 w sprawie zużycia wody skierowane do Zarządu do wiadomości RN. Zwróciła uwagę, że sprawę można było zgłosić na RN bez pisania pism lub na Komisji GZM w dniu 15.02.2018r.
Pani Kaniewska-Dembek zwróciła uwagę na sprzeczne zapisy dotyczące rozliczenia zimnej wody zawarte w regulaminie rozliczania mediów.
Uwaga słuszna należy skorygować w/w regulamin w tym punkcie.
Pani Radajak zwróciła uwagę na następujący problem. Jeśli członek RN zwraca się do Zarządu o opracowanie dodatkowych materiałów, to najpierw winien zasygnalizować na posiedzeniu RN, która ustosunkuje się do tematu. Ponadto podczas przyjmowania porządku obrad członek RN może zawnioskować o dodatkowy punkt do omówienia § 4 pkt.4 Regulaminu RN.
Na tym przewodnicząca Pani  Radajak zakończyła posiedzenie.

Protokołowała                                                           Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Danuta Ostrowska                                                             Mieczysława Radajak


Protokół
  nr 1/2018
z posiedzenia
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 29-01-2018r.

Obecni:
Mieczysława Radajak- Przewodnicząca RN
Jan Pietrzak- Z-ca RN
Danuta Ostrowska- Sekretarz
Robert Kowalski-Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Dorota Kowalewska- Członek Komisji Rewizyjnej
Iwona Kaniewska-Dembek- Przewodnicząca Komisji GZM
Aneta Wasiłek- Członek Komisji GZM
Kazimierz Maliński- Przewodniczący Komisji Organizacyjno- Sam.
Bożena Diering- Członek Komisji Organizacyjno-Sam.

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska- Główna Księgowa

Przed rozpoczęciem posiedzenia RN rozpatrzono wniosek Komitetu Domowego Al. Niepodległości 710 w sprawie parkingu na szczycie pawilonu przy Al. Niepodległości 712.
Pan Łupiński wprowadził zebranych w zagadnienie, a mianowicie był projekt, aby w/w parking został zwrócony Spółdzielni do ogólnego użytkowania. Jak wiadomo parking został wynajęty wraz z Hostelem na 15 lat. Z rozmów przeprowadzonych z najemcami wynikało, że istnieje taka możliwość  pod warunkiem zwrotu kosztów poniesionych na ogrodzenie i szlaban w wysokości 9 tys. zł. W związku z tym Komitet Domowy z budynku przy Al. Niepodległości 710 złożył w tym temacie pismo, w którym stwierdził jak następuje. W przypadku odzyskania w/w parkingu i przyznania użytkowania jednemu budynkowi  nie rozwiąże się  problemu parkowania, a Spółdzielnia pozbawi się stałego dochodu, wynoszącego rocznie 10 tys. zł. Kwota ta z powodzeniem może być  przeznaczona sfinansowanie kosztów budowy nowego parkingu dla budynków Al. Niepodległości 698, 708, 710. Obecnie jest w trakcie uzgodnienia projekt budowy nowego parkingu. W piśmie również zaznaczono, że należałoby zlecić kompleksowe zagospodarowanie terenu osiedla.
Pani Radajak – biorąc pod uwagę przedłożone pismo, z którego wynika, że proponowane rozwiązanie jest korzystne, RN przyjmuje takie rozwiązanie problemu

Ad.1.
Przewodnicząca p. Radajak otworzyła posiedzenie RN i przedstawiła porządek obrad, który przyjęto jednogłośnie – 9 za.

  1. Otwarcie posiedzenia RN.
  2. Przyjęcie protokołu nr 12/2017 RN.
  3. Przyjęcie planu RN na I półrocze 2018r.
  4. Informacja n/t rozliczenia kosztów zużycia wody za II półrocze 2017r.
  5. Informacja z wykonania planu remontów za 2017r. pod względem rzeczowy.
  6. Sprawy i pisma bieżące wniesione przez Zarząd oraz komisje problemowe i przewodnicząca RN.


Ad.2.
Protokół nr 12/2017 przyjęto 7 głosami za, 1 przeciw, 1 wstrzymał się.

Ad.3
Pani Radajak przedstawiła plan pracy RN na II półrocze 2018r, który przyjęto jednogłośnie – 9 za.

Ad.4.
Główna Księgowa p. Dymarkowska  przedstawiła rozliczenie kosztów zużycia wody za II półrocze 2017r.
Koszt z.w. 305.203 tys. zł
Podgrzanie wody 131.086 tys. zł
Energia elektryczna 22.789 tys. zł
Koszty z.w. podgrzanie wody i zużycie energii elektrycznej zbliżone do kosztów  za  I półrocze 2017r.

Ad.5.
Pani Orłowska-Syc przedstawiła informację z wykonania remontów w 2017r.
Z planowanego zakresu rzeczowego prac nie wykonano niżej wymienionych prac:
Parkingu dla samochodów osobowych dla budynków przy Niepodległości 698, 708, 710 za kwotę 150.000 zł
Powodem zwłoki była konieczność wynegocjowania bardziej korzystnych dla Spółdzielni warunków technicznych, które pierwotnie wydał zakład Dróg i Zieleni w Sopocie. Sprawa dotyczyła odprowadzenia wód opadowych z parkingu do sieci miejskiej. W wyniku negocjacji kosztowne rozwiązanie odprowadzenia wód opadowych zmieniono na wykonanie nawierzchni parkingu z płyt „meba”.
Prac instalacyjnych w budynku przy ul. Chrobrego 22 polegających na likwidacji piecyków gazowych i wykonanie instalacji c.w. oraz wymianie instalacji z.w. na kwotę 110.000 zł.
Powodem zwłoki były opóźnienia GPEC w przystosowaniu węzła cieplnego zlokalizowanego w tym budynku dla celów c.w.
Wykonawca  firma POLTERM wykonała poziomy ciepłej wody w piwnicach. Natomiast wykonanie prac instalacyjnych w mieszkaniach przesunięto na początek 2018r. Zwłoka w kontynuacji prac podyktowana była również okresem przedświątecznym. Aktualnie węzeł jest przygotowany i z dniem 01.02.2018r. zostaną wznowione prace instalacyjne w mieszkaniach.
Szczegółowe sprawozdanie z realizacji remontów w 2017r. w zakresie rzeczowym  i finansowym zostanie przedłożone RN na posiedzeniu 26.02.2018r.

Ad.6.
Pani Wasiłek poruszyła sprawę nieszczelności przewodów gazowych w budynku B. Joselewicza 14/15, które usunięto z opóźnieniem z winy jednego z lokatorów jak również dalsze nieszczelności w następnych mieszkaniach.
Sprawa zacieku w lokalu p. Wasiłek zostanie wyjaśniona po sprawdzeniu przyczyny.
Pani Ostrowska obserwujemy coraz więcej nieszczelności instalacji gazowej w naszych budynkach np. ul. Grottgera 20 dwukrotnie co wskazuje , że instalacje gazowe nadają się sukcesywnie do wymiany, co jest niestety bardzo kosztowne, ale w przyszłości nieuchronne.
Pani Radajak odczytała dwa pisma p. Kaniewskiej – Dembek:
– sprawa regulaminu RN przesunięto na następna RN
– uruchomienie nowego węzła ciepłowniczego ul. Mściwoja II 52 w Gdańsku, prace w toku.

Protokołowała                                                           Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Danuta Ostrowska                                                                      Mieczysława Radajak

Protokół  nr 12/2017
z posiedzenia
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 19-12-2017r.

Obecni:
Mieczysława Radajak- Przewodnicząca RN
Jan Pietrzak- Z-ca RN
Danuta Ostrowska- Sekretarz
Robert Kowalski-Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Dorota Kowalewska- Członek Komisji Rewizyjnej
Iwona Kaniewska-Dembek- Przewodnicząca Komisji GZM
Aneta Wasiłek- Członek Komisji GZM
Kazimierz Maliński- Przewodniczący Komisji Organizacyjno- Sam.
Bożena Diering- Członek Komisji Organizacyjno-Sam.

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska- Główna Księgowa

Ad.1.
Przewodnicząca p. Radajak otworzyła posiedzenie RN i przedstawiła porządek obrad, który przyjęto jednogłośnie – 9 za.
1. Otwarcie posiedzenia RN.
2. Przyjęcie protokołu nr 11/2017 RN.
3. Stanowisko Kom. Rewizyjnej do planu rzeczowo-finansowego na 2018r.
4. Stanowisko Kom. GZM do planu remontów na 2018r.
5. Zatwierdzenie planu gospodarczego w tym planu remontów na 2018r. – podjęcie uchwały.
6. Podsumowanie działalności organów Spółdzielni w mijającym roku ze szczególnym uwzględnieniem kondycji finansowej Spółdzielni, dbałość o stan techniczny substancji mieszkaniowej, komfortu zamieszkiwania.
7. Sprawy i pisma bieżące wniesione przez Zarząd oraz komisje problemowe i przewodnicząca RN.

Ad.2.
Protokół nr 11/2017 przyjęto 6 głosami za, 3 przeciw.

Ad.3 i 4
Pan Kowalski Przewodniczący Komisji Rewizyjnej podtrzymuje wnioski złożone  w protokole Komisji Rewizyjnej na Radzie Nadzorczej nr 11 z dnia 27.11.2017r, w którym wnosi do RN o przyjęcie założeń rzeczowo-finansowych na 2018r.
Plan na 2018 został uzupełniony o wpis o lustrację zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Zarząd jest zobowiązany w 2018r. poddać się lustracji. Na ten cel zaplanowano kwotę 5 tys. zł. Wpisano również wniosek Zarządu o przedstawienie oferty cenowej firmy LIFT Service na wymianę 2 wind w budynkach przy ul. Marynarzy 1 oraz K. Wielkiego 7. Są to dwie ostatnie windy do wymiany.
Pani Radajak otworzyła dyskusję na temat omawianego planu łącznie z planem remontów na 2018r., który jest integralnym składnikiem planu finansowego na 2018r.
Na pytanie p. Kaniewskiej-Dembek odnośnie wykazanej oszczędności 10 tys. zł Główna Księgowa wyjaśniła, że planowana oszczędność na wynagrodzenia wchodzą do ogólnego wyniku Spółdzielni. Wyjaśniła również (tab. 6) przewidywane wykonanie pozostałych kosztów poz. 13 kwota 83.700 tys. zł,  na którą składa się między innymi wymiana drzwi wejściowych do biura Zarządu i inne prace budowlane. Planowane na 2018r. koszty ogólnego zarządu wynoszą  69 tys. zł . W tej kwocie zawiera się m.in. montaż rolet okiennych.
Pani Diering – zapytała czy wszystkie nasze lokale użytkowe są wynajęte jak również powróciła do podwyższenia stawki eksploatacyjnej.
Pan Łupiński – na dzień dzisiejszy wszystkie lokale użytkowe są wynajęte poza lokalem przy Al. Niepodległości 702, w który mieścił się sklep mięsny. Rozwieszono banery z informacją o wolnych lokalach oraz w prasie lokalnej.
Pani Radajak podała przykładowe stawki eksploatacyjne w kilku spółdzielniach mieszkaniowych, które wzrosły w związku z ustawą z dnia 09.09.2017r.
Pan Łupiński – dzwoniłem  z zapytaniem do wielu Prezesów m.in.  z gdyńskich spółdzielni, Rumi, Redzie, Wejherowie oraz w Gdańsku czy wprowadzili zmiany wysokości stawki eksploatacyjnej w związku z wejściem w życie noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Skala tych podwyżek wynosiła od kilkunastu do dwudziestu kilku groszy. W wyjątkowych przypadkach niedobór środków rekompensowany będzie np. z nadwyżki bilansowej, przesunięcia środków finansowych z innych działalności, jak pożytki  z lokali użytkowych.
Pani Orłowska-Syc – odnośnie planu remontowego na 2018r. uwaga dotycząca budynku przy ul. Mściwoja II 50 i 52 powinna brzmieć j.n:
Wykonanie prac wymienionych w poz. 26.2* i 27.2* uzależnia się od stanu posiadania środków finansowych na nieruchomościach pozyskanych ze sprzedaży suszarni, względnie podniesienia stawki odpisu na f. remontowy lub uzyskania pożyczki z GPEC na korzystnych warunkach.

Ad.5.

Uchwała nr 19/2017
Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny

§ 1
Działając na podstawie  § 95 pkt. 1 Statutu Spółdzielni Rada Nadzorcza NSM Sopot Dolny zatwierdza plan rzeczowo-finansowy na rok 2018.

 Wyniki głosowania: 8 osób za, 1 osoba wstrzymała się.

W związku z pismem Komitetu Domowego nieruchomości ul. Mściwoja II 50 o dodatkowych odpisie na funduszu remontowym od 01.01.2018r. Pani Radajak poddała pod głosowanie uchwałę nr 20/2017.

Uchwała nr 20/2017
Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny

Powołując się na pismo Komitetu Domowego nieruchomości przy ul. Mściwoja II 50 Rada Nadzorcza działając na podstawie § 95 pkt 14 Statutu NSM Sopot Dolny uchwala dodatkowy odpis na fundusz remontowy w wysokości 0,73 zł/m² p.u. z przeznaczeniem na likwidacje piecyków gazowych, montaż instalacji c.w.u, wymiana pionów z.w. oraz wymiana pionów kanalizacyjnych, który będzie  obowiązywał od 01.01.2018r.

Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Ad.6.
Pan Kowalski – podsumowując działalność Zarządu za rok 2017 wyraził pozytywna opinię, wykonano planowane założenia, kondycja finansowa i parametry są prawidłowe, zachowana jest płynność finansowa Spółdzielni.
Pan Łupiński – w związku z nowelizacją ustawy o spółdzielniach z lipca 2017r. art. 1 ust 9 został zniesiony obowiązek uiszczania udziałów i wpisowego, a także obowiązek złożenia deklaracji w celu uzyskania członkostwa w przypadku posiadania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Obowiązek składania deklaracji w celu uzyskania członkostwa bez konieczności wnoszenia udziału i wpisowego dotyczy wyłącznie właścicieli mieszkań posiadających prawa odrębnej własności. Brak wnoszenia w/w opłat spowoduje zmniejszenie wpływów na funduszu udziałowym i zasobowym. Należy zaznaczyć, że są to fundusze, które są gwarantem wypłacalności Spółdzielni w przypadku zagrożenia płynności finansowej. Do chwili obecnej ze 164 uprawnionych 72 osoby nie są członkami Spółdzielni i wnoszą zwiększone opłaty.

Ad.7.
Pani Radajak odczytała pismo p. Rymaszewskiej z budynku przy ul. Marynarzy 1, w którym pisze, że od wielu lat w corocznych przeglądach Komitet Domowy zgłaszał konieczność wymiany windy ze względu na niebezpieczeństwo użytkowania. Takie stwierdzenie nie jest prawdziwe, ponieważ do tej pory w żadnym z przeglądów (w ostatnim również) nie zgłoszono tego problemu.
Prezes Łupiński poinformował RN, że w przeglądzie windy przez Pogotowie Techniczne nie stwierdzono w chwili obecnej zagrożenia oraz że zleci ponowne dokładne sprawdzenie stanu technicznego windy. Ponieważ jak wiadomo  w Spółdzielni pozostały jeszcze  tylko dwie windy (zlecenie do firmy LIFT Service)  i technicznego przeglądu RN podejmie decyzję.
Pani Radajak – należy wyjaśnić pogląd p. Rymaszewskiej, że obecne remonty niskich i wysokich budynków dokonuje się wg. salda funduszu remontowego budynku, a nie ze wspólnego „worka” tak jak to było w latach ubiegłych. Jeżeli jakiś budynek np. Grottgera czy Mściwoja II stawia płot, to opłaca z własnych funduszy na cele remontowe i nie ma to nic wspólnego, że rzekomo RN została wybrana przez mieszkańców niskich budynków. Jesteśmy jedną Spółdzielnią.
Odpowiedź na temat wymiany windy zostanie udzielona po uzyskaniu wyceny opinii Dozoru Technicznego.
Pan Maliński – budynek Marynarzy 1 jest zadłużony od kilku lat i trudno wymagać, aby przy tak dużym zadłużeniu dokonać wymiany windy, która wg. Dozoru Dźwigowego jest sprawna.
Pani Wasiłek – zgłosiła zastrzeżenie, co do prawidłowego działania firmy kominiarskiej, która w przypadku nieszczelności instalacji  gazowej w budynku przy Berka Joselewicza nie wywiązała się z obowiązku natychmiastowego zawiadomienia Spółdzielni o nieszczelności instalacji gazowej, co spowodowało przedłużenie naprawy i uruchomienia instalacji.
Pani Orłowska-Syc – Spółdzielnia została po 2 dniach zawiadomiona  przez właścicielkę mieszkania nr 14, gdzie nastąpił przeciek i natychmiast zastały podjęte działania.
W związku z tym, że firma kominiarska nie wywiązała się z obowiązku natychmiastowego powiadomienia Spółdzielni o wycieku gazu, należy  w przyszłości rozważyć zatrudnienie innej firmy.

Protokołowała                                                           Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Danuta Ostrowska                                                                      Mieczysława Radajak

Protokół  nr 11/2017
z posiedzenia
Rady Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w dniu 27-11-2017r.

Obecni:
Mieczysława Radajak- Przewodnicząca RN
Jan Pietrzak- Z-ca RN
Danuta Ostrowska- Sekretarz
Robert Kowalski-Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Dorota Kowalewska- Członek Komisji Rewizyjnej
Iwona Kaniewska-Dembek- Przewodnicząca Komisji GZM
Aneta Wasiłek- Członek Komisji GZM
Kazimierz Maliński- Przewodniczący Komisji Organizacyjno- Sam.
Bożena Diering- Członek Komisji Organizacyjno-Sam.

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska- Główna Księgowa

Ad.1.
Przewodnicząca p. Radajak otworzyła posiedzenie RN i przedstawiła porządek obrad, który przyjęto jednogłośnie – 9 za.

  1. Otwarcie posiedzenia RN.
  2. Przyjęcie protokołu nr 10/2017 RN.
  3. Założenia do planu finansowo-gospodarczego na 2018r. z uwzględnieniem wykonania planu za III kwartały 2017r.- stanowisko Komisji Rewizyjnej.
  4. Projekt planu remontów na 2018r. – stanowisko Komisji GZM.
  5. Przedstawienie przez Zarząd najistotniejszych potrzeb i wniosków z jesiennych przeglądów budynków.
  6. Sprawy bieżące wniesione przez Zarząd oraz komisje problemowe i przewodniczącą RN.

Ad.2.
Protokół nr 10/2017 przyjęto 6 głosami – za,  a 3 – przeciw.

Ad.3.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Kowalski przedstawił protokół Komisji Rewizyjnej w sprawie założeń do planu Rzeczowo-Finansowego na 2018r. (materiały otrzymali członkowie RN). Główne punkty to:
– waloryzacja wynagrodzeń wynikająca ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia od stycznia 2018r. z 2.000,-zł do 2.100,- zł tj. 05%.
– likwidacja 0,75 części etatu hydraulika co w opinii Kom. Rewizyjnej spowoduje wygospodarowanie środków na doraźne umowy zlecenia oraz inflacyjną regulację wynagrodzeń pracowników naszej Spółdzielni.
– podniesienie stawki eksploatacyjnej w wyniku wprowadzenia od 09.09.2017r. Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
– w kosztach ogólnych Spółdzielni tab. 6 zmniejszenie kosztów względem przewidywanego wykonania za 2017r. – 83.700,00 zł – o 18%.
– inne założenia to wzrost kosztów zapowiedziany na koniec br. wskaźnik inflacji na poziomie 2,3%.
Komisja Rewizyjna pozytywnie opiniuje założenia do planu Rzeczowo-Finansowego na 2018r. i rekomenduje RN przyjęcie w/w założeń.
Pani Radajak otworzyła dyskusję na ten temat.
Pani Ostrowska uważa, że likwidacja etatu hydraulika nie jest dobrym posunięciem. Jak wiadomo przy 28 budynkach potrzeby napraw są częste, szczególnie te drobne, stąd wątpliwości czy zlecenia na zewnątrz będą skuteczne w czasie i ile będą kosztować. Następna sprawa to gdzie się znajdują oszczędności powstałe  z braku zatrudnienia majstra oraz odejścia w połowie roku hydraulika.
Pan Łupiński – likwidacja etatu hydraulika w wymiarze ¾ etatu pozwoli wygospodarować w skali roku kwotę 30 tys. zł.
Pani Radajak po zakończeniu dyskusji poddała pod głosowanie uchwałę nr 16/2017r.

Uchwała nr 16/2017
Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny

Działając na podstawie § 95 pkt.1 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zatwierdza Założenia do Planu Rzeczowo-Finansowego na 2018r.
Plan został opracowany na bazie rzeczywistego wykonania kosztów i przychodów za 9 miesięcy oraz wyliczonego na tej podstawie prognozowanego do końca 2017r.

Wyniki głosowania: 5 osób za, 3 osoby przeciw, 1 osoba wstrzymała się.

Ad.4.
Przewodnicząca Komisji GZM p. Kaniewska-Dembek omówiła protokół  z posiedzenia w/w Komisji w sprawie projektu remontów na 2018r. (materiały otrzymali członkowie RN). Komisja GZM nie ma większych zastrzeżeń do przedłożonego projektu planu remontów na 2018r.Do dyskusji pozostaje sprawa montażu piecyków gazowych, wymiana c.w i z.w. oraz pionów kanalizacyjnych, których łączny koszt wynosi 230tys. zł dla każdego budynku przy ul. Mściwoja II 50 i 52.
Następna sprawa to remont w budynku przy ul. Berka Joselewicza 14/15 polegający na montażu piecyków gazowych instalacji c.w. i z.w. oraz wymiany rur kanalizacyjnych. Mieszkańcy budynku zobowiązali się do zwiększenia odpisu  w wysokości 0,73zł/m². W uchwale zawarto warunek wykonania wymiany pionów kanalizacyjnych w zależności od środków finansowych.
Pani Radajak poddała pod głosowanie Uchwałę.

Uchwała nr 17/2017
Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny

Powołując się na zgodę mieszkańców budynku przy ul. Berka Joselewicza 14/15 w Sopocie, wyrażoną w formie podpisu (lista w załączeniu) Zarząd Spółdzielni wnosi o uchwalenie dodatkowej stawki odpisu 0,73 zł/m² p.u lokalu mieszkalnego, na fundusz remontowy z przeznaczeniem na likwidację piecyków gazowych, montaż instalacji c.w., wymiana pionów z.w. i warunkowo w zależności od środków finansowych pionów kanalizacyjnych.
Rada Nadzorcza działając na podstawie § 95 pkt. 14 Statutu NSM Sopot Dolny uchwala dodatkowy odpis w wnioskowanej wysokości , tj. 0,73 zł/m² p.u., który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2018r.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018r.

Wyniki głosowania: 9 osób za.

Uchwała nr 18/2017
Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny

Działając na podstawie § 95 pkt.1 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zatwierdza warunkowo Projekt Planu Remontów pod względem rzeczowo-finansowym na 2018r. zobowiązując jednocześnie Zarząd do wyjaśnienia kwestii sfinansowania prac związanych z likwidacja piecyków gazowych i montażem instalacji z.w., c.w. i wymianą instalacji kanalizacyjnej na nieruchomościach budynkowych przy ul. Mściwoja II  50 i 52 w Gdańsku. Przedmiotowy projekt został opracowany w uzgodnieniu  z przedstawicielami samorządów mieszkańców nieruchomości budynkowych, na podstawie przeglądów jesiennych.

Wyniki głosowania: 9 osób za.

Pani Ostrowska zwróciła uwagę na ewentualne akty wykonawcze ustawy   o spółdzielniach obowiązującej od 20.07.2017r. w sprawie rozliczania remontów.
Art.4 ust 4¹ pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„ewidencję i rozliczenie wpływów i wydatków funduszu remontowego, o którym mowa w art. 6 ust.3 ewidencja i rozliczenie wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości powinny uwzględniać wszystkie wpływy i wydatki na funduszu remontowym tej nieruchomości”.
Pan Łupiński – takie zagrożenie istnieje i należy mieć to na uwadze planując remonty na dłuższy okres, ale na razie nasze działania w tym zakresie opierają się na obowiązującym regulaminie Tworzenia i wydatkowania funduszu remontowego, z którego wynika, że spłata ujemnego salda na funduszu remontowym powinna nastąpić w okresie 3 lat.

Ad.5
Pani Orłowska-Syc przedstawiła najistotniejsze potrzeby remontowe na poszczególne budynki na podstawie jesiennych przeglądów ( materiały w Zarządzie).

Ad.6.
Pani  Wasiłek – zawnioskowała o przegłosowanie w jakiej postaci na stronie internetowej Spółdzielni będą umieszczane protokoły z posiedzeń RN w pełnej czy skróconej.
Pan Kowalski – na stronie internetowe należy umieszczać najistotniejsze zagadnienia omawiane na posiedzeniach RN w formie skróconej.
Pani Radajak poddała wniosek pod głosowanie ponieważ forma zapisu na stronie internetowej zależy od decyzji RN.
Za skróconą wersją głosowało 6 osób, przeciw były 3 osoby.

Na tym przewodnicząca Pani  Radajak zakończyła posiedzenie.

Protokołowała                                                           Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Danuta Ostrowska                                                                      Mieczysława Radajak


Protokół
  nr 10/2017
z
posiedzenia
Rady
Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w
dniu 16-10-2017r.

Obecni:
Mieczysława Radajak- Przewodnicząca RN
Jan Pietrzak- Z-ca RN
Danuta Ostrowska- Sekretarz
Robert Kowalski-Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Dorota Kowalewska- Członek Komisji Rewizyjnej
Iwona Kaniewska-Dembek- Przewodnicząca Komisji GZM
Aneta Wasiłek- Członek Komisji GZM
Kazimierz Maliński- Przewodniczący Komisji Organizacyjno- Sam.
Bożena Diering- Członek Komisji Organizacyjno-Sam.

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński- Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska – Syc- Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska- Główna Księgowa

Przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Nadzorczej Radca Prawny przedstawił aspekty prawne związane z ochroną danych osobowych, sprawa wynikła z wniosku na Walnym Zgromadzeniu o wprowadzaniu protokołów z Rad Nadzorczych na stronę internetową.

Ad.1.
Przewodnicząca p. Radajak otworzyła posiedzenie RN i przedstawiła porządek obrad, który przyjęto jednogłośnie – 9 za.

  1. Otwarcie posiedzenia RN.
  2. Przyjęcie protokołu nr 9/2017 RN.
  3. Realizacja remontów w bieżącym roku pod względem rzeczowym i wartościowym stan na 30.09.2017r. – Kom. GZM
  4. Szczegółowe omówienie zadłużeń na lokalach mieszkalnych i użytkowych – Zarząd + KOS.
  5. Informacja Zarządu o stanie przygotowania zasobów mieszkalnych do okresu jesienno-zimowego.
  6. Sprawy bieżące wniesione przez Zarząd oraz komisje problemowe i przewodniczącą RN.


Ad.2.
Protokół nr 9/2017 przyjęto 6 głosami – za, 2 – przeciw, 1- wstrzymujący się

Ad.3.
Pani Kaniewska-Dembek Przewodnicząca Kom. GZM odczytała protokół komisji  z dnia 11.10.2017r., który znajduje się w aktach Spółdzielni.

Ad.4.
Przewodniczący Komisji Organizanizacyjno-Samorządowej p. Maliński przedstawił protokół z posiedzenia komisji w dniu 11.10.2017r. (protokół do wglądu). Jak wynika z materiałów, które otrzymali wszyscy członkowie RN nastąpił spadek zadłużenia na lokalach mieszkalnych, natomiast jest wzrost na lokalach użytkowych.

Ad.6.
Pani  Radajak odczytała pisma stanowiące odpowiedź Rady Nadzorczej na pisma skierowane przez dwóch członków Spółdzielni do RN w sprawie zwiększenia wysokości stawki eksploatacyjnej wnoszonej przez Lokatorów. Ponadto odczytała pismo skierowane do Walnego Zgromadzenia podpisane przez mieszkańców budynku przy ul. Mściwoja II 50 i 52 dotyczące podwyższenia stawki eksploatacyjnej w 2018r. Pismo zostało też podpisane przez 2 członków Rady Nadzorczej zamieszkałych w tym budynku.
Prezes NSM Sopot Dolny przekazał wiadomości ze szkolenia w sprawie nowego prawa spółdzielczego. Wszystkie spółdzielnie, które korzystają z pożytków z lokali użytkowych mają podobny kłopot jak nasza spółdzielnia. Wiąże się to z koniecznością podwyższenia stawki eksploatacyjnej, aby pokryć ewentualny deficyt, co nastąpiło w naszej spółdzielni. Prognozowany deficyt to 68 tys. zł.

Uchwała nr 13/2017
Rady Nadzorczej
NSM Sopot Dolny

Działając na podstawie Ustawy z dnia 20.07.2017r. o zmianie ustawy  o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego  oraz ustawy – Prawo spółdzielcze Rada Nadzorcza NSM Sopot Dolny zgodnie z § 95 pkt.14 Statutu zmniejsza stawkę eksploatacyjną na działalności lokale mieszkalne z 1,73 zł/m² na 0,80 zł/m² dla osób posiadających odrębne prawo własności do lokalu mieszkalnego, którzy złożą deklarację członkowską. Stawka wchodzi w życie z dniem przyjęcia osoby w poczet członków spółdzielni.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 09.09.2017r.
Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Uchwała nr 14/2017
Rady Nadzorczej
NSM Sopot Dolny

Działając na podstawie Ustawy z dnia 20.07.2017r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze Rada Nadzorcza NSM Sopot Dolny zgodnie z § 95 pkt.14 Statutu zmniejsza  od 09.09.2017r stawkę eksploatacyjną na działalności lokale mieszkalne dla osób posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a nie będących do 09.09.2017r. członkami spółdzielni z 1,73 zł/m² na 0,80 zł/m².
Uchwała wchodzi w życie z dniem 09.09.2017r.
Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Pani Radajak poddała pod głosowanie uchwałę nr 15 podniesienia stawki remontowej od 01.11.2017 budynku przy ul. Okrzei 5/7 przeznaczonej na docieplenia.

Uchwała nr 15/2017
Rady Nadzorczej
NSM Sopot Dolny

Na pisemny wniosek mieszkańców budynku przy ul. Okrzei 5/7 w Sopocie, zgodnie z § 95 pkt.14 Statutu, Rada Nadzorcza NSM Sopot Dolny od dnia 01.11.2017r. zwiększa odpis na fundusz remontowy z 1,77 zł/m² na 2,50 zł/m².
Zwiększony odpis przeznaczony będzie w pierwszej kolejności na docieplenie ściany południowo-wschodniej, a następnie na dokończenie docieplenia ścian zewnętrznych całego budynku.
Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Pani Orłowska-Syc przedstawiła notatkę ze spotkania z mieszkańcami budynków przy Al. Niepodległości 708 i 710 w sprawie parkingu w dniu 09.10.2017r.
Spotkanie otworzył Prezes Spółdzielni. Poinformował zebranych, iż zostali zaproszeni w celu wypracowania stanowiska w sprawie dalszego użytkowania parkingu na szczycie pawilonu przy Al. Niepodległości 712.
Od grudnia 2016r. najemcy hostelu wnieśli do Spółdzielni kwotę 8.307 zł brutto, po potrąceniu podatku została kwota 6.730,0 zł Kwota ta zostanie zaksięgowana na fundusz remontowy budynków przy Al. Niepodległości 698, 708, 710 na pomniejszenie kosztów budowy parkingu.
Ustalono, że 2 miejsca będą do dyspozycji hostelu, za które będzie wnoszona opłata. Pozostałe miejsca postojowe będą ogólnodostępne.

Na tym przewodnicząca Pani  Radajak zakończyła posiedzenie RN.

Protokołowała                                                           Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Danuta Ostrowska                                                                       Mieczysława Radajak


Protokół
  nr 9/2017
z
posiedzenia
Rady
Nadzorczej Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny
w
dniu 25-09-2017r.

Obecni:
Mieczysława Radajak- Przewodnicząca RN
Jan Pietrzak- Z-ca RN
Danuta Ostrowska- Sekretarz
Robert Kowalski-Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Iwona Kaniewska-Dembek- Przewodnicząca Komisji GZM
Aneta Wasiłek- Członek Komisji GZM
Kazimierz Maliński- Przewodniczący Komisji Organizacyjno- Sam.
Bożena Diering- Członek Komisji Organizacyjno-Sam.

Nieobecna usprawiedliwiona:
Dorota Kowalewska- Członek Komisji Rewizyjnej

Przedstawiciele Spółdzielni:
Stanisław Łupiński-Prezes NSM Sopot Dolny
Zofia Orłowska -Syc-Z-ca Prezesa NSM Sopot Dolny
Elżbieta Dymarkowska-Główna Księgowa

Ad.1
Przewodnicząca p. Radajak otworzyła posiedzenie RN i przedstawiła porządek obrad, który przyjęto jednogłośnie – 8 za.
1.Otwarcie posiedzenia RN.
2.Przyjęcie protokołu nr 8/2017 RN.
3.Analiza ekonomiczna z wykonania kosztów i przychodów za I półrocze 2017r. – Kom. Rewizyjna + Zarząd
4.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany stawki eksploatacyjnej na działalności GZM w związku z nowelą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
5.Stan środków pieniężnych na rachunkach bankowych – wydruki.
6.Należności i zobowiązania finansowe – sprawozdanie Kom. Rewizyjnej i Zarządu.
7.Sprawy bieżące wniesione przez Zarząd oraz komisje problemowe i przewodniczącą RN.

Ad.2.
Protokół nr 9/2017 przyjęto 7 głosami za, 1 wstrzymujący po  uzupełnieniu treści protokołu zgłoszonymi uwagami.

Ad.3.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Kowalski przedstawił protokół  z posiedzenia komisji w dniu 22.09.2017r. Komisja potwierdza, że w wyniku rozliczenia przychodów i kosztów na poszczególnych nieruchomościach I półrocze br. zamknęło się nadwyżka przychodów. Zgodnie z powyższymi ustaleniami aktualna sytuacja finansowa spółdzielni jest dobra i nie budzi zastrzeżeń. Spółdzielnia posiada pełną zdolność płatniczą gwarantującą terminową obsługę zobowiązań wobec kontrahentów i budżetu państwa.
Komisja Rewizyjna rekomenduje zatwierdzenie analizy finansowo-ekonomicznej za I półrocze 2017r. przez RN.
Pani Radajak otworzyła dyskusję na temat przedstawionych materiałów przez Zarząd i Komisję Rewizyjną. W trakcie dyskusji na pytania odpowiadała Główna Księgowa.
Po zakończeniu dyskusji p. Radajak poddała pod głosowanie uchwałę:

Uchwała nr 11/2017
Rady Nadzorczej NSM Sopot Dolny

Działając na podstawie § 95 pkt 1 Statutu Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny zatwierdza Analizę Finansową za I półrocze 2017r.
Wynik ogółem Spółdzielni na działalności GZM : 32.165,56 zł
Saldo funduszu remontowego na 30.06.2017: 398.513,99 zł

Wyniki głosowania: 5 osób za, 3 osoby wstrzymały się.

Ad.4.
Następna sprawa poruszona w protokole Komisji Rewizyjnej, to zwiększenie stawki eksploatacyjnej. Przedstawiono skutki finansowe wejścia w życie nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 09.09.2017r.
Z ustawy wynika wprost, że członkostwo w spółdzielni powstaje z mocy prawa i jest obligatoryjne w przypadku właścicieli  posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz fakultatywne w przypadku właścicieli posiadających odrębne prawo własności, którzy są zobowiązani złożyć deklarację członkowską. W obu wymienionych przypadkach nie ma obowiązku dokonywania wpłaty wpisowego i udziału członkowskiego. Nie będąc członkami osoby te ponosiły pełne koszty eksploatacji, podczas gdy członkowie zaledwie w 46%, gdyż są beneficjentami pożytków z lokali użytkowych. Obniżenie więc stawki eksploatacyjnej dla osób, które zostały członkami spółdzielni z mocy ustawy wiąże się z wdrożeniem od stycznia przyszłego roku podwyżki na eksploatacji podstawowej lokali mieszkalnych
Ustawa z dnia 09.09.2017r. zmieniła również zasady finansowania funduszu remontowego tj. z obowiązku ewidencji kosztów na cele remontowe na poszczególne nieruchomości.
W przypadku powstania wspólnoty i  wyłączenia się budynku ze struktur spółdzielni powstał obowiązek rozliczenia funduszu remontowego z właścicielami lokali mieszkalnych.
Wiele wątpliwości interpretacyjnych i niejasności wprowadziła nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 9.09.br. O ile dotychczas spółdzielnia miała obowiązek prowadzenia ewidencji wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości, to po nowelizacji ustawy art. 4 ust.4 pkt 2 powstał dodatkowo obowiązek unormowania ich rozliczania. Zapis ten stoi w sprzeczności a rt.6 ust.3 ustawy, w którym unormowano, że spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych, a więc jeden fundusz dla całej spółdzielni.
Biorąc pod uwagę szczegółowe wyliczenia zawarte w protokole Komisji Rewizyjnej zaistniała konieczność podniesienia stawki eksploatacyjnej.
Ustalono, że należy rozłożyć podwyższenie stawki w dwóch etapach: od 01.01.2018 na 1zł/m² i od 01.05.2018r. na 1,20 zł/m².
Pani Radajak poddała pod głosowanie uchwałę:

Uchwała nr 12/2017
Rady Nadzorczej
NSM Sopot Dolny
Zgodnie z § 95 pkt. 14 Statutu Rada Nadzorcza NSM Sopot Dolny uchwala następujące opłaty:
Zwiększenie stawki eksploatacyjnej dla lokali mieszkalnych
z  0,80 zł/m² na 1,00 zł/m²    (okres od 01.01.2018r. do 30.04.2018r.)
z  1,00 zł/m² na 1,20 zł/m²    ( okres od 01.05.2018r.)
Uchwała wchodzi w życie z dniem 01.01.2018r.
Za uchwałą głosowało 5 osób, 3 osoby były przeciw.

Protokołowała                                                           Przewodnicząca Rady Nadzorcze
Danuta Ostrowska                                                                 Mieczysława Radajak