Komunikat z dnia 02.09.2020

Szanowni Państwo, Członkowie Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny w Sopocie, Osoby posiadające tytuły prawne do Lokali położonych w nieruchomościach będących w zasobach naszej Spółdzielni,

Działając w imieniu Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sopot Dolny w Sopocie uprzejmie informujemy, iż:

  1. został wydłużony termin na zgłaszanie uwag i wniosków odnośnie projektu „Regulaminu Działania Komitetów Domowych” do dnia 30.09.2020 r. Zwracamy się z prośbą o przesyłanie we wskazanym terminie wszelkich spostrzeżeń w formie pisemnej lub mailowej na adres siedziby Spółdzielni bądź na adres mailowy: sekretariat@nsmsopotdolny.pl. Wszystkie Państwa uwagi zostaną przekazane do Rady Nadzorczej, która po zapoznaniu się z Państwa stanowiskiem i zakończeniu konsultacji z pozostałymi Mieszkańcami Spółdzielni, podejmie uchwałę w przedmiocie zatwierdzenia nowego Regulaminu Działania Komitetów Domowych, nie wcześniej niż na posiedzeniu zaplanowanym na początek października bieżącego roku;
  2. realizując wolę Rady Nadzorczej, poniżej przedstawiamy Państwu dotychczas zebrane przez Spółdzielnię istotne wnioski, uwagi i spostrzeżenia odnośnie projektu „Regulaminu Działania Komitetów Domowych”:

Dzień dobry Komitet Domowy, /K.D./ „Grupa inicjatywna” to wybrany zespół osób, które dobrowolnie decydują się społecznie świadczyć pracę na rzecz mieszkańców danego budynku. Jest to niewątpliwie istotne ogniwo w działalności Spółdzielni. „Ubieranie” tej działalności w sztywne ramy przedłożonego regulaminu nie jest zasadne. Regulamin winien zawierać bardzo ogólny zapis określający zakres działania K.D. Czynnikiem decydującym są poprawne, rzetelne wybory K.D. z udziałem przedstawiciela Zarządu. Spotkania K.D. z mieszkańcami winny odbywać się w zależności od potrzeb. Protokoły ze spotkań zbędne. Uważam, że należy prowadzić książkę /rejestr/, pomysłów, projektów, spotkań z mieszkańcami, administracją i działem technicznym Spółdzielni. Absolutnie konieczny jest udział K.D. w komisjach przetargowych dot. remontów w danym budynku z głosem doradczym. Swoboda działania to sukcesy.

Pozdrawiam Marian Jasiński

P.S. Bardzo podoba mi się zapis „krzewienie kultury współżycia społecznego„.”

„§3 ust. 1 czy nie można ograniczyć do dwóch członków? W niektórych obiektach z wyłonieniem 3 członków może być problem. Może nie podawać funkcji jakie muszą zaistnieć w takim komitecie.

§3 ust. 7 lit. a proponuje raz na kwartał

§3 ust. 10 zamiast zastępca przewodniczącego – jeden z członków zarządu”

„- zbyt rozbudowany i zbyt sformalizowany

– 3 letnia kadencja jest zbyt krótka , […]

– zbyt częste spotkania Komitetów Domowych/ co najmniej raz na kwartał/

Proponuję aby organizować zebranie w przypadkach naprawdę wymagających konsultacji z mieszkańcami np. remontach, inwestycjach,

– wykreślenie kilku punktów w zakresie działania Komitetów Domowych:9,11,12,13,14

Członek Komitetu Domowego ze względu na ochronę danych osobowych nie ma podstaw do ingerowania w przyczyny powstawania zaległości

co do harmonogramu korzystania z suszarni to z nich korzystają pojedyńcze osoby i nikt się nie będzie bawił w rozpisywane grafików .

W §2 w zdaniu trzecim od góry ” osób nie będących członkami, które posiadają spółdzielczy tytuł do lokali mieszkalnych” powinno chyba brzmieć „które posiadają odrębną własność lokalu”

§3 Kandydatami na członków Komitetu Domowego mogą być tylko członkowie Spółdzielni uczestniczący w zebraniu

§4 Do uprawnień Komitetu Domowego chyba a nie Zebrania Mieszkańców

W tym paragrafie […] punkt 4 o uprawnieniach Komitetu Domowego do brania udziału w przetargach dotyczących remontów w budynkach reprezentowanych przez poszczególne Komitety Domowe, a nawet możliwość poszukiwania firm remontowych i większy wpływ na ich wybór.

Co do kadencji takiego Komitetu Domowego to sugeruję dłuższy termin 5 letni, naprawdę jest trudno znaleźć ludzi do pracy społecznych.

Proponuję dalej aby tam gdzie Komitety Domowe prężnie działają, ich nie zmieniać, spowoduje to tylko destabilizację i zamieszanie. Mieszkańcy są już przyzwyczajeni do tych swoich przedstawicieli, ponadto nowi zanim się wdrożą w problematykę działania spółdzielni, sprawy remontów, reprezentacji mieszkańców to minie sporo czas.”

„§3 Członkiem Komitetu Domowego nie może być osoba, która nawołuje do łamania lub jawnie narusza postanowienia Statutu NSM Sopot Dolny, Regulaminów, uchwał organów Spółdzielni lub innych przepisów wewnętrznych NSM Sopot Dolny.

§3 1. Wybory członków Komitetu Domowego oraz głosowanie nad uchwałami i wnioskami, w tym w sprawie odwołania członków Komitetu, następuje wyłącznie głosami członków Spółdzielni posiadających tytuł prawny do lokalu w tym budynku (nieruchomości).

2. Wybory członków Komitetu Domowego oraz głosowanie nad uchwałami i wnioskami, w tym w sprawie odwołania członków Komitetu, następuje wyłącznie głosami członków Spółdzielni posiadających tytuł prawny do lokalu w tym budynku (nieruchomości).

3.Wybór lub odwołanie członka Komitetu Domowego następuje wyłącznie głosami właścicieli biorących udział osobiście w tym zebraniu. Wraz z właścicielem w zebraniu może uczestniczyć ustanowiony pełnomocnik przez niego jeden pełnomocnik. Pełnomocnik pełni funkcję doradczą i opiniodawczą dla swojego Mocodawcy.

§3 W przypadku nie zwołania zebrania przez Zarząd Spółdzielni, zebranie zwołuje Rada Nadzorcza Spółdzielni w terminie nie późniejszym niż 60 dni po upływie terminu jaki miał Zarząd na zwołanie.

§3 W przypadku braku wyboru Komitetu Domowego w danym budynku lub braku ukonstytuowania się wybranego Komitetu, ogólne spotkania mieszkańców danego budynku zwołuje Zarząd Spółdzielni co najmniej 1 raz w roku. W spotkaniu takim mogą uczestniczyć także członkowie Rady Nadzorczej.

§3 W przypadku zmiany przewodniczącego lub całego składu osobowego Komitetu Domowego, organizację przekazania dokumentacji następcy nadzoruje Zarząd Spółdzielni.

§3 6. Od postanowień podjętych przez Komitet Domowy, członkom Spółdzielni zamieszkałym na terenie działania Komitetu przysługuje odwołanie do Rady Nadzorczej.

§5 Rada Nadzorcza na jednym ze spotkań poruszała ten temat i stanęło na tym, że członek Komitetu nie powinien mieć wglądu do zadłużenia lokatora ani też dociekać przyczyn tego zadłużenia. […] Ponadto należy przyjąć ograniczone zaufanie co do członka Komitetu czy informacji tych nie będzie powielał dalej kolejnym mieszkańcom bloku […]”

„§3 3 lata czy to nie jest zbyt krótki okres kadencji? Prawda jest taka, że większość osób nie chce być członkiem Komitetu niż nim być, na pewno w niektórych budynkach może być problem z wybraniem dwóch osób z powodu braku chętnych. W związku z tym […] kadencję 5-letnią, względnie 4-letnią.

W §2 jest zapis oraz „osób nie będących członkami, które posiadają spółdzielczy tytuł do lokali mieszkalnych”. Tutaj […] utraty tytułu do lokalu mieszkalnego

§3 Pierwsze zebranie w celu wyboru Komitetów zwołuje Zarząd w ciągu 30 dni.

§3 Wnioski i postulaty Zebrania w formie pisemnej przewodniczący Komitetów lub Zastępca (w punkcie powyżej 4 jest zapis, że zebranie zwołuje przewodniczący lub jego Zastępca) przekazuje niezwłocznie Zarządowi i Radzie Nadzorczej oraz umieszcza na tablicach informacyjnych budynku.”

„[…] raczej powinien być to Projekt Regulaminu Samorządu Nieruchomości dlatego wymaga konsultacji szczegółowych jesteśmy ODRĘBNĄ WŁASNOŚCIĄ […]”

„Zawarte punkty w tym projekcie regulaminu nie są obowiązujące dla społecznych działaczy, a tym bardziej kadencyjność. Komitety Domowe są samorządem oddolnie powołanym przez mieszkańców i swoją funkcję wykonują społecznie. Ponadto działalność Komitetów Domowych nie jest regulowana w Statucie Spółdzielni oraz w prawie Spółdzielczym […].”

UWAGI  DO REGULAMINU KOMITETÓW DOMOWYCH:

  1. Postulujemy organizowanie zebrań Komitetów Domowych w Spółdzielni wraz z Zarządem i Przedstawicielami Rady Nadzorczej raz na pół roku celem omówienia realizacji planów, zamierzeń inwestycyjnych
  2. Sprawdzenie czy w każdym budynku funkcjonuje Komitet Domowy
  3. Zwrócić należy uwagę na ilość członków Komitetu Domowego – brak chętnych
  4. Brak sprawozdań czy protokołów – funkcja społeczna

 

Z wyrazami szacunku,

Prezes Zarządu Tomasz Sikora

Z-ca Prezesa Danuta Fabiś

LINK DO PROJEKTU REGULAMINU DZIAŁANIA KOMITETÓW DOMOWYCH: